Proteklih nekoliko godina donelo je snažan oporavak kripto-tržištu. Tržišna kapitalizacija ovog sektora od jula 2023. do danas više je nego utrostručena, a značajni pomaci napravljeni su i na polju regulacije. Najviše pažnje privlačili su potezi američkih regulatora koji su početkom 2024. otvorili vrata institucionalnim investitorima da ulažu u digitalnu imovinu, a aktuelna administracija nastavila je da jača legitimitet ove klase imovine. Iako svetske tendencije pokazuju rast u prihvatanju kriptovaluta kao sredstva plaćanja građana u maloprodaji, situacija u zemljama Adria regiona ostaje raznolika, kako zemlje još traže balans između inovacija i normative.
Dok za Severnu Makedoniju pitanje regulacije digitalne imovine još nije stiglo na red i plaćanja u kriptu zasad nisu u opcija, u Bosni i Hercegovini (BiH) i Hrvatskoj za ove transakcije nema prepreka. Kada je reč o Sloveniji i Srbiji, situaciju su zakomplikovali novi propisi, kojima se u teoriji predviđa i takva opcija, ali ju je u praksi gotovo nemoguće sprovesti.
O čemu je reč?
Opširnije

Kako i gde kupiti bitcoin
Pitali smo stručnjake za savet o tome kako početnici treba da pristupe prvoj kupovini bitcoina.
15.07.2025

Tokenizacija postaje stvarnost - Robinhood povezuje kripto i Wall Street
Firma spaja rešenja iz sektora digitalne imovine i ustaljene tokove tržišta kapitala.
09.07.2025

Da li kartice gube popularnost pred novim načinom plaćanja
Pritisak je naterao Visu i Mastercard da se ne predstavljaju više samo kao tradicionalne kompanije za naplatu naknada, već kao infrastruktura za sve vrste digitalnih transakcija.
06.07.2025

Šta pokreće puls kripto-tržišta, osim cene bitcoina
Dok cena izvorne kriptovalute ostaje težište u većini izveštaja o digitalnoj imovini, analitičari skreću pažnju na to da ovaj indikator nije jedini koji treba posmatrati.
03.07.2025
Iz Narodne banke Srbije (NBS) navode da u zemlji, u skladu sa Zakonom o digitalnoj imovini, virtuelnim valutama (što je zvaničan termin koji domaći zakon prepoznaje, dok se izraz kriptovalute koristi u kolokvijalnom govoru) i drugom digitalnom imovinom ne mogu da se plaćaju roba i/ili usluge u trgovini na malo direktnim prenosom te imovine sa potrošača na trgovca.
"Da bi potrošač mogao da koristi virtuelne valute koje poseduje u zamenu za robu ili usluge određenog trgovca, neophodno je da taj trgovac angažuje specijalizovanog pružaoca usluga koji ima dozvolu NBS za pružanje usluge prihvatanja virtuelnih valuta i koji će vršiti zamenu virtuelnih valuta za dinare. Tako bi trgovac na svoj tekući račun dobijaо isključivo dinare, a ne virtuelne valute, s obzirom na to da su pravna lica i preduzetnici dužni da posluju preko tekućeg računa u dinarima", objašnjavaju u centralnoj banci.
Depositphotos
Dakle, nije potrebno da prodavac pribavi dozvolu za prihvat virtuelnih valuta, već da angažuje pružaoca usluga koji je dobio dozvolu NBS za prihvat ove digitalne imovine. U Srbiji trenutno posluju dve kripto-menjačnice - ECD i Crypto12, i one su ovlašćene da pružaju određene usluge povezane s virtuelnim valutama, ali među njima nije i pomenuta usluga prihvatanja tih valuta.
"Sve dok neko privredno društvo ne ispuni uslove i dobije dozvolu za pružanje usluge prihvatanja virtuelnih valuta, u Republici Srbiji neće biti moguća zamena virtuelnih valuta za kupljenu robu i/ili pružene usluge. Razlog za to što još uvek nije moguća zamena virtuelnih valuta za robu i/ili usluge u Republici Srbiji je, dakle, isključivo to što nijedno privredno društvo nije ispunilo propisane uslove za pružanje te usluge", naglašavaju u NBS.
Inače, treba reći da je pre donošenja pomenutog zakona više firmi u zemlji prihvatalo kripto kao platežno sredstvo.
Suosnivač ECD-a Aleksandar Matanović kaže da je, s jedne strane, njihov utisak da su uslovi regulatora za dobijanje dozvole za tu uslugu relativno strogi, ali i da, s druge strane, smatra da je potražnja za takvom vrstom plaćanja u maloprodaji dosta slaba, kako od strane trgovaca, tako i od strane potrošača.
Aleksandar Matanović; Foto: Bloomberg Adria TV
"Mislim pre svega na plaćanje na fizičkim lokacijama. Objektivno, kriptovalute tu ne nude nikakve posebne prednosti u odnosu na standardne metode plaćanja. Glavna prednost kriptovaluta se manifestuje u prekograničnim onlajn transakcijama, gde su i brže i jeftinije u odnosu na konkurenciju, a ne kod plaćanja pića u kafićima", kaže sagovornik.
Prema njegovim saznanjima, čak i u zemljama gde je plaćanje kriptovalutama u maloprodaji dozvoljeno, vrlo malo trgovaca i potrošača tu opciju zapravo koristi.
Kao dodatan problem u Srbiji ističe to što bi svako plaćanje kriptovalutama u trgovini bilo karakterisano kao poreski događaj. "Zamislite da neko plati gorivo, a posle mora da popunjava poresku prijavu zbog tog plaćanja. Mnogo je lakše da prosto plati gotovinom ili karticom."
Da je poreska zavrzlama jedna od ključnih prepreka ističe i osnivač i izvršni direktor računovodstvene agencije MNP Advisory Miloš Praštalo. "Država po trenutnom zakonskom okviru treba da naplati 15 odsto poreza na kapitalnu dobit ako se takve transakcije budu vršile. To jeste problem i verovatno da je i zato sve stopirano jer jednostavno nema smisla, nije moguće to pratiti."
Kako dodaje, to znači da prvo treba da se dopuni, odnosno izmeni zakonska odredba. "Da u takvim slučajevima ili nema poreza, to jest da postoji oslobođenje, ili ako ne, onda naći neki drugi adekvatan način za rešenje ovog problema", navodi Praštalo.
Govoreći o uslovima koje firme treba da ispune da bi dobile dozvolu NBS za prihvat digitalne imovine, Praštalo skreće pažnju na to da se od njih očekuje da se drže zahtevnih KYC/AML (engl. Know Your Customer - upoznaj svog klijenta; Anti-Money Laundering - sprečavanje pranja novca) procedura, a da bi taj izazov mogao biti prevaziđen time što bi se zahtevalo da svako fizičko lice koje hoće da plaća kriptom ima aplikaciju licencirane kripto-menjačnice i da bude već verifikovano od strane nje.
Praksa u Hrvatskoj i BiH
Kada je reč o susednoj Hrvatskoj, vodeća kompanija u tom segmentu je Electrocoin, odakle za Bloomberg Adriju kažu da trenutno broje više od 300 partnera sa preko 3.000 aktivnih lokacija (fizičke i veb-lokacije).
"Electrocoin u Hrvatskoj, ali i celom regionu SEPA, omogućava trgovcima primanje kripto-plaćanja kroz platformu PayCek uz automatsku konverziju u evre. U tom procesu kupac koji želi proizvod ili uslugu da plati kriptovalutama šalje kripto skenirajući QR kod, a trgovac nakon obrade transakcije uvek prima evre na svoj bankovni račun. Sa trgovcima koji žele da prime svoje uplate u kriptovalutama bez konverzija u evre, tako da zadrže kriptovalutu, ta usluga se omogućava putem usluga Electrocoin menjačnice", pojašnjavaju.
U oba slučaja potrebno je otvaranje računa trgovca u sistemu PayCek, dok se kupci verifikuju u zavisnosti od iznosa transakcije. "Na primer, za kupovinu namirnica u supermarketu u vrednosti od 100 evra, verifikacija neće biti potrebna, dok će za kupovinu automobila verifikacija kupca biti obavezna. Pravila verifikacije se primenjuju u skladu sa odredbama zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma."
U Electrocoinu dodaju da se plaćanje poreza na virtuelnu imovinu u Hrvatskoj vrši po principu oporezivanja kapitalne dobiti po stopi od 12 odsto, pri čemu je uslov da se ta imovina pretvara u fiat valutu u roku od dve godine od sticanja. Posle te dve godine, dobit više nije oporeziva, kažu sagovornici.
Bloomberg
"Ovaj princip primenjuje se jednako za trgovanje kriptovalutama i za plaćanje kriptovalutama. U oba slučaja obaveza samostalne prijave poreza je na vlasniku virtuelne imovine", napominju u Electrocoinu.
Inače, godišnji obim plaćanja kod krajnjih trgovaca koji koriste PayCek je približno osam miliona evra, a zanimljivo je da nezavisno od variranja cena kriptovaluta (što je značajan faktor za kupovinu i prodaju kripta), plaćanja kriptovalutama rastu kako na njihovoj platformi, tako i na svetskom nivou. "Podaci o stalnom rastu obima i broja transakcija ukazuju na to da, osim populacije koja na kripto gleda strogo kao sredstvo ulaganja, postoji rastući broj korisnika koji kriptovalute koriste za plaćanje širokog spektra životnih potreba", zaključuju.
U BiH, kako je Bloomberg Adria već pisala, kriptovalutama praktično može da se kupi "od igle do lokomotive", i to u više gradova, ali i na mnogobrojnim onlajn platformama.
Transakcije omogućava aplikacija Lova, koju je razvila kompanija Digital Assets Management iz Banjaluke. Ista firma stoji i iza prve kripto-berze i kripto-menjačnice u toj zemlji Balkan Crypto Exchange.
Depositphotos
Kako se navodi na njihovom sajtu, plaćanja putem tog servisa zasad su moguća na 126 fizičkih lokacija u BiH. Aplikacija podržava i konvertovanje kripta u konvertibilne marke i obratno, transakcije u konvertibilnim markama, slanje i primanje novca, naplatu roba i usluga za pravna lica.
U Sloveniji se nekad kriptom moglo platiti na 2.500 mesta, sada na nula
Kako za Bloomberg Adriju priča predsednica u Blockchain Alliance Europe Tanja Bivic Plankar, slučaj Slovenije je naročito specifičan.
Naime, u toj zemlji se moglo plaćati kriptovalutama od 2019. "Prilikom obavljanja kupovine kriptovalutama, trgovac je, u zavisnosti od ponude pružaoca platnih usluga, mogao da bira da li će primati kripto ili fiat valutu na račun", podseća Bivic Plankar.
Početkom 2025. u Sloveniji je postojalo oko 2.500 mesta gde je bilo moguće da se plaćanje izvrši u kriptovaluti, ali od 16. juna više ne postoji nijedan takav objekat u zemlji. "Zašto? U najvećoj meri zbog evropske direktive (EU Travel Rule), koja zahteva KYC za svaku kripto-transakciju. Za transakcije u fiatu, KYC je nužan za transakcije veće od 5.000 evra na području evrozone. Osim toga, od 30. decembra ove godine svi pružaoci kripto-usluga (engl. Crypto Assets Service Providers - CASPs) moraće da imaju i MiCA (engl. Markets in Crypto-Assets Regulation - evropska regulativa o tržištima kripto-imovine) licencu."
Bloomberg
Prema rečima sagovornice, kompanije koje su se u Sloveniji bavile kripto-uslugama stoga su jednostavno preusmerile delovanje na regione izvan Evropske unije.
"Novi zakon, koji je trenutno na razmatranju u Narodnoj skupštini Republike Slovenije i kojim se uređuju pitanja poreza na kriptovalute, takođe ne pomaže u celokupnoj situaciji jer od svakoga ko drži kripto zahteva detaljno beleženje transakcija - za svaki satoshi koji potrošite. Ukratko, od države koja je bila kolevka inovacija u domenu kripto-plaćanja postali smo država koja je izgubila sve mogućnosti plaćanja kriptom", konstatuje Bivic Plankar.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...