Američke akcije su se zacrvenele u četvrtak, a cene obveznica su porasle jer su podaci koji pokazuju usporavanje potrošnje - glavnog pokretača američke ekonomije - podstakli zabrinutost zbog recesije. Indeks S&P je doživeo najgoru prvu polovinu godine od predsednikovanja Richarda Nixona.
Američka potrošnja opadala je u maju prvi put ove godine, što doprinosi rastućoj zabrinutosti oko ekonomskih izgleda. Prinosi na američke desetogodišnje državne obveznice pali su danas na ispod tri odsto u odnosu na decenijski maksimum od oko 3,5 odsto ranije u junu.
Predsedavajući Federalnih rezervi (Fed) Jerome Powell rekao je u sredu da je privreda SAD u dobrom stanju i ponovio svoje uverenje da će centralna banka uspeti da svede inflaciju na željenih dva odsto bez preteranog ugrožavanja tržišta rada. Powell je priznao da je teško balansirati između želja da se omogući privredni rast i da se smanji inflacija.
Industrijski metali išli su putem najvećeg kvartalnog pada od globalne finansijske krize 2008. godine, dok je zlato opadalo treći mesec zaredom.
Nafta je krenula ka prvom mesečnom padu od novembra, pošto se OPEC+ dogovorio da poveća proizvodnju i opet počne da proizvodi isto onoliko nafte koliko su proizvodili pre pandemije. Nafta West Texas Intermediate oslabila je 3,6 odsto na 105,82 dolara za barel.
Bitkoin je pao za skoro 60 odsto od kraja marta, što je najveći pad od trećeg kvartala 2011.
Indeks S&P 500 je završio sa gubicima od 0,87 odsto na kraju trgovanja, dok je Nasdaq 100 pao za 1,33 odsto. Indeks Dow Jones Industrial Average je na kraju trgovanja pao za 0,82 odsto.
Na zatvaranju, evro je ojačao prema dolaru za oko 0,4 odsto, pa je tako za jedan evro moglo da se kupi 1.0481 dolara.