Tržišta akcija su na rekordnim nivoima, mnogi se pitaju da li uopšte ući na tržište i kako sastaviti investicioni portfolio na petogodišnji period. Kako, dakle, investirati 50 hiljada evra?
Odluka o ulaganju novca može da bude veoma složena u sadašnjem kontekstu rekordnih vrednosti na berzama. Analitičari upozoravaju na visoke vrednosti akcija i povećanu neizvesnost zbog geopolitičkih tenzija, a investitori se pitaju da li na tržištima još ima prostora za rast.
Američki indeks S&P 500 je od najnižeg nivoa u aprilu porastao za približno 25 odsto i tako ostvario najbolji kvartal od decembra 2023. godine. Američki referentni indeks je u ponedeljak prekoračio 6.200 poena, pri čemu su glavnu ulogu odigrale tehnološke akcije, dok je juče zabeležio novi rekord dostigavši 6.227 poena.
Opširnije

S&P 500 na rekordu zahvaljujući dogovoru s Vijetnamom i rastu tehnološkog sektora
Nakon ranijih gubitaka izazvanih slabim podacima o zapošljavanju, S&P 500 dostigao je novi rekord.
pre 9 sati

Trgovci obveznicama možda su pronašli novu Grčku
Kao i Grčka, Zambija potvrđuje da su skeptici prema zadužavanju pogrešili.
29.06.2025

Evropske obveznice predvode globalni pad zbog straha od inflacije
Prinosi na desetogodišnje američke obveznice skočili su za tri bazna poena, na 4,40 odsto, dok su trgovci smanjili očekivanja o snižavanju kamatnih stopa Američke centralne banke.
23.06.2025

Strah od propuštanja dobiti na berzi jači od brige zbog carina
Pauza od uvođenja carina koju je uveo predsednik Donald Trump ističe 9. jula, a do sada je postignuto malo dogovora, uz skroman napredak u pregovorima.
02.07.2025
Iako je američki indeks S&P 500oživeo posle 2. aprila, kada je predsednik SAD Donald Trump najavio "dan oslobođenja" i carine koje namerava da uvede praktično na sve i svakome (čak i pingvinima), analiza berzanskih podataka otkriva da su indeksi u Evropi takođe bili veoma naklonjeni investitorima. Slovenački indeks SBITOP je, na primer, u sredu sa prinosom u visini od 37 odsto u 2025. godini predstavljao najuspešniji indeks na globalnom nivou.
Odmah iza slovenačkog indeksa je zambijski sa prinosom koji se kreće oko 31 odsto, slede luksemburški indeks i varšavski WIG 20. Vodećih deset zaokružuje izraelski indeks TA-35 sa prinosom od skoro 25 odsto (denominovan u matičnoj valuti).
Iako američki S&P 500 poslednjih dana dostiže rekorde, sa ovogodišnjim prinosom u visini od 4,5 odsto svrstan je tek na 56. mesto globalne lestvice, pokazuju podaci Bloombergovog terminala.
Bloomberg
Da li investirati u najuspešnije u 2025. godini? Ove godine prednjače relativno "egzotični" berzanski indeksi zemalja kao što su Zambija, Grčka, Najrobi, Izrael, Poljska, Maroko, gde izloženost riziku za oprezne investitore može biti prilično povećana. Osim toga, prinosi indeksa denominovani su u domaćim valutama zemalja, pa je potrebno uzeti u obzir i valutni rizik, kao i geopolitički i druge potencijalne rizike.
Kako investirati sa 50 hiljada?
Pošto se optimizam među malim investitorima nastavlja i postojeći pokazatelj straha i pohlepe ukazuje na pohlepu, proverili smo gde plasirati 50 hiljada evra na petogodišnji period. Pri tome smo uzeli u obzir da je investitor prosečno sklon riziku.
Napomenimo da je petogodišnji vremenski okvir za ulaganje na tržište akcija relativno kratak, jer na berzu obično ulazimo sa dugoročnim horizontom, dakle na najmanje 10 godina.
Predlozi portfolija ne predstavljaju finansijski savet, već razmišljanja naših sagovornika koji često odgovaraju na pitanja investitora o plasmanu novca.
Ako bih sve predloge sagovornika sumirao u jednoj rečenici - diverzifikacija sa naglaskom na američkom tržištu i Evropi, zaštita dela portfolija obveznicama, zlatom te skromnim udelom bitcoina i nešto sirovina.
Domen Kregar, Ilirika: Diverzifikacija je ključ
"Trenutne okolnosti prilično su neizvesne prvenstveno zbog dva faktora: visokih vrednosti i geopolitičkih rizika," već na početku upozorava Domen Kregar iz Ilirike.
Američko tržište, posebno tehnološki sektor, gde su vrednosti na istorijski visokim nivoima, u proseku trenutno ne nudi posebne "popuste". Visoke cene su doduše podržane dobrim poslovnim rezultatima u prvom kvartalu 2025. godine – kako na američkom tako i na slovenačkom tržištu. "Uprkos tome pitanje je koliko prostora za dalji rast još ostaje," razmišlja Kregar.
Neizvesnost povećavaju i sve izraženije geopolitičke tenzije, upozorava sagovornik. Konflikti se zaoštravaju, šire i produbljuju, a njihov uticaj na tržišta akcija do je bio sada ograničen i relativno kratkoročan. Ni nakon nedavnog napada SAD na Iran nije bilo većih potresa na tržištima.
Više od međunarodne politike SAD neizvesnost produbljuju unutrašnja politička dešavanja. Pritisak zbog refinansiranja javnog duga, pozivi za snižavanje kamatnih stopa te mogućnost povećanja budžetskih izdataka u okviru Trumpovog velikog "čudesnog" zakona, koji još uvek čeka na odobrenje senata, će u odsustvu promena monetarne politike dodatno opteretiti državni budžet – posebno kroz troškove za plaćanje kamata.
"Pošto se radi o srednjeročnom periodu, što u investicionom smislu nije baš dugo, najprikladnija je diverzifikovana strategija," smatra sagovornik.
Za petogodišnji investicioni horizont riziku investitora prosečno sklonog riziku, sagovornik predlaže portfolio gde SAD čini 35 odsto kao ključni generator dugoročnog rasta, praćen Evropom, slovenačkim akcijama i plemenitim metalima sa po 20 odsto, uz dodatak skromnog udela bitcoina.
Niko Maričić, Intercapital: Trougao rasta, zaštite i prinosa
Portfolio investitora sa umerenom sklonošću riziku mogao bi prema mišljenju Nika Maričića iz Intercapitala da objedini tri glavna cilja: dugoročni rast, zaštitu kapitala i stabilan novčani tok.
Motor rasta predloženog portfolija je diverzifikovana alokacija kapitala koja uključuje sve od visokotehnološkog indeksa do akcija srednje- i istočnoevropskih zemalja, tržišta u razvoju te skromni udeo bakra. U segmentu portfolija namenjenom očuvanju kapitala, nemačke državne obveznice predstavljaju osnovu, dok zlato igra komplementarnu ulogu. U dohodovnom segmentu portfolija sagovornik pozicionira evropske obveznice sa visokim prinosom, kao i obveznice država srednje i istočne Evrope. Desetinu kapitala sagovornik alocira u depozit denominovan u evrima kao likvidnu rezervu za investiranje u periodima volatilnosti.
Sagovornik nudi i protokol rebalansiranja u slučaju većeg pada na tržištu. U slučaju tržišne korekcije od približno 20 odsto, savetuje realokaciju iz likvidnih pozicija i instrumenata kapitalne zaštite (ukupno 35 odsto) u akcije, kako bi njihov udeo privremeno dostigao od 50 do 60 odsto portfolija.
"Tim pristupom investor disciplinovano kupuje u vreme straha i čuva dugoročni rast portfolija, a istovremeno zlatom, nemačkim obveznicama i gotovinom sprečava da ga neizvesnost potpuno izbaci iz koloseka," zaključuje sagovornik.
Mihailo Đurđević, Senzal Capital: Najveća izloženost akcijama
Mihailo Đurđević, iz Senzal Capitala, predlaže portfolio sastavljen od globalnih akcija, prvenstveno iz indeksa S&P 500. Za ublažavanje prevelikog uticaja tehnoloških velikana uključio bi i jednako ponderisanu verziju istog indeksa, a za zaštitu od moguće recesije predviđene su kvalitetne obveznice, dopunjene manjim ulaganjem u dužničke papire tržišta u usponu.
Plemeniti metali, posebno zlato, služe kao zaštita od inflacije i procesa dedolarizacije, dok skroman ulog u bitcoin može da dopuni tu ulogu u trenucima povećane tržišne napetosti.
U segmentu sirovina, strategija se oslanja na diverzifikovani portfolio fizičkih sirovina i akcija kompanija iz sektora rudarskih sirovina, privlačnih zbog geopolitičkih mogućnosti na Bliskom istoku kao i zbog visokih dividendi.
Desetina portfolija alocirana je u gotovinu odnosno novčane fondove, koji su dostupni za atraktivne kupovine tokom korekcija.
Rok Brezigar, NLB Skladi: Veća pozicija u dužničkim hartijama od vrednosti
S obzirom na relativno kratko petogodišnje investiciono razdoblje i umerenu sklonost riziku, smisleno je približno 40 do 50 odsto portfolija nameniti dužničkim hartijama od vrednosti, koje su tradicionalno manje volatilne od akcija, kaže Rok Brezigar iz NLB Skladi.
Kada je reč o investicijama u akcije sagovornik ostaje umereno optimističan što se tiče Evrope, gde brojne zemlje najavljuju povećana ulaganja u infrastrukturu i odbranu. "To bi moglo dati podsticaj oporavku u industriji i građevinarstvu. Prema finansijskom sektoru smo nešto suzdržaniji, jer su cene akcija ove godine već prilično porasle, a istovremeno opadajuće kamatne stope smanjuju kamatnu maržu," dodatno objašnjava.
U NLB Skladi još uvek su naklonjeni američkom tržištu kapitala. "Uprkos višim vrednostima američke kompanije imaju vodeću ulogu u visokoj tehnolog
Sagovornik smatra da bankarski sektor ostaje zanimljiv prvenstveno zbog najavljenog ublažavanja regulatornih ograničenja i nižih poreza. Pominje još i akcije energetskih preduzeća, koje bi u slučaju rastućih cena nafte mogle biti dobra protivteža cikličnim granama.
Makroekonomski podaci su se inače u poslednjem periodu nešto pogoršali, a to bi s druge strane moglo predstavljati podsticaj Američkoj centralnoj banci za snižavanje kamatnih stopa, smatra sagovornik.
Američki predsednik Trump svojom retorikom stvara značajnu nestabilnost na tržištima, dok se vremenom pokazalo da ni sam nije imun na ekonomske zakonitosti. Usvajanje novog "velikog lepog zakona" donekle povećava fiskalne rizike, s druge strane fiskalna ekspanzija podstiče ekonomsku aktivnost.
Sagovornik na kraju pominje još Kinu, koja ostaje važan, ali rizičniji deo svetskog portfolija, posebno uz napete trgovinske odnose sa SAD. Kina u poslednjem periodu aktivno radi na restrukturiranju svoje ekonomije od izrazito izvozne usmerenosti ka jačoj domaćoj potrošnji, da smanji zavisnost od spoljašnjih tržišta, prvenstveno SAD," objašnjava.
Kina je u poslednjem periodu pokazala otpornost prema spoljašnjim šokovima, čemu su prilično doprineli opsežni fiskalni podsticaji. Ipak, sistemski rizici poput visoke zaduženosti i nestabilnog tržišta nekretnina ostaju prisutni, a eskalacija trgovinskih tenzija sa SAD bi mogla i dodatno da ih uveća, ističe Brezigar.
Izjava o ograničenju odgovornosti: predloženi portfoliji nisu finansijski savet.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...