Račun Saudijske Arabije za korišćenja ikona zapadne pop-kulture u cilju poboljšanja svog statusa i uticaja na svetskoj sceni mogao bi uskoro da poraste za još devet cifara.
Kako se navodi, kraljevstvo je spremno da argentinskom fudbalskom virtuozu Lionelu Messiju plati 400 miliona dolara godišnje kako bi ostatak karijere proveo igrajući za ovu zalivsku zemlju. Suma koja je ogromna čak i za standarde fudbalske zvezde predstavlja samo jedan u nizu poteza koje povlače vladari "petrodržave", već poznati po milijardama uloženim u sport, umetnost i muziku.
U Saudijskoj Arabiji nadaju se da će ovaj trošak, finansiran od dodatne zarade koju je ova država ostvarila kao najveći svetski izvoznik sirovina, privući mlađe generacije i podstaći rast turizma. Kritičari kažu da se ovi napori ulažu kako bi se ulepšao imidž države narušen brutalnim ratom u Jemenu i ubistvom saudijskog disidenta Jamala Khashoggija 2018. godine.
Opširnije
Saudijska Arabija korak bliže novoj ponudi za akcije Aramca
Planovi Saudijske Arabije u vezi sa ponudom za akcije Aramca ponovo dobijaju na značaju.
16.05.2023
Privredni rast Saudijske Arabije usporio u prvom kvartalu
Međugodišnji rast je iznosio 3,9 odsto, pokazuju podaci objavljeni u nedelju.
07.05.2023
S. Arabija snižava cene nafte u Aziji kako tržište energije slabi
Aramco će za azijsko tržište sniziti cenu nafte za 25 centi
05.05.2023
Najveći proizvođač čelika ima novi projekat u Saudijskoj Arabiji
Kineska kompanija Baoshan Iron & Steel udružila je snage sa Saudi Aramcom i bogatim državnim fondom Saudijske Arabije.
02.05.2023
Ovu primenu takozvane meke moći nadgleda princ Mohamed bin Salman, koji istovremeno ulaže milijarde kako bi povećao vojne kapacitete Saudijske Arabije, sa trenutno petim najvećim budžetom za oružje na svetu, i kreće stazom oportunističke diplomatije koja je Rijad u više navrata dovela u sukob s Vašingtonom.
"Ovo je potpuno preusmeravanje kraljevstva", kaže Kristin Smith Diwan, akademik na Institutu za arapske države Zaliva u Vašingtonu. "Oni žele da ubede ljude da to nije preteće mesto, već mesto dobrodošlice."
Sportske opklade
Veličina potrošnje učinila je Saudijsku Arabiju nemogućom za ignorisanje za svetsku političku i poslovnu elitu. Ekonomija kraljevstva bila je jedna od najbrže rastućih u Grupi 20 prošle godine, podstaknuta najvišim cenama nafte u poslednjih desetak godina, a sada se može pohvaliti sedmim najvećim državnim fondom na svetu, koji obrće milijarde u zemlji i inostranstvu.
Sportska imovina je visoko na njihovoj listi za kupovinu.
Krajem 2022. godine, portugalska fudbalska superzvezda Cristiano Ronaldo potpisao je ugovor sa fudbalskim klubom Al-Nassr vredan 200 miliona dolara godišnje. Nešto više od godinu dana ranije, Fond za javna ulaganja Saudijske Arabije predvodio je konzorcijum koji je kupio engleski fudbalski klub Newcastle United za više od 300 miliona funti (373 miliona dolara). Saudijska Arabija razmatra zajedničku kandidaturu za domaćina Svetskog prvenstva u fudbalu 2030, uzimajući u obzir da je nedavno svedočila uspehu turnira u susednom Kataru.
Državni investicioni fond je, takođe, navodno namenio milijarde dolara za finansiranje svoje LIV Golf turneje, koja je privukla zvezde uključujući Phila Mickelsona i Dustina Johnsona, a prošle godine je razmatrao i ulaganje od 20 milijardi dolara da doda trke Formule 1 u rastući portfolio sportskih investicija. Osim toga, lokacije u Džedi i Rijadu i oko njih bile su domaćini bokserskih mečeva, u koje su takođe uložene velike svote novca, sa učesnicima kao što su šampioni u teškoj kategoriji Anthony Joshua Oleksandr Usyk i sve popularniji Jake Paul i Tommy Fury.
"Sport je esencijalan za ono što Saudijska Arabija radi kako bi napravila zaokret ka svetu u kome će biti manje zavisna od naftnih prihoda", kaže Simon Chadwick, profesor sporta i geopolitičke ekonomije u školi za poslovanje Skema u Parizu.
Cilj Saudijske Arabije je da turizam ima 10 odsto udela u njenom bruto domaćem proizvodu do 2030. godine, do kada se nada da će iznosi uspeti da dovede na nivo od 100 miliona posetilaca godišnje. U 2022. godini kraljevstvo je ugostilo 16 miliona posetilaca, uključujući turiste, one koji putuju zbog posla, porodice i muslimane koji dolaze na hodočašće u Meku, naveo je predstavnik saudijskog turističkog regulatora na brifingu koji je održan u Dubaiju ovog meseca.
Kako bi ostvarila cilj, Saudijska Arabija gleda i van sfere profesionalnog sporta. Od izložbe Andyja Warhola, umetničkog bijenala i koncerata elektronske muzike u pustinji, do restorana sa slavnim šefovima u Rijadu i partnerstvima sa vrhunskim kulinarskim školama, kraljevstvo troši velike svote novca kako bi od nule pokrenulo industriju zabave i opuštanja.
Luksuzni hoteli Aman Resorts i Banyan Tree već imaju lokacije u Al Uli, drevnom gradu u oazi na severozapadu Saudijske Arabije koji je transformisan u ekskluzivnu turističku lokaciju sa budžetom od 35 milijardi dolara. Američke zvezde kao što su Alicia Keys, Mariah Carey i John Legend nedavno su imali nastupe u tom gradu.
Phillip Jones, rukovodilac turističkog sektor u Kraljevskoj komisiji za Al Ulu, rekao je da, dok neki umetnici još uvek odbijaju da posete kraljevstvo, pametni ulagači su veći u Saudijskoj Arabiji i tragaju za prilikama za ulaganje. "Oni prepoznaju da će ova zemlja uskoro eksplodirati kada je u pitanju potencijal za finansijski rast", rekao je on.
I to nije slučaj samo u privatnom sektoru. U poslednjih nekoliko godina Velika Britanija i Francuska potpisale su ugovore kulturnoj saradnji sa ovom zemljom.
"Pogrešan utisak"
U zemlji koja su donedavno primenjivala pravila koja su zabranjivala muškarcima i ženama da se mešaju u javnosti, sada dolazi do iznenadnog priliva sportskih i kulturnih događaja. Međutim, nisu svi prihvatili hajp. Aktivisti kažu da Saudijska Arabija skreće pažnju sa negativnih domaćih podataka o slobodi govora i drugim ljudskim pravima.
"Drago mi je što se ove promene dešavaju, ali one ostavljaju pogrešan utisak o našoj zemlji", rekla je Lina Al-Hathloul, rukovodilac sektora za monitoring i zaštitu ljudskih prava u grupi ALQST, u vezi sa projektima za primenu meke moći koje planira saudijski princ. Ona navodi da kada ova strategija korišćenja kulture, sporta i umetnosti potpomogne oporavak prinčeve reputacije i osvoji zapadne investitore, prestupi na koje ALQST grupa ukazuje više neće biti aktuelni.
Sestra Line Al-Hatlul, Loujain Al-Hathloul, istaknuta aktivistkinja za ženska prava u Saudijskoj Arabiji, uhapšena je 2018. i kasnije zatvorena pod optužbom za podsticanje promene režima i nastojanje da služi stranim agendama. Puštena je 2021.
Metamorfoza Al-Ule je samo jedan projekat koji se nalazi u ambicioznoj inicijativi Mohameda Bin Salmana po imenu Vizija 2030 za remont ekonomije Saudijske Arabije, koja nije univerzalno dobrodošlo unutar njenih granica. Pripadnici plemena Howeitat uhapšeni su zbog otpora koji su pružili u toku prinudnog iseljavanja u vezi sa megagradskim projektom Neom i rizikuju smrtnu kaznu, navodi se u saopštenju Kancelarije visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava objavljenom trećeg maja.
Predstavnik Neoma je odbio da komentariše. Centar za međunarodne komunikacije saudijske vlade nije odgovorio na zahteve za komentar.
Ranije ovog meseca, Fahd Hamidaddin, izvršni direktor Saudijske turističke uprave, predvodio je veliki kontingent koji je učestvovao na godišnjoj izložbi Arabian Travel Market u Dubaiju. On je rekao da je to treći put da Saudijska Arabija učestvuje na sajmu koji je pokrenut pre 30 godina.
Obraćajući se novinarima u jednom luksuznom hotelu tokom događaja, Hamidaddin je sedeo ispred velikog ekrana, listajući slike nasmejanog Mesija u svojstvu saudijskog turističkog ambasadora. Fudbaler i njegova porodica su tokom posete kraljevstvu prikazani kako pletu korpe, maze arapske rasne pse i igraju se u zabavnim parkovima.
"Onima koji su skeptici - ako želite da se potrudite da govorite nešto o Saudijskoj Arabiji, savetujem vam da to vidite pre nego što progovorite“, rekao je Hamidaddin na događaju.
- U pisanju pomogli Matthew Martin, David Hellier i Nikki Ekstein.