Saudijska Arabija je smanjila cene nafte za kupce na svom glavnom azijskom tržištu pošto što su fjučersi pali, a trgovci su zabrinuti zbog zdravlja svetske ekonomije.
Omekšavanje američke ekonomije i kontinuirana krhkost njenih banaka, kao i slabi podaci o proizvodnji u Kini, izazvali su ponovni pad fjučersa brenta i WTI. Takođe, pale su rafinerijske marže.
Saudijski Aramco, koji je pod kontrolom države, smanjio je za jun sve zvanične prodajne cene u Aziji . Ključni proizvod, Arab Light je snižen na 2,55 dolara po barelu iznad regionalnog repera, što je za 25 centi manje od ovomesečne cene.
Opširnije
Zahlađenje odnosa SAD i Saudijske Arabije pogađa tržište nafte
Naftni savez Rusije i Saudijske Arabije ima potencijal da stvori poteškoće za američku ekonomiju.
13.04.2023
Nafta je ostvarila najveći nedeljni rast od oktobra
Nafta je zabeležila najveći nedeljni rast u poslednja četiri meseca nakon što je Rusija najavila smanjenje proizvodnje kao odgovor na zapadne energetske sankcije.
11.02.2023
Cena nafte raste, dok Saudijska Arabija očekuje porast potražnje u Aziji
Nafta je porasla drugu sesiju zaredom nakon što je Saudijska Arabija neočekivano podigla cene sirove nafte za Aziju, očekujući da će se na tom tržištu potražnja oporaviti.
07.02.2023
Saudijska Arabija neočekivano podiže cene nafte za sledeći mesec
Saudijska Arabija je neočekivano podigla cene nafte za azijsko tržište, svoje glavno tržište prodaje, dok je takođe podigla cene i za američke i evropske kupce.
06.02.2023
Bloombergovo prošlonedeljno istraživanje rafinerija i trgovaca prognoziralo je nešto veći pad od 45 centi.
Aramco prodaje oko 60 odsto svoje proizvodnje sirove nafte u Aziji, većinom dugoročno ugovorene, za koje se cene preispituju svakog meseca. Najveći kupci su Kina, Japan, Južna Koreja i Indija.
Kompanija je podigla sve cene za evropske kupce i ostavila nepromenjenim većinu američkih ocena.
Kraljevina je najveći svetski izvoznik nafte i predvodi grupu proizvođača OPEC+ zajedno sa Rusijom. Nekoliko članica organizacije, koju čine 23 države, uključujući Rijad, odlučilo je početkom prošlog meseca da smanji proizvodnju za više od milion barela dnevno, rekavši da je to „mera predostrožnosti“ za stabilizaciju tržišta.
Fjučersi na naftu brent su posle objave skočili iznad 87 dolara po barelu, ali su se sada vratili na 73 dolara i pali za devet odsto ovog meseca, što ukazuje na to da su investitori očekivali pad cene.
Sledeći sastanak OPEC+ je 3. i 4. juna i grupa je odlučila da to bude uživo, a ne onlajn. To signalizira odlučnost grupe da stabilizuje tržišta nafte i možda će se odlučiti za još jednu redukciju snabdevanja, smatra Helima Croft, šef robne strategije u RBC Capital Markets LLC.
Odluke kompanije OSP često prate drugi proizvođači iz Zaliva, kao što su Irak i Kuvajt.
- U pisanju teksta pomogao Grant Smith.