Ugovor vredan 2,6 milijardi dolara objavljen prošle nedelje postavio je scenu za potencijalno značajan pomak u investicionom pejzažu metala i rudarstva: dolazak Saudijske Arabije kao ključnog igrača.
Sporazum sa Vale SA daje kraljevstvu udeo od 10 odsto u jednom od ključnih svetskih dobavljača nikla i bakra - esencijalnih metala potrebnih za dekarbonizaciju. Takođe su vođeni i drugi razgovori, uključujući i sa Barrick Gold Corp. o ulaganju u veliki pakistanski rudnik bakra, prema izvorima koji su upoznati sa tim. Govoreći privatno, rukovodioci vrhunskih rudarskih kompanija rekli su da je vrednost dogovora od četvrtka jasno pokazala da su Saudijci spremni da ubacuju novac svuda.
Ovaj potez dolazi pošto se pitanje ko kontroliše sirovine potrebne za održavanje i dekarbonizaciju svetskih ekonomija pretvorilo u globalnu žarišnu tačku, skočivši na vrh dnevnog reda u SAD i Evropi.
Arapsko kraljevstvo ponudilo je Lionelu Messiju godišnju platu od 400 miliona dolara.
22.05.2023
Kina je godinama bila dominantni kupac i ključni izvor finansiranja, jer je nastojala da obezbedi snabdevanje za svoju brzu industrijalizaciju. Ali kako su tenzije sa Zapadom rasle, rudarska industrija se sada suočava sa povećanim pritiskom da traži izvore negde drugde.
Saudijska Arabija nastoji da preuzme manjinski udeo u globalnoj rudarskoj imovini koja će vremenom pomoći da se obezbedi pristup zalihama strateških minerala. Zemlja takođe želi da izgradi industriju za preradu metala koja bi zauzvrat mogla da je učini privlačnijom za međunarodne rudarske kompanije da eksploatišu svoja mineralna nalazišta - centralni stub saudijskih napora da diverzifikuje ekonomiju dalje od nafte.
Kraljevstvo je uložilo velika sredstva u industrijsku i finansijsku imovinu i čak je uspelo da okrene svet sporta naglavačke kupovinom profesionalnog golfa i ulaskom u fudbal. Međutim, sporazum sa Valeom koji je najavljen prošle nedelje predstavlja njihov prvi veliki ulaz u rudarstvo. Manara Minerals, nova kompanija koju čini kraljevski fond suverenog bogatstva i državna rudarska kompanija, dobiće učešće u poslu sa baznim metalima Valea, dajući Saudijskoj Arabiji udeo u rudnicima od Indonezije do Kanade koji proizvode bakar, nikl i druge industrijske metale.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Za zapadne proizvođače, kraljevstvo nudi pristup velikim fondovima kapitala, koji su privlačni jer kineski fondovi postaju manje politički prihvatljivi, ali i pošto su neki institucionalni investitori postali manje zadovoljni rudarenjem zbog zabrinutosti za životnu sredinu.
Investitori iz regiona - Katar je već veliki pokrovitelj Glencore Plc - sada će verovatno postati jedan od najvažnijih finansijera za sektor gladan kapitala, kaže iskusni projektant rudnika Robert Friedland, koji je proveo poslednjih nekoliko godina razvijajući jednu od najvećih svetskih operacija bakra, u Demokratskoj Republici Kongo, pomoću kineskih fondova.
"Sada će verovatno najveća ponuda kapitala rudarskoj industriji doći sa Bliskog istoka", rekao je on u intervjuu prošlog meseca.
Bloomberg MercuryRobert Friedland na konferenciji Kanadskog udruženja istraživača i programera (PDAC) u Torontu 5. marta.
Ali Saudijska Arabija nudi nešto drugo osim hladnog novca: političku podršku kompanijama koje žele da se prošire u muslimanskom svetu pošto se depoziti u tradicionalnijim jurisdikcijama iscrpljuju.
Kanadska kompanija Barrick je u pregovorima sa Fondom za javna ulaganja (Public Investment Fund, PIF) o potencijalnom udelu u svom projektu bakra Reko Diq u Pakistanu, koji je relativno netaknuta granica za međunarodnu rudarsku industriju, prema izvorima koji su upoznati s tim. Uključivanje Saudijaca ne samo da bi olakšalo Barrickov teret finansiranja, već bi uvelo i partnera koji ima značajan politički uticaj u Pakistanu, kažu izvori.
Portparoli PIF-a i Barricka nisu komentarisali.
Duboki džepovi Saudijske Arabije takođe mogu predstavljati izazove za najveće proizvođače koji traže sopstvene poslove. U želji da se više okrenu bakru i niklu, rudarske kompanije su počele da ispisuju najveće čekove u poslednjih više od jedne decenije. BHP Grupa i Rio Tinto Grupa - dve najveće - upravo su završile poslove vredne više milijardi dolara da bi uvećale svoje pristustvo u bakru, dok je Glencor Plc pokušao da kupi Teck Resources Ltd.
Već godinama, veliki proizvođači su bivali nadmašeni od strane kineskih kompanija kada je u pitanju kupovina rudnika. Kineske državne metalske i rudarske kompanije bile su spremne da plate iznose kojima zapadne kompanije jednostavno nisu mogle da pariraju. Čini se da je Saudijska Arabija spremna da učini isto, potencijalno stavljajući neke poslove van domašaja tradicionalnih kupaca industrije.
Rukovodioci dve najveće rudarske kompanije, koje su godine provele procenjujući imovinu od baznih metala, kao što je ona u vlasništvu Valea, izjavili su privatno da su iznenađeni cenom u prošlonedeljnom ugovoru, koji je jedinicu procenio na 26 milijardi dolara (RBC Capital Markets je rekao da vredi oko 21 milijardu dolara, dok je BMO Capital Markets rekao da je to više od očekivanja tržišta.)
Ipak, za razliku od kineskih kompanija, Saudijska Arabija je trenutno više zainteresovana za obezbeđivanje udela - garantovanje budućeg snabdevanja kritičnim mineralima - umesto da direktno kupuje i zatim upravlja imovinom.
Saudijska Arabija je postavila marker ranije ove godine kada je najavila da nova kompanija investira u rudarska sredstva širom sveta, sa 3,2 milijarde dolara za početna ulaganja. Zemlja održava godišnju rudarsku konferenciju, na kojoj su ove godine učestvovali glavni izvršni direktor najveće svetske rudarske kompanije, Mike Henry iz BHP-a, kao i predsednik drugog po redu na svetu proizvođača Rio Tinto – što je veliki korak u odnosu na prethodne govornike. Očekuje se da će sledeće godine prisustvovati izvršni direktori drugih vrhunskih rudarskih kompanija.
Bloomberg MercuryMike Henry na Svetskom rudarskom kongresu u Brizbejnu 27. juna.
Za rudarske kompanije koje traže sredstva, nedavne mere američkih i kanadskih vlada protiv kineskih investicija u ključne metalske kompanije promenile su pejzaž. To je omogućilo zemljama Bliskog istoka kao što je Saudijska Arabija da popune prazninu.
"Sve se promenilo", rekao je Friedland.
"Američka vlada ima politiku 'ABC': sve osim Kine. Dakle, američka vlada umesto toga odlazi kod vladara na Bliskom istoku i kaže: "Trebalo bi da afričkom narodu date alternativu za finansiranje rudnika u Africi. Reciklirajte neke od tih petro-dolara."
- U pisanju pomogli Mariana Durao, Dinesh Nair, Archie Hunter and Matthew Martin.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Nakon što je Vlada Srbije krajem juna ukinula subvencije za zapošljavanje, koje je pretežno koristio IT sektor, pojedine kompanije razmatraju izmeštanje poslova iz Srbije, kaže Marko Vučetić iz Srpske IT asocijacije.
Ovo leto moglo bi da bude prekretnica za status dolara, a smanjenje kamatnih stopa u Americi moglo bi da se dogodi već u julu, samo su neke od poruka sa Foruma Evropske centralne banke
Toyo Tire planira da do 2027. godine iz Nemačke u Srbiju premesti svoj R&D centar, najavio je predstavnik te kompanije Masami Miyamori na investicionoj konferenciji u okviru svetske izložbe EXPO u Osaki.
Nakon što je Vlada Srbije krajem juna ukinula subvencije za zapošljavanje, koje je pretežno koristio IT sektor, pojedine kompanije razmatraju izmeštanje poslova iz Srbije, kaže Marko Vučetić iz Srpske IT asocijacije.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...