Nemačko ministarstvo ekonomije saopštilo je da izgledi pokazuju znake poboljšanja nemačke privrede, čak iako i dalje bude moguća blaga recesija sa smanjenjem u dva uzastopna kvartala.
"Razvoj trenutnih ekonomskih i vodećih indikatora na početku godine daje razloga za oprezan optimizam", rekli su zvaničnici u mesečnom izveštaju objavljenom u četvrtak u Berlinu. Oni su citirali podatke koji uključuju industrijsku proizvodnju, fabričke narudžbine i izvoz kako bi podržali to gledište.
Ti izveštaji sugerišu bolje od očekivanog učinka za proizvodnju u januaru u najvećoj evropskoj ekonomiji. Ostaje sumnja da li će se to nastaviti i tokom celog kvartala.
Opširnije
Continental se novom fabrikom kandiduje za prvog izvoznika Srbije
Nemačka kompanija Continental otvorila je u Kaću kod Novog Sada fabriku elektronskih uređaja za automobile.
23.02.2023
Raste rizik od recesije u Nemačkoj posle pada na kraju 2022.
Nemački BDP je u poslednjem prošlogodišnjem kvartalu pao za 0,2 odsto.
30.01.2023
U drugu fabriku ZF u Srbiji uloženo 250 miliona evra
ZF će radove na fabrici u Pančevu završiti do sredine sledeće godine i u njoj će zapošljavati 580 radnika.
22.11.2022
Nemački Koepfer otvorio novu fabriku u Smederevu
Nemačka kompanije Koepfer otvorila je u sredu u Smederevu novu fabriku, a vrednost investicije u prvoj fazi je 10 miliona evra.
26.10.2022
Srbi podneli najviše zahteva za priznavanje diploma u Nemačkoj
Najveći broj podnosilaca zahteva za priznavanje stranih stručnih diploma u Nemačkoj došlo je iz Srbije.
20.09.2022
Anketa: Oko 95 odsto nemačkih preduzeća ponovo bi investiralo u Srbiji
AHK Srbija sprovela je tokom marta i aprila ove godine istraživanje o privrednom ambijentu u Srbiji.
14.09.2022
"Tehnička recesija sa dve negativne kvartalne stope uzastopno više se ne može isključiti", saopštilo je ministarstvo, dodajući da se "trenutno ne očekuje širok i produžen pad".
Zvaničnici su primetili da su poslovna očekivanja koje je izmerio institut Ifo sa sedištem u Minhenu pokazala značajno poboljšanje, što je dobar znak za proizvodnju.
"Pesimizam takođe bledi u drugim glavnim sektorima privrede", rekli su oni.
Nemačka najvažniji srpski trgovinski partner
Tokom 2022. godine, spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Više od polovine robne razmene ostvareno je sa zemljama članicama Evropske unije (EU), pokazali su ranije podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Posmatrano pojedinačno, jedan od najznačajnijih trgovinskih partnera Srbije tokom prošle godine bila je upravo Nemačka. Srbija je najviše robe i usluga izvezla u Nemačku, zatim u BiH i Italiju, dok je najviše uvezla iz Kine, Nemačke i Rusije.
Ovaj trend nastavljen je i početkom 2023. godine.
Naime, najnoviji izveštaj RZS-a pokazao je da smo i u prvom mesecu ove godine najviše trgovali upravo sa najvećom evropskom ekonomijom. Srbija je u tu zemlju izvezla robu u vrednosti od 306 miliona evra.
Nemačke kompanije u Srbiji zapošljavaju 78.000 ljudi
Takođe, u protekle dve decenije kompanije iz Nemačke investirale su oko 3,6 milijardi evra u našoj zemlji, a među najvećim firmama su Stada, Henkel, ZF, Brose, Leoni. Nemačka je, prema podacima Razvojne agencije Srbije (RAS), najveći strani investitor u našoj zemlji, i prema broju projekata, i prema njihovoj vrednosti.
Između ostalog, oko 78.000 naših građana radi u nekoj od nemačkih kompanija u Srbiji. Zato je oporavak nemačke privrede važan i za dalji razvoj srpske privrede.
- U pisanju teksta pomogao Craig Stirling.