Narodna banka Srbije (NBS), koja je kroz dva uzastopna smanjenja kamata krenula u relaksiranje monetarne politike, danas će napraviti pauzu i kamate će ostati iste, smatraju analitičari.
"Iako je inflacija ušla u granice cilja, i dalje je najviša u regionu i podržana upornim realnim rastom zarada (oko 12 odsto u maju 2024) i potrošnje (oko osam odsto u junu 2024). Imajući u vidu da je najavljena regulacija kamatnih stopa na kredite stanovništvu, to će u određenoj meri zasigurno ograničiti transmisioni mehanizam monetarne politike, barem preko direktnog kreditnog kanala koji je vezan za kamatne stope", rekli su analitičari Bloomberg Adrije, koji dodaju da ih i treće uzastopno smanjenje ne bi iznenadilo.
Pauzu očekuje i većina analitičara koje je ispitao Bloomberg. U anketi koja je sprovedena od 1. do 6. avgusta, 13 od 17 analitičara i analitičkih timova reklo je da očekuje da referentna kamatna stopa ostane na trenutnih šest odsto, dok četvoro očekuje treće uzastopno smanjenje kamata za 25 baznih poena.
Opširnije
Skupština potvrdila treći mandat Tabaković na čelu NBS, Paunović predsednik Fiskalnog saveta
Mandat guvernera NBS traje šest godina, sa pravom reizbora.
31.07.2024
Kako NBS predlaže da se ograniče banke i kamate na kredite?
Izmenama je predviđeno ograničenje kamatnih stopa na kredite, kreditne kartice i dozvoljeno prekoračenje.
31.07.2024
Keš krediti prestigli stambene - koliko košta najskuplji zajam?
U Narodnoj banci navode da su na rast potražnje za gotovinskim kreditima u prethodnom periodu uticali i tržišni uslovi, ali da ih je pogurala i sezona
02.08.2024
Baznu inflaciju guraju usluge, na cilj NBS pada krajem godine
Centralna banka ne cilja baznu, već ukupnu inflaciju, ali cene u okviru bazne inflacije i te kako utiču na odluke o monetarnoj politici.
23.07.2024
Što se septembra tiče, smanjenja su ponovo na stolu, a analitičari iz ankete većinski (13 od 17) referentnu kamatnu stopu tada vide na 5,75 odsto.
"Smatramo da će u ovom trenutku NBS biti oprezna i napraviti pauzu. Ukoliko se tržišta kapitala stabilizuju, inflacija ostane u granicama cilja, a ECB nastavi sa očekivanim koracima smanjenja svojih kamatnih stopa, vidimo da će NBS na narednim sednicama ići u pravcu daljeg smanjenja referentne kamatne stope", rekli su i analitičari Bloomberg Adrije.
Oni dodaju da je trenutno fokus na globalnim tržištima kapitala koja se prilično agresivno koriguju u poslednjih nekoliko dana. Normalizacija monetarne politike Centralne banke Japana, uz slabije pokazatelje tržišta rada u SAD koji ukazuju na neočekivano usporavanje ekonomije, uzburkali su struje na globalnim tržištima kapitala i doveli do naglog pada berzanskih indeksa, rasta volatilnosti, ali i pada prinosa na obveznice, rekli su analitičari.
Srbija bi, poput ostatka sveta, teško mogla da izbegne prelivanje krize u SAD, smatra i profesor na Univerzitetu Singidunum Nikola Stakić.
"Ukoliko recesioni strahovi u SAD i veoma turbulentno geopolitičko okruženje eskaliraju, bojim se da će se takav sentiment brzo proširiti na globalnu scenu. Empirijski gledano, važno je da vidimo kakve će biti performanse u septembru - mesecu koji tradicionalno važi za najpesimističniji mesec tržišta kapitala", rekao je Stakić za Bloomberg Adriju u odgovorima poslatim mejlom.
Svetski indeksi su poprilično opterećeni udelom finansijskog tržišta u SAD, koje čini više od 50 odsto globalne tržišne kapitalizacije, tako da su performanse u SAD glavna determinanta sveukupnih kretanja, dodaje.
Analitičari koje je anketirao Bloomberg po pitanju kretanja na tržištu kapitala u Srbiji očekuju blagi pad prinosa na državne obveznice.
Prinos na petogodišnje državne dinarske obveznice, koji je trenutno nešto niži od 4,9 odsto, do kraja septembra mogao bi da padne na 4,48 odsto, ako posmatramo srednju vrednost iz ankete.
EURRSD:CUR
EUR-RSD X-RATE
117,0296 RSD
-0,04230 -0,04%
cena na otvaranju
117,0549
prethodna cena na zatvaranju
117,0719
ovogodišnja zarada
-0,0950%
dnevni raspon
117,01 - 117,08
raspon u 52 nedelje
116,78 - 117,53
Kurs dinara u odnosu na evro, koji Srbija brani rekordno visokim deviznim rezervama, neće se znatnije menjati, navode analitičari.
Inflacija u Srbiji je u maju ušla u okvire cilja Narodne banke Srbije (NBS) od tri plus/minus 1,5 odsto, a u junu je pala na 3,8 odsto, iznenadivši ekonomiste.