Tendencija smanjenja spoljnotrgovinskog deficita Srbije nastavila se i u drugom mesecu ove godine, čemu su impuls dali izvoz bakra, električne energije, ali i pad cena energenata koji se uvoze.
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena u januaru i februaru iznosila je 10,5 milijardi evra, što je rast od 8,7 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, rezultati su Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Izvoz robe, izražen u evrima, vredeo je 4,5 milijardi, što čini rast od 17,9 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Uvoz robe vredeo je skoro šest milijardi, što predstavlja povećanje od 2,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Opširnije
Električni automobili i OIE obeležiće buduću saradnju Srbije i Italije
Početak proizvodnje električnih automobila u Fiatovoj fabrici u Kragujevcu obeležiće buduću saradnju Srbije i Italije.
21.03.2023
Privreda najvažnijeg srpskog trgovinskog partnera ima dobre izglede
Nemačko ministarstvo ekonomije saopštilo je da izgledi pokazuju znake poboljšanja.
17.03.2023
Niži trgovinski deficit u januaru, ali i dalje najviše ode na energente
Deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni Srbije u januaru 2023. godine manji je za 8,1 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku.
13.03.2023
Top 5 izvoznika iz Srbije: Tri kineske firme drže 75 odsto
Najveći srpski izvoznik u januaru i februaru bio je Serbia Zijin Mining, kineska kompanija koja se bavi eksploatacijom ruda metala.
28.03.2023
Kineski Zijin Mining najveći izvoznik za samo šest meseci
Mineralne sirovine su od velikog vojnog, strateškog i političkog značaja, a u Srbiji su uglavnom u rukama stranih kompanija.
01.07.2022
Energetsku tranziciju lako može da zakomplikuje nedostatak bakra
Bakar je relativno efikasan provodnik struje za koji ne postoji očigledna alternativa.
19.02.2023
Loše prognoze za vodeći izvozni proizvod Srbije
Usred rudarskog buma u Srbiji, sa svetskih berzi stižu negativne vesti.
01.07.2022
Serbia Zijin Copper
Kompanija se bavi eksploatacijom ruda ostalih crnih, obojenih, plemenitih i drugih metala.
11.06.2022
Deficit iznosi 1,4 milijarde, što je smanjenje od 27,4 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
Mesečni podaci
Posmatrano samo za februar, izraženo u evrima, izvezeno je robe u vrednosti od 2,3 milijarde evra, dok je uvoz iznosio tri milijarde. Rast izvoza iznosio je desezonirano u evrima 0,1 odsto u februaru u odnosu na januar, a pad uvoza 1,6 odsto.
Na listi prvih pet proizvoda u izvozu, prvo mesto zauzima izvoz rude bakra i koncentrata (187 miliona dolara), drugo pripada izvozu setova provodnika za avione, vozila i brodove (155 miliona dolara), dok je na trećem mestu, pomalo iznenađujuće, izvoz električne energije (150 miliona dolara). Sledi izvoz novih spoljnih guma za automobile (63 miliona dolara), a listu prvih pet zaključuje izvoz delova i pribor za motorna vozila sa 47 miliona dolara.
Lista prvih pet proizvoda u uvozu pokazuje da je prirodni gas (212 miliona dolara) naš prvi uvozni proizvod, drugi po značaju je uvoz sirove nafte (120 miliona dolara), dok je na trećem mestu uvoz električne energije (119 miliona dolara). Sledi uvoz lekova za maloprodaju (92 miliona dolara), a poslednje mesto zauzima uvoz lignita sa 41 milionom dolara.
Smanjenje u februaru može se pripisati nižim tržišnim cenama energenata i iznenađujućim izvozom električne energije.
Kako se navodi u saopštenju RZS, posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmeni ostvaren je sa zemljama iz okruženja - Crnom Gorom (izvoze se električna energija i lekovi za maloprodaju), a uvoze se najviše električna energija i sušeno meso), Bosnom i Hercegovinom (izvoze se najviše električna energija i motorni benzin, a uvozi se električna energija i koks i polukoks od kamenog uglja) i Severnom Makedonijom (izvoz električne energije i električnih provodnika, a uvozi se najviše električna energija i katalizatori na nosaču).
Od ostalih zemalja ističe se i suficit sa Brazilom, Mađarskom, Slovačkom, Hrvatskom, Velikom Britanijom, Švedskom, Rumunijom, Češkom, Bugarskom, Moldavijom. Najveći deficit javlja se u trgovini sa Kinom (zbog uvoza telefona za mrežu stanica i laptopova). Sledi deficit sa: Ruskom Federacijom, Irakom, Turskom, Nemačkom, Italijom, Austrijom, Holandijom, Belgijom, Danskom, Poljskom, Francuskom, Republikom Korejom, Španijom, Švajcarskom...
Ako se pogledaju podaci za prethodni mesec, srpska privreda izvezla je robe u januaru, izraženo u evrima, u vrednosti od 2,2 milijarde, što je rast od 21,1 odsto u poređenju sa januarom prethodne godine. Uvoz robe vredeo je 2,9 milijardi, što predstavlja povećanje od 12,5 odsto. Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za januar je iznosila pet milijardi evra, što je bio je porast od 16 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Kineske kompanije dominiraju izvozom
Prema podacima Ministarstva finansija, u januaru je na uvoz repromaterijala otpadalo dve petine ukupnog uvoza, zbog povećane aktivnosti privrede, ali i viših cena energenata.
Među prvih pet izvoznika iz Srbije u prva dva meseca ove godine, nalaze se čak tri kineske firme koje su zaslužne za čak tri četvrtine izvoza prvih pet kompanija na listi, odnosno više od polovine ukupne vrednosti izvoza prvih deset kompanija. Prve dve kompanije na ovoj listi eksploatišu rudna bogatstva Srbije i šalju metale dalje za proizvodnju u druge zemlje.
Najveći srpski izvoznik u prva dva meseca ove godine bio je Serbia Zijin Mining, kineska kompanija koja se bavi eksploatacijom ruda metala, vlasnik rudnika bakra i zlata "Čukaru Peki" kod Bora.
Odmah iza je kompanija Zijin Copper, koja posluje u okviru Zijin Mining Group i bavi se istraživanjem i eksploatacijom rude bakra, dok je, prema podacima Ministarstva finansija, treći Tigar Tyres, kompanija koja se bavi proizvodnjom automobilskih guma, obuće i tehničke gume, sa sedištem u Pirotu.