Potražnja za gotovinskim kreditima u Srbiji se pred letnju sezonu, ali i tokom leta, već tradicionalno povećava. Njihov iznos odavno je premašio vrednost stambenih kredita na tržištu. Tako su i u maju, prema podacima Udruženja banaka Srbije (UBS), keš krediti ukupno iznosili oko 725,4 milijarde dinara, dok su stambeni vredeli oko 668,96 milijardi dinara.
Prema oceni banaka, tražnja za gotovinskim kreditima raste od četvrtog tromesečja 2023. godine, pri čemu je taj rast intenziviran u 2024, što potvrđuju i podaci o novoodobrenim kreditima ove godine. Iako u Narodnoj banci Srbije (NBS) navode da su na rast potražnje za gotovinskim kreditima u prethodnom periodu uticali i tržišni uslovi, ipak ističu da ih je pogurala i sezona.
"Porast tražnje bio je podržan i promotivnim akcijama banaka, kao i postepenim smanjenjem kamatnih stopa na ove kredite od septembra 2023. godine. Poslednjih nekoliko godina primećuje se i povećana realizacija gotovinskih kredita pred leto i tokom leta", kažu za Bloomberg Adriju u NBS.
Opširnije
Tražnja za potrošačkim i stambenim kreditima u evrozoni rasla prvi put u dve godine
Kvartalna anketa ECB o kreditiranju banaka takođe je pokazala da je tražnja za kreditima za privredu nastavila da opada od aprila do juna.
16.07.2024
Privreda duguje u devizama pet puta više nego u dinarima, preduzetnici prkose trendu
Gledano po delatnostima, najviše duguju firme iz prerađivačke industrije, rudarstva i vodosnabdevanja i trgovine.
16.07.2024
Digitalizacija menja banke u Srbiji, ali da li dovoljno brzo
Neke banke u Srbiji koje odlučno slede digitalizaciju i automatizaciju procesa već su obavestile svoje klijente da će blagajne u pojedinim ekspoziturama raditi kraće.
24.07.2024
Analitičari BBA: Kreditna aktivnost će rasti ove i sledeće godine, u 2025. veći pad kamata
Što se cena zaduživanja tiče, one se trenutno nalaze na svom vrhuncu, i može se reći da će njihovo vraćanje na manje restriktivne nivoe biti postepeno.
10.06.2024
Oni nisu mogli da navedu najčešće razloge uzimanja gotovinskih kredita u ovom periodu, ali su istakli da su same banke prava adresa za to pitanje. Gotovo u svim bankama od kojih je Bloomberg Adrija tražila komentar, naglašavaju da je u ovom periodu veća potražnja za keš pozajmicama i da se one najčešće uzimaju zbog letovanja ili školovanja dece.
Treći razlog - renoviranje stana
U Intesi objašnjavaju da su, iako ne postoji formalna evidencija, gotovinski krediti realizovani pred početak i tokom leta uglavnom namenjeni za finansiranje letovanja, renoviranja stana, kao i za školovanje dece na jesen.
"U skladu sa trendom rasta tražnje gotovinskih kredita na tržištu, podstaknutog padom inflacije, rastom realnih plata i potrošnje, ove godine smo za prvih šest meseci zabeležili međugodišnji rast i u broju, a posebno u iznosu novoodobrenih i isplaćenih gotovinskih kredita. Oni su veći za oko 24 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, što je rezultiralo rastom stanja gotovinskih kredita oko pet odsto u odnosu na decembar 2023. godine. Posebno jači trend rasta tražnje, koji beležimo od aprila, nastavio se i u julu", kažu u Intesi za Bloomberg Adriju.
Iako potražnja klijenata postoji tokom cele godine, kako navode u Raiffeisen banci, ipak kažu da je upravo tokom leta uočeno blago odstupanje od pravila.
"Tada je klijentima potreban novac da odu na odmor, renoviraju stan ili, recimo, pripreme decu za narednu školsku godinu", takođe ističu i u ovoj banci.
Prema njihovim rečima, generalno je refinansiranje najčešći razlog za uzimanje kredita. "Time se pokrivaju stari troškovi i uzima dodatni novac. Pored već pomenutih, još neki od razloga za uzimanje keš kredita su kupovina automobila i lečenje."
U Unicredit banci je tokom cele godine velika potražnja za gotovinskim kreditima. Oni naglašavaju da se namena kredita razlikuje u zavisnosti od individualnih potreba i zahteva klijenata, "dok u određenoj meri i sezonalnost određuje potrebu gotovinskog kredita".
"Generalne stvari, kao što su kupovina bele tehnike, putovanja, pripremanje zimnice i školovanje dece, uvek su na vrhu liste", kažu u ovoj banci za Bloomberg Adriju.
Kakav god razlog da imaju, Unicredit savetuje klijente da sagledaju svoje realne potrebe, kao i da kreditne proizvode koriste za konkretnu namenu.
Kamate oko 12 odsto
U još jednoj banci potvrdili su da zainteresovanost za gotovinske kredite uglavnom poraste pred sezonu odmora. "Za razliku od prethodne tri, ova godina se izdvaja po većoj potražnji potrošačkih kredita u aprilu. Od 2021. do 2023. godine, veća potražnja je bila u maju i junu. To ne znači da je došlo do bitnijih promena u navikama potrošača, jer je ceo ovaj tromesečni period uvod u sezonu odmora", rekli su u NLB Komercijalnoj banci za Bloomberg Adriju.
Imajući u vidu period godine, u ovoj banci veruju da su letovanja i školovanje dece među glavnim razlozima za uzimanje keš kredita, ali nisu jedini. "Postoji mnogo motiva zbog kojih se građani odlučuju da podignu gotovinski kredit, poput refinansiranja, kupovine polovnih automobila ili potrošačkih dobara, adaptacije stanova i još mnogo toga."
Inače, prema poslednjim raspoloživim podacima NBS, u maju je prosečna ponderisana kamatna stopa na novoodobrene gotovinske kredite iznosila 12,5 odsto. U pojedinim bankama mogu se nađi ponude keš kredita sa kamatnom stopom od 8,7 odsto. Kada se radi o prosečnom iznosu gotovinskih kredita u Srbiji, on se kreće od oko 6.000 do oko 7.000 evra.
Najskuplja bankarska pozajmica
Da su keš krediti jedna od najskupljih bankarskih pozajmica, jasno je iz sledećeg primera. Naime, ako uzmemo primer keš kredita vrednog 700.000 dinara (oko 6.000 evra), sa rokom otplate od pet godina (60 meseci) i godišnjom kamatnom stopom od 12 odsto, dužnik će banci na kraju platiti ukupno 934.270 dinara.
Za ovaj gotovinski kredit, prema računici bankara, mesečna rata iznosi oko 15.570 dinara, a ukupno na kamatu ide oko 234.270 dinara. Dakle, na pozajmljenu sumu od 700.000 dinara, klijent će banci na kraju vratiti taj iznos, plus još trećinu uzetog kredita.
Toma Ćukić, poslovni savetnik u Upspot Consulting Ltd i nekadašnji bankar, kaže za Bloomberg Adriju da su keš krediti kratkoročno gledano jedan od najpraktičnijih alata u odbrani životnog standarda i bruto domaćeg proizvoda, ali da na srednji i duži rok nemaju pozitivan efekat na privredni razvoj".
Prema njegovim rečima, dinamika rasta gotovinskih kredita jeste intenzivirana u poslednjem periodu. "Ne treba zanemariti činjenicu da su ovi krediti za nepunu deceniju uvećani gotovo sedam puta. Kontinuiran rast gotovinskih kredita ima dva osnova: refinansiranje postojećih kredita i novo kreditiranje."
U uslovima kada je nenamenska, gotovinska kreditna aktivnost značajno uvećana, smatra Ćukić, radi se o tome da građani osnovne životne potrebe finansiraju zaduživanjem. "Nije isključeno da određene grupe ljudi žive u nekoj vrsti spirale, gde keš krediti postaju način života, pokušavajući da obezbede ono što prevazilazi osnovna primanja, a verovatno i dalje spada u osnovne životne potrebe."
On naglašava da su kamatne stope na gotovinske kredite prilično visoke. "To očigledno ne umanjuje atraktivnost ovih kredita. Verujem da razlozi leže u činjenici da je za građane važnije da zadovolje neke potrebe nego isplativnost kredita, odnosno koliko ih on košta."
Ovo je karakteristika, kako dodaje Ćukić, slabijih ekonomija. "Građani Srbije već decenijama žive tako što kontinuiranim zaduživanjem upotpunjuju svoje lične budžete, bilo da je to za osnovne životne namirnice ili dodatne potrebe kao što su pokriće nekih dugova, neplaniranih troškova, putovanja, kupovina proizvoda i slično", zaključuje Ćukić.