Narodna banka Srbije (NBS) nije menjala svoju referentnu kamatnu stopu, ali je ostavila otvorenu mogućnost da će se proces monetarnog stezanja nastaviti ako borba sa inflacijom to bude zahtevala.
Nakon današnjeg sastanka, referentna kamatna stopa ostala je na 6,5 odsto, saopštili su iz NBS u četvrtak. "Na nepromenjenim nivoima su zadržane i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto)", piše u saopštenju NBS.
"Ukoliko proceni da je potrebno, Izvršni odbor ne isključuje mogućnost daljeg pooštravanja monetarne politike. Prenošenje dosadašnjeg povećanja referentne kamatne stope na kamatne stope na tržištu novca, kredita i štednje ukazuje na efikasnost transmisionog mehanizma monetarne politike putem kanala kamatne stope", upozoravaju bankari.
Opširnije
Marže trgovaca i proizvođači drže inflaciju u Srbiji dvocifrenom
Analitičari BBA predviđaju da će Srbija godinu završiti sa inflacijom od sedam odsto
02.08.2023
Devizne rezerve Srbije evroizovane, sreću kvari samo inflacija
Kako ocenjuju ekonomisti, trend rasta rezervi je dobar, a sreću Narodnoj banci Srbije bi mogla pokvariti ili inflacija u evrozoni, ili ona sama.
27.07.2023
Banke pesimističnije a privreda optimističnija po pitanju inflacije
Finansijski sektor je nešto pesimističniji u odnosu na maj, ali privreda nakon sedam meseci ima manja inflaciona očekivanja.
18.07.2023
Inflacija je, prema poslednjim podacima, u junu iznosila 13,7 odsto, dok su guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković i predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštili da se očekuje da ukupna inflacija u julu bude na 12,5 procenata.
Anketa koju je među ekonomistima sproveo Bloomberg ukazivala je upravo na ovakav rezultat današnjeg sastanka centralnih bankara.
Maja Nešić Divjak iz API banke u anketi je rekla da smatra da proces monetarnog stezanja nije gotov, i dodala da će sve zavisiti od budućih podataka o inflaciji.
"Očekujem nastavak restriktivne monetarne politike sve dok ne dođe do značajnijeg smanjenja inflacije", rekla je Nešić Divjak, i dodala da bi referentna cena zaduživanja mogla da dostigne sedam odsto.
"Verujem da dalja povećanja referentne kamatne stope zavise od kretanja inflacije u budućnosti. Kako očekujemo pad inflacije do kraja godine, moguće da će sedam odsto biti krajnja stopa povećanja referentne kamatne stope. Takođe, veliki uticaj će imati i kretanje kamatnih stopa ECB, našeg najvažnijeg trgovinskog partnera, jer se i Evropska unija nalazi daleko od ciljanog nivoa inflacije", dodala je u odgovorima na pitanja Bloomberg Adrije poslatim mejlom.
Viđenje analitičkog tima Bloomberg Adrija na ovu temu možete pročitati u posebnom tekstu.
Stopa ostaje na 6,5 odsto, ali ne znamo koliko dugo
Za razliku od nje, ekonomista kompanije ING Valentin Tataru predviđa da će kamatna stopa ostati na 6,5 odsto u dogledno vreme.
"Nakon kumulativnog podizanja od 550 baznih poena, verujemo da će NBS želeti da neko vreme analizira efekte dosadašnjeg zaoštravanja i da će se prebaciti u režim 'potpunog oslanjanja na ekonomske podatke'. Ovo znači da će buduće odluke verovatno biti blisko povezane sa inflatornim kretanjima", rekao je ekonomista u komentarima poslatim mejlom pre objavljivanja odluke.
On je dodao da veruje da je ovo kraj monetarnog stezanja NBS, najviše zbog toga što je "vrhunac inflacije očigledno iza nas".
"S druge strane, NBS će možda trebati relativno dugo da napravi svoj sledeći potez. Mislimo da će taj sledeći potez biti smanjenje cena zaduživanja, ali će ono nastupiti samo ako inflacija bude blizu ili ispod nivoa referentne kamatne stope, što bi moglo da se desi oko marta ili aprila 2024", predviđa Tataru.
Slično razmišlja i Marcin Sulewski, analitičar kompanije Ipopema securities, koji je u Bloombergovoj anketi predvideo da bi NBS kamatne stope mogla da podigne za četvrtinu procentnog poena.
"Mislio sam da će centralna banka 'za svaki slučaj' kamatnu stopu podići za još 25 baznih poena, ali je Izvršni odbor procenio da nema potrebe da nastavlja ciklus zatezanja na osnovu novih projekcija inflacije i privrednog rasta", rekao je Sulewski za Bloomberg Adriju.
"Inflacija u Srbiji polako usporava i mislim da bi prvo smanjenje stopa moglo da nastupi sredinom 2024. kada očekujem da realna kamatna stopa postane pozitivna", naveo je i dodao da bi NBS kamatnu stopu do kraja 2024. godine mogla da spusti do oko pet odsto.
Šta bi moglo da pođe po zlu?
Tataru i analitičari API banke slažu se u tome da bi NBS ipak mogla da dodatno podigne kamatne stope, a ekonomista ING-a pojašnjava da bi to moglo da se desi ako stopa inflacije bude padala sporije nego što se očekuje, a cene sirovina na svetskim tržištima počnu da rastu.
"Međutim, u ovom trenutku nas manje brine ponovno ubrzanje inflacije, dok smo više zabrinuti zbog mogućnosti da se ona stabilizuje na relativno visokom nivou (od oko 5,5 odsto)", navodi Tataru.
On dodaje da bi pad stope inflacije sa nivoa od oko pet ili šest procenata mogao da predstavlja jednako velik problem kao i spuštanje stope inflacije sa 16 odsto na jednocifrene iznose.
Naredna sednica biće održana sedmog septembra, dok će sledeće nedelje NBS predstaviti avgustovski izveštaj o inflaciji sa ažuriranim projekcijama inflacije i privrednog rasta.
(Dopunjeno komentarima analitičara kroz tekst.)