Dok cena bitcoina, izvorne i najvrednije kriptovalute na svetu, ostaje težište u većini izveštaja o digitalnoj imovini, investitori i analitičari skreću pažnju na to da ovaj pokazatelj nije jedini koji treba posmatrati pri ispitivanju pravog stanja na kripto-tržištu. U eri rastuće institucionalizacije sektora i menjanja regulative, praćenje dubljih i ponekad zanemarenih metrika može biti i te kako važno za strateško pozicioniranje.
Vrednost bitcoina često jeste najglasniji indikator, i to ne treba sporiti. Čak i ključan, prema rečima Strahinje Savića, šefa odeljenja za podatke i analitiku u FRNT-ju, platformi za kriptovalute koja je fokusirana na institucionalne klijente.
Na pitanje Bloomberg Adrije kojih pet parametara bi naveo kao najbitnije za sticanje širih uvida o performansama i izdržljivosti kripto-sektora, a da oni nisu nužno vezani za cenu bitcoina, on navodi da se analiza dugoročne vrednosti te kriptovalute u ovom slučaju ipak ne može izbeći i ističe je kao glavni faktor.
Opširnije

Senat usvojio zakon o stabilnim kriptovalutama – pobeda za kripto-sektor i Trumpa
Usvajanje zakona o stabilnim kriptovalutama u američkom Senatu označava ključni trenutak u regulaciji digitalnih valuta
19.06.2025

Akcije Coinbasea dostigle prvi rekord od 2021. zbog entuzijazma oko stabilnih kriptovaluta
Oporavak akcija desio se uporedo s rastom cena kriptovaluta i jačanjem podrške industriji, uključujući i nove moćne saveznike kao što je Donald Trump
27.06.2025

Kako Trump stvara bogatstvo zahvaljujući kriptu, golfu i hotelima
U najnovijim izveštajima o poslovnim aktivnostima Donalda Trumpa otkrivaju se iznosi koji bi mogli iznenaditi mnoge, uključujući visoke iznose u kripto-sektoru.
15.06.2025

Može li vrednost bitcoina da dostigne 200.000 dolara
Analitičari predviđaju nastavak tendencije rasta bitcoina, a Bitfinex daje optimističnu prognozu za skokovit rast do kraja meseca.
11.06.2025

Šta su stabilne kriptovalute i zašto im se uvode pravila
Stejblkoini su vrsta digitalne imovine koja je vezana za tradicionalne valute, poput dolara.
08.06.2025
"Dugoročna cena bitcoina je ključni indikator zdravlja, ne samo bitcoina, već celog kripto-sektora. Cena bitcoina povlači sve ostale procese - od sentimenta i likvidnosti do razvoja infrastrukture i aktivnosti na tržištu. Ključno je, međutim, fokusirati se na dugoročne trendove, a ne na kratkoročne oscilacije izazvane pojedinačnim vestima. Gledanje kako se bitcoin ponaša u periodu od šest meseci ili godinu dana daje mnogo jasniju sliku o stanju tržišta", pojašnjava Savić.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
107.650,47 USD
+1.701,2 +1,61%
cena na otvaranju
105.949,26
prethodna cena na zatvaranju
105.949,27
ovogodišnja zarada
14,9676%
dnevni raspon
105.140,81 - 107.819,15
raspon u 52 nedelje
64.807,52 - 111.980,31
Kripto-analitičar i suosnivač CTB Crypto & Consulting Ivan Andrejević napominje da, iako je bitcoin svakako važan kao vodeća kriptovaluta i tržišni pokazatelj sentimenta, on ne pruža celu sliku. "Za one koji prate razvoj kripto-ekosistema, bilo kao investitori, istraživači ili entuzijasti, bitno je razmatrati širi spektar pokazatelja koji otkrivaju trendove u industriji."
Andrejević u izjavi za Bloomberg Adriju takođe nabraja svojih vodećih pet smernica za sagledavanje kripto-sfere. Regulatorni aspekt i veličina tržišta stabilnih kriptovaluta (stejblkoina) pokazatelji su koje kao neizostavne izdvajaju oba sagovornika.
Šta bi bili ostali faktori?
-
Dešavanja u domenu stabilnih kriptovaluta
Savić, dakle, pominje ukupnu vrednost stejblkoina u opticaju. "Stejblkoini, posebno oni vezani za američki dolar, postaju digitalni produžetak američke valute. Njihova ukupna tržišna vrednost je indikator potražnje za dolarskom likvidnošću na blokčejnu. Američka vlast sve više gleda na stejblkoine kao sredstvo za širenje dolara globalno. Rast ove kategorije je jasan pokazatelj institucionalnog prihvatanja i geopolitičke važnosti sektora", pojašnjava on.
Ministar finansija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Scott Bessent je u objavi na X mreži prošlog meseca izjavio da stejblkoini mogu ojačati, a ne ugroziti dominaciju dolara. Kao što je Bloomberg Adria već prenela, Senat je nedavno usvojio zakon kojim se regulišu stabilne kriptovalute, što je dočekano kao značajna pobeda za kripto-industriju i politiku promocije digitalne imovine predsednika Donalda Trumpa.
Andrejević takođe smatra da je stabilnost i udeo stejblkoina na tržištu bitno pomenuti u ovom kontekstu. "Stejblkoini poput USDT-ja, USDC-ja, DAI i drugih predstavljaju osnovu većine transakcija na kripto-tržištu, kao i vezu sa fiat ekonomijom. Njihova likvidnost, tržišni udeo, transparentnost rezervi i ponašanje tokom volatilnih perioda predstavljaju pokazatelje poverenja u tržište."
Depositphotos
Stabilni i pouzdani digitalni novčići tog tipa omogućavaju funkcionalnost tržišta, trgovanje i pružanje likvidnosti, ocenjuje on i dodaje da ako stejblkoin ekosistem funkcioniše bez problema, to je odličan pokazatelj stabilnosti tržišta.
"U suštini, svodi se na to da je šira slika ključna i da je cena bitcoina - iako vrlo važna - samo jedan deo slagalice. Treba pratiti i druge predstavnike digitalne imovine, poput ovih navedenih, ali i mnoge druge, pošto omogućavaju bolje razumevanje trendova u kripto-industriji. Investitori koji gledaju van okvira grafikona cene često su oni koji donose informisanije i dugoročno isplativije odluke", procenjuje Andrejević.
-
Kamatne stope
Savić zatim ističe kamatne stope u svetu kripta.
"Razlika između kamatnih stopa u kripto-ekonomiji i tradicionalnim finansijama govori mnogo o tržišnim frikcijama. U kripto-svetu su kamate često više jer dolari teže ulaze u taj sistem i jer postoji viši percipirani rizik. Kako se ta razlika smanjuje, to ukazuje na jaču integraciju kripta sa širim finansijskim sistemom."
-
Regulacija
Tu su i regulatorni okvir i s tim povezana pravna integracija, nastavlja Savić.
Kada je reč o propisnim pitanjima, sagovornik podseća da zakonska regulativa oblikuje prostor za učešće institucionalnih investitora. "Trenutno vidimo da SAD prednjače u pravnom definisanju kripto-tržišta, što otvara vrata bankama, fondovima i drugim akterima da legalno i sigurnije učestvuju. Regulativa je preduslov za stabilnu potražnju sa tradicionalnih finansijskih tržišta."
Bloomberg
Za suosnivača CTB Crypto & Consultinga, regulativa i interesovanje institucionalnih ulagača trenutno je možda i najvažniji faktor koji određuje dugoročnu održivost i prihvatanje digitalne imovine. "Donošenje zakona i pravilnika od strane vodećih privreda kao što su SAD, Evropska unija ili mnoge azijske zemlje, u vellikoj meri utiče na smanjenje rizika, tokove kapitala, dolazak institucionalnih i profesionalnih investitora - čime se povećava likvidnost, kao i na strukturu tržišta."
Sem već pomenutih pomaka na polju stabilnih kriptovaluta ove godine, treba reći da je i prošla godina u SAD bila jedna od ključnih u domenu regulacije digitalne imovine. Naime, 2024. je počela pokretanjem prvih spot bitcoin ETF-ova (engl. exchange-traded fund - fond kojim se trguje na berzi) u toj zemlji, što je kripto-zajednica čekala već 10 godina.
Debi fondova koji direktno ulažu u ether, drugi najvredniji kripto-novčić na svetu, stigli su oko pola godine kasnije. Ono što je tada, između ostalog, odigralo presudnu ulogu da tamošnja komisija za hartije od vrednosti da zeleno svetlo za ETF-ove bio je ulazak finansijskih teškaša poput BlackRocka u igru, to jest njihovo apliciranje za pokretanje takvih fondova.
Depositphotos
"Institucionalni ulazak kroz proizvode poput bitcoin ETF-ova, licenciranih kripto-berzi i fondova, donosi stabilnost, manju volatilnost, ali i ono najbitnije - priznanje i legitimnost celokupnom sektoru", naglašava Andrejević.
-
Aktivnosti na blokčejnovima
On potom kaže da su "on-chain" aktivnost i broj aktivnih novčanika vrlo bitna stavka za praćenje.
"Količina aktivnosti na blokčejn mrežama govori mnogo više od same cene tokena. Rastući broj aktivnih adresa i transakcija ukazuje na realnu upotrebu određene kriptovalute i infrastrukture koju ona nudi", navodi.
Zato je, prema njegovim rečima, vrlo bitno fokusirati se na one koje imaju upotrebnu vrednost. "Metrike poput broja dnevno aktivnih novčanika, broja transakcija, potrošnje 'gas fee-ja' (na mrežama poput Ethereuma) i prosečnih veličina transakcija pomažu u proceni da li se kriptovalute koriste za plaćanja, DeFi (engl. decentralized finance - decentralizovane finansije) ili druge aplikacije, ili se drže u novčanicima radi investicije. Ovo je važno jer rastući 'on-chain' ekosistem nagoveštava širenje usvajanja u svetu i veće poverenje korisnika u tehnologiju", kaže sagovornik.
-
Ukupna vrednost imovine koja je 'zaključana' u DeFi sistemu
Andrejević prati i DeFi TVL (engl. Total Value Locked - ukupna vrednost "zaključana" u decentralizovanom finansijskom sistemu).
Bloomberg
"Možemo reći da su decentralizovane finansije srž Web3 industrije, a TVL predstavlja ukupnu vrednost sredstava zaključanih u pametnim ugovorima na protokolima kao što su Aave ili Uniswap. Kretanje TVL-a vam pruža direktan uvid u to koliko je tržište spremno da zaključa kapital u decentralizovanim sistemima, bez posrednika. Rast TVL-a ukazuje na rastuće poverenje korisnika i investitora u decentralizovane protokole, što je vrlo bitan pokazatelj o kretanju usvajanja određenih Web3 ekosistema", pojašnjava.
-
Novi projekti i investicije
Broj i kvalitet novih Web3 projekata i VC (engl. venture capital - rizični kapital) ulaganja su takođe značajni, naglašava on, pošto su ulaganja u inovaciju temelj svakog tehnološkog sektora. Tako je i na kripto-tržištu.
"Pratiti koliko se novih Web3 projekata sa upotrebnom vrednošću pokreće i koliko kapitala ulazi u sektor, daje nam direktan uvid u to koliko tržište očekuje od budućnosti ove industrije. Broj 'GitHub commit-a', hakatona, grant programa i startap inkubatora dodatno povećavaju nivo aktivnosti i kreativnost u zajednici. Inovacija i razvoj su od velikog značaja za dugoročnu održivost projekta. Ako se projekti i dalje finansiraju i razvijaju, znači da sektor ima budućnost bez obzira na kratkoročne cene tokena", zaključuje Andrejević
-
"Hash rate"

Konačno, Savić svoju listu vodećih pet merila koje treba pratiti zaokružuje ipak još jednim kriterijumom koji se vezuje za bitcoin. Reč je takozvanom "hash rateu", koji meri ukupnu računarsku snagu uloženu u rudarenje bitcoina, o čemu detaljnije možete pročitati u posebnom tekstu.
"To je energetski izraz poverenja u dugoročnu vrednost bitcoina. Rast 'hash ratea' znači da su rudari širom sveta spremni da troše više resursa kako bi proizvodili bitcoin. Viši 'hash rate' ukazuje na sigurniju, otporniju i decentralizovaniju mrežu", zaključuje on.
Odricanje od odgovornosti: Sve informacije su opšteg karaktera i ne predstavljaju investicione savete.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...