Usred rudarskog buma u Srbiji, sa svetskih berzi stižu negativne vesti. Vrednost bakra potonula je u petak na nivo ispod 8.000 dolara – najniži od početka 2021.
Strah od usporavanja ekonomije koji je već preovladao tržištem kapitala, ali i energenata, preliva se na rudarski sektor.
Na Londonskoj bezi metala jutros se oko devet sati bakar trgovao po ceni od 7.981,5 dolara dolara po toni.
Kako je naš medij nedavno pisao, kvartal za nama mogao bi da se ispostavi kao najgori za industrijske metale od finansijske krize 2008. godine.
Trgovci su se donedavno plašili nestašice bakra usled ekonomskog oporavka od pandemije, pa su počeli da gomilaju njegove zalihe. Sada, sa rastućom inflacijom, zalihe su i dalje oskudne, ali cene padaju usred sve veće brige zbog recesije.
Situacija bi trebalo da zabrine i Srbiju, budući da je bakar već neko vreme jedan od vodećih izvoznih proizvoda naše zemlje. Štaviše, prema najnovijim zvaničnim podacima o spoljnotrgovinskoj razmeni, na listi proizvoda u izvozu prvo mesto zauzeli su upravo ruda bakra i koncentrati, vredni 195 miliona dolara.
Od januara do aprila 2022, vrednost eksploatacije svih ruda metala bila je osam puta veća nego u istom periodu prošle godine, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Uz to, u izveštaju Ministarstva finansija za prvi kvartal se navodi da su kompanije koje u Srbiji posluju u okviru Zijin Mining Groupa i prvenstveno se bave proizvodnjom bakra - Serbia Zijin Mining (SZM) i Serbia Zijin Bor Copper (SZBC) - ukupno ostvarile izvoz veći od pola milijarde dolara (509,36 miliona). SZBC već neko vreme važi za jednog od najvećih izvoznika koje Srbija ima, ali je njegov mlađi brat SZM u prvom kvartalu izbio na prvo mesto izvoznika.
Skorije otvorena kompanija upravlja rudnikom "Čukaru Peki", otvorenim prošle godine. Još tada je ministarka energetike i rudarstva Zorana Mihajlović najavljivala da će, zahvaljujući novom rudniku, naša zemlja u nekom trenutku postati drugi najveći proizvođač bakra u Evropi.
Međutim, sa trenutnim padom potražnje postavlja se pitanje ko će taj bakar kupiti.
"Tržište bakra će se suočiti sa suficitom od oko 10 odsto ukupne ponude u naredne dve godine na osnovu scenarija oštrog ekonomskog usporavanja za američku i evropsku privredu, sa slabim oporavkom u Kini, koji neće moći da nadoknadi svetski pad potražnje", upozorio je u izjavi za Bloomberg Wei Lai, analitičar kompanije TF Futures.