Čak i ako nismo direktno izloženi kriptovalutama, ipak možemo biti izloženi kripto-tržištu posredno, preko klasične berze, i to preko kotiranih fondova (ETF), klasičnih uzajamnih fondova društava za upravljanje, investicionih osiguranja koja nude osiguravajuće kompanije ili penzijskih štednji i osiguranja.
Investitori, dakle, više nisu "sigurni" pred takozvanim "kripto-prodorom" (engl. crypto creep) ili postepenim ulaskom digitalne imovine u tradicionalne portfolije.
Neke akcije kripto-kompanija su već sastavni deo proširenih indeksa, kao što su američki S&P 500 i Nasdaq 100, globalni indeks MSCI World (koji obuhvata 70 odsto američkog tržišta) ili, recimo, deo nišnih fondova sa politikom investiranja u tehnologiju. Time su i investitori koji investiraju u diverzifikovane indeksne korpe preko različitih investicionih proizvoda posredno izloženi kripto-tržištu a da to i ne znaju.
Opširnije

Pregled berzi - kriptomanija, moguća korekcija S&P, antidolarski balon
Ukupna tržišna vrednost kripto-sredstava je u petak prvi put premašila 4.000 milijardi dolara.
pre 9 sati

Šta treba da znamo o američkom zakonu koji reguliše stejblkoine
Američki zakon Genius Act, koji je odobren u petak, uvodi rizike za finansijski sistem i potrošače
20.07.2025

Bitcoin i srpsko voće u trci, ko će prvi do novog rekorda
Bitcoin dostigao vrednost od čak 122.000 dolara. Hrana u Srbiji u junu poskupela za 6,7 odsto, najviše voće - za 31,6 odsto.
19.07.2025

Kriptovaluta XRP na najvišoj vrednosti za sedam godina
XRP je juče premašio granicu od 3,40 dolara i trenutno se trguje na preko 3,60 dolara.
18.07.2025
Trenutno su samo tri kripto-akcije deo nekih indeksa:
- Kripto-berza Coinbase je ove godine u maju prvi put bila uključena u S&P 500, u kome čini udeo od 0,11 odsto.
- Kompanija MicroStrategy, koju vodi kripto-evangelista Michael J. Saylor od decembra prošle godine deo je tehnološkog indeksa Nasdaq100, američkog indeksa Russell 1000 i Russell 3000.
Nedavno se prilično spekulisalo da ima velike mogućnosti za svrstavanje u S&P i kripto-berza Robinhood, koja je nedavno preuzela nekada slovenačku kripto-berzu Bitstamp. Iako tržišna kapitalizacija iznosi oko 88 milijardi dolara, kripto-berza koja je nedavno najavila tokenizaciju celokupne imovine ne ispunjava druge kriterijume za svrstavanje u indeks 500 najvećih kompanija. Jedan od kriterijuma, na primer, jeste ostvarivanje pozitivne dobiti prema američkim opšteprihvaćenim računovodstvenim standardima (GAAP) tokom poslednja četiri kvartala.
Bloomberg je nedavno pisao da će kompanija Block (ranije poznata kao Square), koju vodi Jack Dorsey, uskoro biti deo indeksa S&P 500. Promena će stupiti na snagu pre početka trgovanja 23. jula, saopštio je S&P Dow Jones Indices.
Akcije kompanije Block, koja nudi platne usluge, tokom produženog trgovanja su skočile do čak 14 odsto.
Kompanija postupno uvodi opciju plaćanja bitcoinom preko svojih Square terminala.
Kripto-akcijeRadi se o akcijama kompanija koje su posredno ili neposredno povezane sa kripto-industrijom, bilo kroz rudarenje, trgovanje, razvoj blokčejna ili je reč o direktnom vlasništvu kriptovaluta. Takvih akcija ima sve više, a pomenućemo one najpoznatije široj javnosti:
|
Vanguard: Radi se o nezreloj investicionoj klasi
"Bitcoin nije prikladan za dugoročne investitore. Digitalna sredstva su više spekulacija nego investicija. Radi se o nezreloj i mladoj investicionoj klasi bez unutrašnje ekonomske vrednosti, koja može da izazove pustoš u portfolijima."
Takvo je mišljenje vodećih u kompaniji Vanguard Group, koji upravlja imovinom vrednom 10 hiljada milijardi dolara i jedan je od većih ponuđača kotiranih fondova (ETF), a dostupan je i evropskim investitorima. Trenutno je na raspolaganju 78 ETF-ova, pokazuje statistika portala justettf.com. U tim brojnim fondovima su takođe investicije vezane za šire indekse, koji već uključuju neke kripto-akcije.
Zanimljivo je da je Vanguard postao i najveći akcionar kompanije MicroStrategy, koja važi za nekakvog "zastupnika" za bitcoin. Prema izveštavanju Bloomberga, Vanguard trenutno poseduje više od 20 miliona akcija MicroStrategyja, što je više od osam odsto kompanije. Vrednost tog udela iznosi približno 9,26 milijardi dolara.
Akcije su raspoređene između više od 10 Vanguardovih indeksnih fondova i kotiranih fondova (ETF), a koji prate različite investicione strategije.
Najveći pojedinačni udeo ima Vanguard u svom fondu Total Stock Market Index Fund (VITSX) sa 5,7 miliona akcija (vrednih oko 2,6 milijardi dolara). Drugi veliki vlasnici su još Extended Market Index Fund (VIEIX) sa tri miliona akcija i Vanguard Growth ETF (VUG), navode na Bloombergu. Pomenuti fondovi nisu na raspolaganju Evropljanima.
Ukupna vrednost svih udela Vanguardovih fondova u MicroStrategyju iznosi oko 9,26 milijardi dolara.
Evropske berze sa tematskim fondovima
Sve više evropskih berzi, kao što su Deutsche Börse, Euronext, Borsa Italiana, omogućava trgovanje tematskim ETF-ovima koji uključuju blokčejn kompanije ili pak akcije kompanija kao što su Coinbase ili Block, iako one nemaju sedište u Evropi.
Pomenimo nekoliko primera: Virtune Coinbase 50 Index ETP je početkom juna uvršten na nemačku berzu Xetra. Radi se o prvom berzanskom proizvodu - ETP (engl. exchange traded product), koji prati indeks Coinbase 50 Europe, a koji uključuje do 50 različitih kripto-sredstava. Fond ima tek dva miliona dolara sredstava u upravljanju, piše na veb-sajtu justetf.com.
Na Euronext i italijanskoj berzi već su prisutni UCITS ETF-ovi, kao što su Global X Blockchain UCITS ETF i WisdomTree Blockchain UCITS ETF, koji ulažu u akcije kompanija koje razvijaju infrastrukturu kriptovaluta, kao što su rudari, berze i tako dalje.
Evropski okvir je oprezniji, ali ne i imun
Prošle nedelje je u SAD tokom takozvane "kripto nedelje" bilo usvojeno zakonodavstvo vezano za stabilne novčiće denominovane u američkim dolarima. U Evropi je pak bilo usvojeno zakonodavstvo MiCA (engl. Markets in Crypto-Assets Regulation), koja će u narednim godinama omogućiti transparentnije, licencirano trgovanje digitalnim sredstvima u EU.
Da li bi kriptovalute mogle da utiču na našu kreditnu sposobnostKriptovalute bi u budućnosti mogle da utiču na ocene rizika za hipotekarne zajmove. Američki regulatori Fannie Mae i Freddie Mac su krajem juna inicirali istraživanje o tome da li je moguće digitalna sredstva, čuvana na regulisanim berzama, koristiti kao pokazatelj kreditne sposobnosti. Mada je reč o ranoj fazi, to bi predstavljalo jednu od najfunkcionalnijih primena kriptovaluta do sada - kreditiranje za stanovanje, izveštava Bloomberg. |
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...