Deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni Srbije (izražen u evrima) u januaru 2023. godine manji je za 8,1 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS). Međutim, iako su cene struje, nafte i gasa na svetskom tržištu drastično pale u odnosu na prošlogodišnje rekorde i uprkos izjavama zvaničnika da Srbija od početka godine uvozi sve manje struje, podaci RZS-a pokazuju da je najviše novca i u januaru potrošeno na uvoz energenata.
Među pet najvećih stavki u strukturi uvoza u januaru ponovo su bili prirodni gas, nafta i naftni derivati i električna energija. Električne mašine i aparati i medicinski i farmaceutski proizvodi su preostale dve stavke koje je Srbija pored energenata najviše uvozila u januaru. Uvoz ovih pet stavki čini skoro 30 odsto ukupnog uvoza.
Srpska privreda izvezla je robe, izraženo u evrima, u vrednosti od 2.182,8 miliona, što je rast od 21,1 odsto u poređenju sa januarom prethodne godine. Uvoz robe vredeo je 2.872,7 miliona, što predstavlja povećanje od 12,5 odsto. Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za januar iznosi 5.055,5 miliona evra i to je porast od 16 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Srbija se nada da će finalizirati sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom do kraja godine, rekla je premijerka Ana Brnabić.
09.03.2023
Deficit iznosi 689,9 miliona evra, što je smanjenje od 8,1 odsto u poređenju sa prethodnim januarom. Pokrivenost uvoza izvozom je 75,8 odsto i veća je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 70,5 odsto.
Ko su naši najveći spoljnotrgovinski partneri
Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine 57,8 odsto ukupne razmene. Glavni spoljnotrgovinski partneri, pojedinačno, bili su Nemačka, Mađarska, Italija, BiH, Kina i Rusija.
Naš drugi po važnosti partner jesu zemlje CEFTA, sa kojima imamo suficit u razmeni, a koji je rezultat uglavnom izvoza električne energije, žitarica i proizvoda od njih, električnih mašina i aparata, drumskih vozila i gvožđa i čelika. Od ostalih zemalja ističe se i suficit sa Hrvatskom, Mađarskom, Slovačkom, Rumunijom, Velikom Britanijom, Švedskom, Češkom i Bugarskom.
Najveći deficit javlja se u trgovini sa Kinom (zbog uvoza telefona za mrežu stanica i laptopova). Sledi deficit sa Rusijom, Turskom, Irakom, Azerbejdžanom, Holandijom, Francuskom, Austrijom, Nemačkom, Danskom, Italijom, Poljskom, Belgijom, Slovenijom i Švajcarskom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Na nivou države, u prva tri meseca zabeležen je fiskalni deficit od 28,6 milijardi dinara, dok je primarni fiskalni suficit iznosio 24,2 milijarde dinara.
Situacija sa carinama koje američka administracija uvodi ostatku sveta komplikuje se sa novim najavama predsednika Donalda Trumpa o recipročnim i nametima na uvoz bakra.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...