Kripto-tržište doživljava ozbiljnu korekciju cena naniže. U vreme pisanja ovog teksta, bitcoin je pao ispod 100 hiljada dolara i zabeležio korekciju od skoro pet odsto za 24 sata. Još drastičniji su padovi na tržištu alternativnih novčića. Na primer, ethereum i solana su pali za oko osam odsto u poslednja 24 sata, a XRP za dobra tri procenta. Proverili smo šta potresa kripto-tržište.
Odluka Feda
Kao što su investitori burno reagovali na retoriku predsednika Američke centralne banke Jeromea Powella i planove Feda da smanji broj rezova kamata u 2025. godini, isto tako burno je reagovalo i tržište kriptovaluta. Cena bitcoina je baš nakon odluke Feda pala ispod 100.000 dolara, ali se onda oporavila sledećeg dana.
U petak, u jutarnjim satima, bitcoin se kotira na nivou od 97 hiljada. Povećana volatilnost se može očekivati i danas.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
97.397,7 USD
+69,86 +0,07%
cena na otvaranju
97.327,34
prethodna cena na zatvaranju
97.327,84
ovogodišnja zarada
127,9592%
dnevni raspon
95.885,42 - 98.349,04
raspon u 52 nedelje
49.212,74 - 108.315,51
Uvećavanje profita
Investitori na kraju godine tradicionalno koriste priliku da optimizuju svoje portfelje. Pad na kripto-tržištu, zabeležen u petak, rezultat je ubiranja profita nakon prilično velikog rasta od momenta pobede Donalda Trumpa, smatraju mnogi stručnjaci. Za to vreme, bitcoin je dobio čak 40 odsto vrednosti. Ove godine je zabeležio rast veći od 110 odsto.
"Deluje kao unovčavanje profita na kraju godine", kaže za Bloomberg Edward Chin iz Parataxisa, dodajući da ništa fundamentalno nije pokrenulo ovu poslednju rasprodaju.
Korekcije se očekuju u bikovskom trendu
"Korekcije nisu neuobičajene kada je na berzi optimistično okruženje", kazao je za Bloomberg Strahinja Savić, analitičar iz FRNT Financiala.
Korekcije su sasvim prirodan deo funkcionisanja finansijskih tržišta. Na berzama obično vidimo dve do tri velike korekcije godišnje, kada stope padaju za oko pet do 10 odsto, ali na kripto-tržištu ovi padovi su obično veći, čak i za više od 10 odsto, posebno na tržištu altkoina.
"Još uvek ima dovoljno likvidnosti i tržišta su zasad jaka", odgovara kratko analitičar Tilen Šarlah. Ekonomski podaci ohrabruju, tržište rada je robustno, inflacija ostaje tvrdoglava i, zapravo, malo je porasla. Kripto-tržište upravo ulazi u drugu fazu rasta, kada likvidnost prelazi sa bitcoina na alternativne kovanice (altkoine), od kojih većina nije ni dostigla svoje prethodne maksimume. Analitičari ističu da će volatilnost biti mnogo veća 2025. godine.
Manja izloženost špekulativnim investicijama
Sa manjim brojem rezova kamata Feda, koji se očekuje u 2025. godini, neki investitori će možda ipak odlučiti da smanje svoju izloženost rizičnijim ili špekulativnijim investicijama.
"Tehnički gledano, treba biti oprezan na kraće staze", kaže Chris Weston, šef istraživanja u Pepperstone Groupu. "To ne znači da ćemo uskoro biti svedoci velikog pada cena."
Pohlepa obuzela kripto-tržište
Indeks pohlepe i straha na kripto-tržištu i dalje pokazuje da su investitori pohlepni, dok je na berzi potpuno drugačija slika. Tamo se indikator okrenuo u suprotnom smeru, pokazujući da su investitori preterano uplašeni.
Da postoji strah na berzama, ogleda se i u indeksu volatilnosti Cboe, ili kako ga mi zovemo VIX indeks straha, koji je nakon odluke Feda skočio na 28, što je bilo najviše od avgustovskog šoka kada je Japanska centralna banka iznenadila podizanjem kamatnih stopa, a trgovci su požurili da zatvaraju pozicije. Indeks VIX je juče pao na 24.
Godine 2008. i 2020, VIX je bio najviši, iznad 80.
Povlačenje USDT-a sa kripto-berziKripto-berze u EU imaju rok do 30. decembra ove godine da povuku USDT koji je izdao Tether Holdings. Naime, krajem godine stupa na snagu jedan deo evropske uredbe o kripto-aktivi, MiCA, kojom regulatori prvenstveno žele da zaštite investitore od raznih prevara koje se dešavaju na kripto-tržištu i da uspostave regulaciju. Ovaj stejblkoin, koji je vezan za američki dolar, ima tržišnu kapitalizaciju veću od 140 milijardi i najveći je među stabilnim novčićima. Tether je u prošlosti imao problema sa dokazivanjem ili transparentnošću u vezi s rezervama koje zahteva MiCA. Pored toga, MiCA nameće ograničenja obima stabilnih transakcija, jer može izazvati sistemski rizik. |