Kripto-tržište se hladi. Ono se smanjilo za oko šest odsto u poslednja 24 sata pošto je ukupna tržišna kapitalizacija kripto-novčića pala na 3,2 biliona dolara.
Najveća kriptovaluta bitcoin u utorak je izgubila pet odsto vrednosti, nakon što je u ponedeljak ponovo prešla psihološki nivo od 100.000 dolara prvi put od 19. decembra. Većina drugih vodećih novčića je takođe pala, sa etherom koji je oslabio za 7,5 odsto i XRP-jem koji je pojeftinio za skoro šest odsto.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
93.625,25 USD
-832,66 -0,88%
cena na otvaranju
94.457,9
prethodna cena na zatvaranju
94.457,9
ovogodišnja zarada
-0,60960%
dnevni raspon
92.741,78 - 95.348,57
raspon u 52 nedelje
49.212,74 - 108.315,51
Opširnije
Da li će 2025. doneti eksploziju novih ETF fondova
Pre godinu dana započelo je trgovanje prvim spot bitcoin ETF-om.
pre 17 sati
Prognoza za 2025 - da li kripto-tržišta mogu premašiti rast iz 2024.
Portal Bloomberg Adria vam donosi pregled glavnih događaja na kripto-tržištu u 2024. i očekivanja za 2025.
31.12.2024
Pet ključnih razloga za trenutnu korekciju na kripto-tržištu
Pohlepa prevladava u svetu kriptovaluta, a investitori profitiraju nakon Trumpove pobede.
20.12.2024
Kripto se pridružio američkim akcijama u padu kako je povećana zabrinutost zbog sporijeg tempa smanjenja kamatnih stopa u 2025. dovodila do velikih gubitaka.
U izveštaju Instituta za upravljanje snabdevanjem (engl. Institute for Supply Management) o američkim pružaocima usluga - koji se pokazao boljim od očekivanog - navodi se da su plaćene cene dostigle najviši nivo od početka 2023. godine, što je izazvalo rasprodaju akcija "koja se prelila na kriptovalute usled rastuće korelacije između digitalne imovine i Nasdaqa", rekao je za Bloomberg Bob Wallden, šef trgovanja u Abri. Pad je bio "kombinovan sa izvlačenjem profita", dodao je on.
"Neizvesnost na berzi je počela poslednjih nedelja sa jastrebovskim govorom predsednika Federalnih rezervi (Fed) Jeromea Powella", rekao je Domen Kregar iz brokerske kuće Ilirika. "Generalno, kraj kalendarske godine obično donosi manje likvidnosti na berzi, ali ove nedelje će se stvari vratiti u normalu", predviđa on, ukazujući na specifičan pad američkih berzanskih indeksa i kriptovaluta.
"Investitori očigledno nisu baš oduševljeni najrizičnijim i najnestabilnijim investicijama u ovom trenutku. Raspoloženju investitora takođe ne pomaže prilično oštra retorika Donalda Trumpa i Elona Muska na društvenim mrežama, što povećava neizvesnost i napetost u geopolitici."
"Tržište digitalne imovine je osetljivije i reaguje na makroekonomske pokazatelje i dešavanja u svetu. Ovakva volatilnost i korekcije će se nastaviti u narednim nedeljama", rekao je Marko Pavlovič, koji upravlja strategijama za kripto na platformi Iconomi.
Osim makroekonomskih podataka iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Pavlovič ističe i stavove novoizabranog Trumpa, koje je republikanac nedavno otkrio. "Ovo je deo strategije pozicioniranja SAD u svetlu zaoštrene geopolitičke situacije. To uključuje Grenland, Kanadu, Panamu, Izrael, Ukrajinu, Siriju, carine... Svi ovi važni podaci će uticati na svetske privrede, zemlje i tokove kapitala", kaže Pavlovič, koji smatra da možemo očekivati još više kolebljive uslove na međunarodnim tržištima kapitala.
Kada je reč o perspektivi kripta, Kregar kaže i da je, s jedne strane, "jasno da će nova američka administracija favorizovati ovaj sektor, a s druge strane, kriptovalutama - kao klasi investicione imovine - potrebni su tržišni uslovi u kojima su investitori samouvereni i spremni da rizikuju".
Da li je dobro vreme za kupovinu kriptovaluta
'U poslednjih 16 godina skoro svaki trenutak je bio dobar za kupovinu' "Cena je nedavno ušla u novu zonu i normalno je da sada postoji neizvesnost oko daljeg kratkoročnog kretanja. S jedne strane, veliki broj strpljivih investitora uzima svoj dobro zarađeni profit. S druge strane, čini se da postoji mnogo razloga za dugoročni optimizam, zaista više nego ikada ranije. Generalno, nisam ljubitelj čekanja 'pravog trenutka' za kupovinu, stvari često izmaknu kad se čeka. Retrospektivno, sada se ispostavlja da je skoro svaki trenutak u proteklih 16 godina bio pravi", kaže suosnivač kripto-menjačnice ECD Aleksandar Matanović. |
Trgovci fjučersima kriptovaluta suočili su se sa likvidacijama koje su premašile 500 miliona dolara, pošto je raspoloženje na tržištu postalo pesimistično nakon što je izveštaj o zapošljavanju u SAD pokazao veće brojeve nego što se očekivalo.
"Za kratkoročne špekulativne trgovce ovo je period mogućnosti, a za srednjoročne i dugoročne investitore takve korekcije su dobre prilike za kupovinu. Ovi drugi treba da podele svoja planirana sredstva za ulazak na tržište digitalne imovine na nekoliko nedelja ili meseci", savetuje Pavlovič, koji dodaje da će godina biti "sigurno šarena".
Šta će doneti 2025.
Kriptovalute su dostigle tržišnu kapitalizaciju od oko 3,35 biliona dolara do kraja 2024. godine, sa prosečnim dnevnim prometom od 30-50 milijardi dolara. Više od 400 miliona ljudi širom sveta koristi kriptovalute, a broj korisnika stalno raste.
Vrednost bitcoina je prošle godine skočila za 127 odsto, a ethera za 47 odsto. XRP je ojačao znatno više, odnosno za 252 odsto, a sličan rast je zabeležio i dogecoin.
Pred kraj godine radost na kripto-tržište donela je Trumpova pobeda u američkoj predsedničkoj trci. Neki kažu da su to bili prvi kripto-izbori. Trumpov trijumf je doprineo optimizmu i očekivanjima, pošto se on smatra predsednikom koji podržava kripto-zajednicu i otvoren je za liberalizaciju", naglašava Boris Majstorović iz Balkan Crypto Exchangea.
Ludilo oko rekorda bitcoina je splasnulo krajem decembra, dok su investitori ubirali profit. Optimizam da će Bela kuća predvođena Trumpom uspostaviti režim podrške u SAD ranije je pomogao da kriptovaluta dostigne rekordnu vrednost od 108.315 dolara u decembru.
Izgledi za bitcoin u 2025. delimično će zavisiti od toga koliko će Trump ispuniti svoja obećanja u vezi sa kriptom, koja uključuju uspostavljanje nacionalne rezerve bitcoina.
Celokupnu prognozu za 2025. godinu možete pročitati na LINKU.
(U tekstu dodati komentari Domena Kregara i Aleksandra Matanovića.)