Kineska kompanija Zijin Mining Group Co. razvija planove za proširenje svog rudnika bakra u istočnoj Srbiji zbog potražnje za metalom koji se smatra ključnim za globalnu energetsku tranziciju, što bi moglo koštati milijarde dolara.
Kompanija je otvorila rudnik bakra i zlata Čukaru Peki pre skoro dve godine, sa investicijom od 678 miliona dolara koja joj je omogućila da dostigne rezerve u dubini od nekoliko stotina metara. Sada želi da izbuši skoro dva kilometra kako bi na najbolji način iskoristila imovinu stečenu tokom preuzimanja.
"To su ogromne rezerve, koje zahtevaju dodatnu infrastrukturu, dodatna ulaganja od oko 3,5 do 3,8 milijardi dolara", rekao je Branko Rakočević, visoki srpski zvaničnik u rudniku, koga je kineska kompanija ovlastila da razgovara sa novinarima.
Opširnije
Zaboravite Kinu, vruće rudarske investicije su iz Saudijske Arabije
Kina je godinama bila dominantni kupac i ključni izvor finansiranja
06.08.2023
Cene bakra na putu za mesečni dobitak kako se optimizam vraća
Očekuje se oporavak tražnje u Kini
31.07.2023
Zijin uložio 45 miliona dolara u zelene projekte, nastavljaju sa ozelenjavanjem
Zijin Copper postavila je cilj da se 2023. ozeleni najmanje 800.000 kvadratnih metara prostora i zasadi 200.000 sadnica.
04.02.2023
Širom sveta, kompanije i vlade se utrkuju u proizvodnji materijala koji se smatraju ključnim za prelazak na zeleniju ekonomiju. Bakar se posebno koristi u turbinama na vetar, električnim mrežama i električnim vozilima. Kina je najveći svetski snabdevač takozvanim kritičnim sirovinama, ali Evropska unija i SAD nastoje da povećaju domaće snabdevanje kako bi osigurale da ne zaostaju dalje u tranziciji.
Srbija, kandidat za članstvo u EU, prigrlila je strane investitore, uključujući Kinu, jer želi da revitalizuje posustali sektor svoje privrede. Australijska grupacija BHP, najveća svetska rudarska kompanija, takođe je pokazala interesovanje, potpisujući sporazum ranije ove godine o istraživanju novih nalazišta bakra u zemlji.
Čukaru Peki se nalazi u gradu Boru, gde se više od jednog veka kopa bakar, zlato i srebro. Veruje se da donja zona rudnika, na dubini većoj od 460 metara, sadrži 2,2 miliona tona bakra, više nego gornja zona. Smatra se da je sadržaj zlata manji u dubljim zonama.
Gornja zona bi mogla da potroši kapacitete oko 2034. godine, dok bi dublje operacije mogle da počnu za sedam do 10 godina, smatra Rakočević. Zijinovi dugoročni planovi za tu lokaciju uključuju izgradnju puteva i proširenje objekata za snabdevanje električnom energijom i plovnih objekata, rekao je on.
Zijinova ekspanzija
Zijin je kupio jedini kompleks bakra i zlata u Srbiji 2018. godine, kada je vlada dala na aukciju dugovima opterećen biznis u pokušaju da sačuva hiljade radnih mesta u siromašnom rudarskom regionu. Nakon niza preuzimanja, kineska kompanija je razvila potpunu kontrolu nad onim što je sada Čukaru Peki.
Ova akvizicija - i dalje investicije za proširenje rudnika u Kongu i Tibetu - pomažu da se Zijin transformiše u jednog od najvećih svetskih rudara bakra, koji je nadmašio zapadne proizvođače kao što su Rio Tinto, Anglo American i Antofagasta. Očekuje se da će do 2025. proizvesti oko 1,2 miliona tona bakra, što je šestostruko više nego 2017.
Zijin sada vodi dve jedinice u Srbiji. Jedna proizvodi bakarne katode, zlato, srebro i sumpornu kiselinu u objektima u suvlasništvu vlade. Druga, Serbia Zijin Mining - koja upravlja rudnikom Čukaru Peki - izvozi koncentrat bakra u Kinu, Kanadu, Bugarsku, Španiju i Koreju.
Kompanije su u poslednje dve godine među najvećim izvoznicima u Srbiji, u skladu sa povećanom tražnjom za metalima. Referentni fjučersi bakra su porasli ranije ove godine, iako su se cene ohladile poslednjih meseci, uglavnom zbog zabrinutosti za zdravlje kineske privrede.
Ipak, bakar je tražen uvek i svuda, što opravdava dugoročnu investiciju, rekao je Rakočević. "Tržište je dovoljno stabilno. Cene su pale u odnosu na prošlu godinu, ali ne očekujemo veliku volatilnost."
-U pisanju teksta pomogao Mark Burton