Srbija je uputila još jedan dopis američkoj administraciji u kojem je podržala zahtev Naftne industrije Srbije za odlaganje sankcija tom preduzeću. U međuvremenu, država se sprema za novu turu zaduživanja, pa je za danas najavljena emisija obveznica u evrima, a sledeća, u dinarima, već za ponedeljak.
U danu za nama, Evropska centralna banka je, kako se i očekivalo, zadržala postojeće kamatne stope.
Hrvatska prehrambena kompanija Atlantic Grupa u prvoj polovini ove godine ostvarila je skoro pa dvocifren rast prihoda u poređenju s istim periodom 2024, ali je pozitivan rezultat ostao u senci skupih sirovina.
U nastavku ne propustite pet stvari koje treba da znate danas.
Gde u Adria regionu zaista možete platiti kriptovalutama

Dok za Severnu Makedoniju pitanje regulacije digitalne imovine još nije stiglo na red i plaćanja u kriptu zasad nisu u opcija, u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj za ove transakcije nema prepreka. Kada je reč o Sloveniji i Srbiji, situaciju su zakomplikovali novi propisi, kojima se u teoriji predviđa i takva opcija, ali ju je u praksi gotovo nemoguće sprovesti.
Detaljnije o ovoj temi čitajte na LINKU.
NBS u 2025. kupila 183 poluge zlata, rezerve dostigle 50,5 tona
Vrednost zlata ove godine porasla je za oko 25 odsto, a tokom drugog kvartala dostigla je istorijski maksimum od preko 3.400 dolara po unci. Centralne banke u svetu kupile su u prvom kvartalu 2025. godine 244 tone zlata, a po svemu sudeći, i Narodna banka Srbije nastavila je ove godine da ulaže u zlatne rezerve koje su dostigle rekordnih 50,5 tona.
Vrednost nekretnina raste, ali potražnja pada: Beograd najviše uložio u stanove

Tržište nekretnina u Srbiji u prvom kvartalu 2025. pokazuje snažan rast vrednosti prometa, vođen potražnjom za stanovima i rastućim učešćem kreditnog finansiranja. Ipak, smanjenje broja transakcija u Beogradu i izazovi na delimično regulisanom tržištu ukazuju na potrebu za reformama, većom dostupnošću i transparentnošću.
Zanimljivo je da je plaćanje kreditnim sredstvima u porastu, naročito na polju stanova, što ukazuje na veću dostupnost stambenih kredita i povoljnije uslove finansiranja.
Adria region postaje magnet za luksuzne hotelske brendove
Godišnji rast broja dolazaka svih turista u prvom kvartalu ove godine u zemljama regiona je premašio prosek Evropske unije (EU). Srbija i Hrvatska, kao najmasovnije destinacije, rasle su po stopi od 2,4 odsto za međunarodne turiste, dok je u Sloveniji ukupan broj turista veći za šest odsto, a u Severnoj Makedoniji za čak 12,5 odsto.
Kad se posmatra Hrvatska, ne može se izostaviti postojanje hotela popularnih svetskih luksuznih lanaca, ali turistička klima oblikuje tržište tako da je veći fokus na hotelima koji pružaju usluge smeštaja za letovanje. Za razliku od toga, Beograd pokušava da svojim turistima ponudi skoro sve brendove svetskih luksuznih hotela. Opširnije pročitajte u izveštaju analitičara Bloomberg Adrije Nemanje Đurđevića.
Sledi...
U petak predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Trump počinje petodnevnu posetu Velikoj Britaniji. Vlada Srbije obeležava 100 dana kabineta premijera Đura Macuta.
Republički zavod za statistiku objaviće nov izveštaj o prosečnim platama u Srbiji. Nemački institut Ifo doneće nove podatke o poslovnoj klimi, Rusija će odlučiti o daljem kretanju kamatnih stopa, a biće dostupni i ažurirani podaci o narudžbinama trajnih dobara u SAD. Volkswagen će objaviti nov finansijski izveštaj.
Na portalu Bloomberg Adria danas saznajte gde se u Italiji kriju atraktivne nekretnine za strance, šta u Srbiji odvraća kupce od električnih automobila, kakav je rezultat samita EU i Kine i kako je ChatGPT zamenio Duolingo.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...