Cena bitcoina skočila je za oko tri hiljade dolara otkako su američke Federalne rezerve (Fed) ovog meseca smanjile troškove zaduživanja u zemlji. Odluka centralne banke stigla je manje od mesec dana pre održavanja predsedničkih izbora u toj zemlji, a njihov ishod mogao bi biti novi važan događaj u istoriji kripto-sektora. Sve to dešava se u godini koja je počela pokretanjem prvih američkih spot bitcoin ETF-ova, čime je ostvaren decenijski san zajednice okupljene oko tog digitalnog novčića.
Uoči sastanka Feda 18. septembra - kada je ugovoreno rezanje kamata za 50 baznih poena - cena najvrednije kriptovalute bila je oko 60.500 dolara. Nedelju dana kasnije, u sredu u 15 sati novčić se kupovao za preko 63.700 dolara, što je i dalje daleko od rekordne vrednosti iz marta, kada je dostigao skoro 74.000 dolara.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
56.965,41 EUR
-486,25 -0,85%
cena na otvaranju
57.450,16
prethodna cena na zatvaranju
57.451,66
ovogodišnja zarada
49,0776%
dnevni raspon
56.555,98 - 57.903,46
raspon u 52 nedelje
24.688,43 - 67.431,45
Opširnije
Harris pred donatorima obećala pomoć za AI i kriptovalute
Potpredsednica SAD Kamala Harris iznela je svoju ekonomsku agendu donatorima u Njujorku.
23.09.2024
Trgovci bitcoinom prikočili pred dugoočekivani preokret Feda
Bitcoin se trgovao sa dobicima u sredu, uoči odluke američkih Federalnih rezervi o kamatnim stopama.
18.09.2024
Bitcoin u kasama javnih kompanija najavljuje novu eru kriptovaluta
Bitcoin je postao deo finansijskih strategija za mnoge svetske kompanije kojima se trguje na berzi.
29.08.2024
Kako pravilno čuvati ključeve za kriptovalute?
Prilikom kupovine i posedovanja kriptovaluta, (novi) vlasnik se odmah suočava sa pitanjem kako da ih zadrži.
15.09.2024
I drugi vodeći novčići vredeli su više nego pre odluke američkih centralnih bankara - ether se kupovao za 2.615 dolara, BNB za 595, solana za 150, a dogecoin za 0,1089 dolara.
XETEUR:CUR
XET-EUR Cross Rate
2.340,45 EUR
-30,5 -1,29%
cena na otvaranju
2.370,7002
prethodna cena na zatvaranju
2.370,95
ovogodišnja zarada
12,6985%
dnevni raspon
2.325,90 - 2.391,78
raspon u 52 nedelje
1.442,20 - 3.741,58
Visoke kamatne stope po pravilu odvlače investitore i trgovce od ulaganja u volatilnu imovinu poput kripta, dok niže kamate čine novac jeftinijim i dostupnijim, a ulagače sklonijim riziku.
"Početak smanjenja kamatnih stopa je nesumnjivo pozitivan za kriptovalute", rekao je analitičar Ilirike Domen Kregar za Bloomberg Adria Slovenija. Ipak, napomenuo je da bi, uz loše podatke o nezaposlenosti i inflaciji, berzanska i kripto-tržišta mogla negativno da reaguju. "U 2007. godini, na primer, kolaps berze se desio tek nakon što je snižena kamatna stopa. Naravno, tadašnje okolnosti su bile drugačije od današnjih."
Prema podacima analitičke platforme CoinMarketCap, indeks straha i pohlepe (engl. Fear & Greed Index) u sredu je beležio vrednost 53, to jest bio je u neutralnoj zoni, što govori o trenutnoj ravnoteži na tržištu. Pojašnjenja radi, kada se njegova vrednost približava nuli, to je indikator da se na tržištu pojačava stanje straha i da su investitori skloniji tome da iracionalno preteraju s prodajom imovine. I obrnuto - kada indeks ide ka maksimalnoj vrednosti 100, to je znak da tržište postaje pohlepno i grabi kripto-novčiće.
Slično tome, indeks relativne snage u kripto-sektoru iznosio je 57,49, prema podacima CoinGlassa. Parametar pokazuje brzinu i obim promena cena na tržištu, a ovakva vrednost ukazuje na to da trgovci i dalje drže manje-više neutralnu poziciju, sa blagom tendencijom da pređu na polje preterane kupovine. Veća odstupanja od ravnotežnih vrednosti ovakvih indikatora mogla bi da nagoveste dalje kretanje u trgovini kriptom.
Izbori u SAD
U međuvremenu, Sjedinjene Američke Države (SAD) pripremaju se za predsedničke izbore 5. novembra. Kandidat republikanaca Donald Trump u ovoj kampanji pokazao je snažnu naklonost kripto-industriji, mada je ranije bio skeptičan prema toj klasi imovine. Kako je obećao, onog dana kad položi zakletvu, krstaški rat protiv kripta koji vode predstavnici američke Demokratske stranke će biti gotov.
"Prvog dana ću otpustiti Garyja Genslera i imenovati novog predsednika SEC-a (engl. Securities and Exchange Commission - komisija za hartije od vrednosti)." Gensler je od aprila 2021. predsednik SEC-a, državne agencije koja je godinama ukazivala na nedostatak regulacije kripto-tržišta i težila da sektoru digitalne imovine nametne zakonske propise koji bi zakomplikovali i poskupeli poslovanje u toj industriji.
Na jasno izrečeno mišljenje predstavnice demokrata Kamale Harris o kriptu dugo se čekalo, a trenutna potpredsednica SAD tek ovog vikenda oprezno je iznela u načelu pozitivan stav o sektoru, najavivši podsticaje za sektor digitalne imovine i druge inovativne tehnologije, ako bude izabrana za šefa države. "Mislim da dugoročno nije previše bitno ko će biti predsednik, ali da kratkoročno postoji širok konsenzus na kripto-tržištu da je Trump bolja opcija. On je političar i pre svega razmišlja o tome šta mu je korisno, ne bi on toliko pozitivno pričao o kriptovalutama da ne misli da će tu dobiti određeni procenat biračkog tela na svoju stranu", ocenio je u razgovoru za Bloomberg Adria TV suosnivač prve kripto-menjačnice u Srbiji Aleksandar Matanović. |
Kripto ETF-ovi i prepolovljenje
Ova godina je počela pokretanjem prvih spot bitcoin ETF-ova (engl. exchange-traded fund - fond kojim se trguje na berzi) u SAD, što je kripto-zajednica čekala već 10 godina. Debi fondova koji direktno ulažu u ether, drugi najvredniji kripto-novčić na svetu, stigli su oko pola godine kasnije. Ono što je ovog puta, između ostalog, odigralo ključnu ulogu u tome da tamošnja komisija za hartije od vrednosti da zeleno svetlo za ETF-ove bio je ulazak finansijskih teškaša poput BlackRocka u igru, to jest njihovo apliciranje za pokretanje takvih fondova.
"BlackRock, kao najveća kompanija za upravljanje imovinom na svetu, dosta agresivno promoviše bitcoin kao vid investicije praktično od početka godine. Mislim da to govori u kom će smeru stvari dalje ići, jer BlackRock možete voleti ili ne voleti, ali ignorisati ono što oni pričaju verovatno nije pametno", rekao je Matanović, dodavši da nije previše zabrinut za budućnost bitcoina, niti kripto-tržišta u celini, iako smatra da će mnoge kriptovalute s vremenom nestati, budući da ih trenutno ima nekoliko desetina hiljada.
Podsetimo, 2024. bila je značajna za bitcoin i kripto u celini zbog takozvanog prepolovljenja - događaja koji se održava jednom svake četiri godine i koji prepolovljava nagradu za rudarenje novčića (iznos bitcoina koji se oslobađa iz mreže da bi se kompenzovali rudari). Ono što je bilo specifično jeste da je bitcoin postigao rekord mesec dana pre prepolovljenja - prvenstveno usled euforije oko pomenutih ETF-ova, dok je dosad bio obrnut slučaj - kriptovaluta je dostizala najviše vrednosti posle svakog od prethodna tri prepolovljenja.
- U pisanju pomogli Urban Červek i Vesna Damjanić.