Ukupna tržišna vrednost kripto-imovine u petak je prvi put premašila 4.000 milijardi dolara, što je posledica rasta vrednosti alternativnih kriptovaluta i zamaha kome je doprinela obimna zakonodavna inicijativa SAD za regulaciju ovog sektora.
To je usledilo nakon usvajanja prve savezne regulative o stabilnim kriptovalutama, što je ključno dostignuće u okviru takozvane kripto-sedmice, kako su je nazvali zakonodavci.
Zakon, koji podržavaju republikanci i zagovara predsednik Donald Trump, uvodi savezni ili državni nadzor nad stabilnim kriptovalutama vezanim za dolar, sa ciljem davanja legitimiteta tržišta vrednog 265 milijardi dolara, koje bi prema prognozama analitičara Citigrupa do 2030. godine moglo da poraste na 3.700 milijardi dolara. Alternativni novčići su glavni katalizator rasta.
Opširnije

Wall Street procvetao zbog Trumpovih najava o carinama
Drugi mandat Donalda Trumpa doneo je procvat američkoj berzi, a carine i poreska politika dovele su do naglog porasta aktivnosti na tržištima.
17.07.2025

Citigroup: Cena srebra će rasti, zlato dostiglo vrhunac
Citigroup je povećao tromesečnu prognozu za rast cene srebra sa 38 na 40 dolara.
16.07.2025

Kako profesionalci ostaju hladne glave u vremenima berzanskih nemira
Prognoze budućih prinosa od berzanskih indeksa neretko nisu tačne.
16.07.2025

Analiza BBA: Geopolitički rizici i tržišna neravnoteža oblikuju cene nafte i gasa
Tržište nafte od početka godine bilo je izuzetno nestabilno
16.07.2025
Cena kriptovalute XRP je u četvrtak nakon usvajanja regulative u američkom kongresu dostigla rekordnu visinu i premašila sedmogodišnji prag u okviru šireg trenda poskupljenja novčića na tržištu kriptovaluta.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
119.301,33 USD
-178,75 -0,15%
cena na otvaranju
119.482,08
prethodna cena na zatvaranju
119.480,08
ovogodišnja zarada
26,9356%
dnevni raspon
118.484,17 - 120.992,51
raspon u 52 nedelje
66.814,05 - 123.205,12
Kriptovaluta povezana sa kompanijom Ripple Labs premašila je u poslednjoj sedmici rast od 36 odsto, pokazuju podaci analitičke platforme za kripto-tržišta CoinGecko. U vreme pisanja, cena se kretala oko 3,61 dolara, dok je ovaj kripto novčić prag od 3,40 dolara poslednji put dostigao januara 2018.
Iako bitcoin ostaje epicentar u svetu kriptovaluta, sve više investitora posmatra i alternativne novčiće, posebno ether (ETH), koji je u sedam dana generisao toliko koliko bitcoin u celoj ovoj godini, odnosno skoro 22 odsto.
'Bitcoin nije prikladan za dugoročne investitore. To je nezrela investiciona klasa'
Bitcoin nije prikladan za dugoročne investitore. Digitalna imovina je špekulativnija nego investicija. Radi se o nezreloj investicionoj klasi sa malo istorije i bez unutrašnje ekonomske vrednosti, koja može da izazove pustošenje u portfeljima.
Takvo je mišljenje vodećih u Vanguard Group, koji inače sledi filozofiju legendarnog Jacka Bogla. Ta filozofija se zasniva na uverenju da bi trebalo da investitori dugoročno investiraju u jeftine, pasivno upravljane indeksne fondove, umesto da pokušavaju da nadmaše tržište aktivnim trgovanjem.
Uprkos tome, zbog logike pasivnog investiranja upravo Vanguard, kompanija za upravljanje imovinom sa 10 hiljada milijardi dolara imovine, postao je najveći akcionar kompanije Strategy, nekadašnje kompanije MicroStrategy (MSTR). To je kompanija koja je svojevrsni "zastupnik" bitcoina.
Boštjančič: Pošteno je da oporezujemo i kripto-imovinu
Dok na kripto-tržištu svedočimo rekordima, ministar finansija Slovenije Klemen Boštjančič objasnio je zašto predlaže usvajanje zakona o dobiti od otuđenja kripto-sredstava. Slovenija, prema rečima ministra Boštjančiča, usvajanjem zakona prati razvoj finansijskih tržišta, usklađuje oporezovanje različitih finansijskih investicija, a istovremeno pokušava što manje da optereti poreske obveznike i poreske institucije.

Time što će dobit ostvarena prodajom kripto-imovine biti opterećena porezom od 25 odsto, izjednačiće se sa dobiti ostvarenom kratkoročnim držanjem akcija i izvedenih finansijskih instrumenata.
Nakon zvaničnog predstavljanja razloga za usvajanje zakona o oporezivanju dobiti ostvarene prodajom kripto-imovine, predsednik Bitcoin društva Slovenije Toni Čepon izjavio je za Bloomberg Adriju:
"Duboko sam razočaran ljudima i našom državom koji ne vide pozitivne stvari ove industrije i u svakoj prilici vide izvor prihoda na kratak rok i pokvarе je pre nego što da rezultate".
Zelena nedelja za globalne berze
Prošle sedmice su u SAD objavljeni podaci o inflaciji, koja se u junu povećala manje nego što se očekivalo. Indeks cena potrošačkih dobara koji ne uključuje nestabilne cene hrane i energije povećao se na mesečnom nivou za 0,2 odsto, dok su analitičari očekivali rast od 0,3 odsto. Godišnja osnovna inflacija je zabeležila je rast od 2,9 odsto, što je ispod očekivanih tri. Opšta inflacija iznosila je 2,7 odsto.
Brojevi, ispod očekivanih, mogli bi da pokrenu još odlučnije Trumpove pozive za snižavanje kamatnih stopa američke centralne banke (Fed). Dok su neki zvaničnici izrazili spremnost da snize kamatne stope kada se centralna banka bude sastala za dve sedmice, čelnici su pretežno još podeljeni oko toga da li će carinske takse izazvati jednokratni cenovni šok ili nešto trajnije efekte.
Pogledajmo, dakle, svetske berze.
Indeks S&P 500 se prošle sedmice kretao oko baznog nivoa, Nasdaq je investitore nagradio rastom od 1,2 odsto. Industrijski Dow Jones ostao je nepromenjen.
U Aziji je kineski CSI 300 porastao za 0,93 odsto, japanski Nikkei za 1,02 odsto, a hongkonški Hang Seng za 3,01 odsto. U Evropi je nemački DAX viši za 1,18 odsto, francuski CAC 40 za 0,62 odsto, londonski FTSE 100 za 0,44 odsto, a panevropski Stoxx Europe 600 za 0,25 odsto.
Dolazi korekcija?
Mike Wilson iz banke Morgan Stanley, koji je još nedavno bio jedan od najtvrdokornijih pesimista na Wall Streetu, kaže da na berzi vidi bikovski trend. A još ranije bi indeks S&P 500 možda mogao da doživi korekciju.
Glavni strateg banke predviđa da će cene američkih akcija u ovom kvartalu pasti za pet do 10 odsto, jer će se uticaj trgovinske politike predsednika Trumpa odraziti na bilanse kompanija. Smatra da će pad biti kratkotrajan i da će to investitorima pružiti povoljnu priliku za ulazak na tržište, koje će kasnije pokrenuti optimizam u pogledu poslovnih rezultata kompanija.
Najnoviji rast indeksa S&P 500 dolazi u vreme kada američke kompanije i američka ekonomija pokazuju otpornost uprkos promenljivoj trgovinskoj strategiji Bele kuće. Potencijal za rast dobiti zbog nedavno usvojenog poreskog zakona dodatno jača optimizam.
Antidolarski balon: Svi baloni pre ili kasnije pucaju
Neprestana prodaja američkog dolara sve više deluje kao balon. I kao svi baloni, i ovaj će pre ili kasnije pući, ocenjuju stratezi u HSBC Holdings. Investitori su očigledno fokusirani na ovogodišnji strmi pad dolara i prema rečima stratega koje predvodi Paul Meckel, sve su više skloni tome da to kretanje projektuju i u budućnosti. To je pak, prema njihovom mišljenju, karakteristično za spekulativno ponašanje.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,1652 USD
+0,0056 +0,48%
cena na otvaranju
1,1596
prethodna cena na zatvaranju
1,1596
ovogodišnja zarada
12,401%
dnevni raspon
1,16 - 1,17
raspon u 52 nedelje
1,01 - 1,18
"Još nedavno je bio očigledan balon snažnog dolara, sada se pak dešava suprotno: svojevrstan antibalon", napisali su stratezi. "Postoje karakteristike tipične za balone, što je upozorenje da se približava dno dolara."
Srebro ove godine profitabilnije od zlata
Cena srebra je blizu najvišeg nivoa u poslednjih 14 godina, jer investitori traže alternative zlatu koje je se kreće blizu rekordnih vrednosti. Rast pokreću i rizici usled dodatnih američkih carina na metale, što bi dodatno ograničilo fizičku ponudu.
Cena srebra na promptnom tržištu trenutno se kreće oko 39 dolara po unci, pošto je prošle sedmice ojačala za četiri odsto, što ju je gurnulo na najviši nivo od 2011. godine.
Bloomberg
Analiza naftnog tržišta - šta sledi u drugoj polovini godine
Dešavanja na naftnom tržištu u 2025. godini mogu se najbolje opisati jednom rečju: nestabilnost. Cene sirove nafte u poslednjih 12 meseci pale su za 17 odsto, a od početka godine zabeležena su dva prilična skoka.
"Oba ovogodišnja skoka cene nafte bila su posledica geopolitičkih događaja", u svom izveštaju Sirovine na raskršću napisali su analitičari Bloomberg Adrije i dodali: "Međutim, proizvodnja nafte u SAD dostiže rekordne nivoe, intenzivirano crpljenje u okviru OPEC+ povećava globalni višak, što zajedno sa privrednim usporavanjem stvara pritisak na snižavanje cena."
Analitičari Bloomberg Adrije smatraju da će cene nafte još uvek biti pod pritiskom viška svetske ponude i sporog privrednog rasta. "Geopolitički rizici su najveća nepoznanica u vezi sa cenama. Ako primirje između Izraela i Irana potraje, očekujemo pritisak na snižavanje cena koji će cenu nafte održati na nivou iz maja", rekli su i dodali da isto važi i za moguće primirje između Rusije i Ukrajine.
Šta pratimo ove nedelje
Ponedeljak, 21. jul
-
Podatke o poslovanju objaviće Ryanair i Verizon.
-
Nemački kancelar i ministar finansija učestvovaće na nemačkom investicionom forumu.
Utorak, 22. jul
-
Predsednik Feda Jerome Powell održaće govor.
-
Podatke o poslovanju objaviće Lockheed Martin, Coca-Cola i nemački SAP.
Sreda, 23. jul
-
Zasedanje ECB koje će trajati dva dana.
-
Aukcija nemačkih desetogodišnjih obveznica.
-
Podaci o prodaji nekretnina u SAD.
-
Podatke o poslovanju objaviće Alphabet, Tesla i IBM.
-
Predsednik Trump će predstaviti svoje prioritete u oblasti veštačke inteligencije na događaju "Winning the AI race".
Četrtak, 24. jul
-
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o registraciji automobila.
-
Nemački institut GfK objaviće potrošačku klimu.
-
U evrozoni, u Japanu i u SAD objaviće uslužni i proizvodni PMI.
-
ECB će odlučivati o kamatnim stopama.
-
U SAD će biti objavljeni podaci o zahtevima za nezaposlenost.
-
Podatke o poslovanju objaviće Nestle, Roche, Intel, Blackstone i Deutsche Bank.
-
U Kini će početi samit EU-Kina.
Petak, 25. jul
-
U Japanu će biti objavljeni podaci o inflaciji.
-
U Nemačkoj će biti objavljena poslovna očekivanja.
-
Institut Ifo objaviće poslovnu klimu u Nemačkoj.
-
Ruska centralna banka doneće odluku o kamatnim stopama.
-
Podatke o poslovanju objaviće Volkswagen.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...