Američke akcije su prekinule trodnevni rast dok su investitori analizirali komentare zvaničnika Federalnih rezervi i podatke koji pokazuju sporiji rast u proizvodnom sektoru.
S&P 500 i Nasdaq 100 kretali su se između dobitaka i gubitaka tokom cele sesije, ali su na kraju trgovanja oba indeksa pala. S&P 500 je pao u ponedeljak, nakon što je zabeležio najbolji mesec od 2020, i to 0,28 odsto, dok je Nasdaq pao 0,18 odsto. Prinosi na američke državne obveznice su takođe pali.
Uprkos rastu u odnosu na najniži nivo od 3.666,77 dostignut 16. juna, S&P 500 bi se mogao suočiti sa pretnjom, uprkos uspehu prethodnog meseca.
Znanje sa Wall Streeta pokazuje da je oktobar najopasniji mesec za berzu zbog krahova 1929, 1987. i 2008. Ipak, avgust i septembar su zapravo gori, što dokazuje podatak da je S&P 500 u proseku padao od 0,6 odsto u avgustu, odnosno 0,7 odsto u septembru tokom prošlih 25 godina.
Nakon što su prošle nedelje nagovestili mogući zaokret, zvaničnici Feda su nagovestili da će centralna banka morati dalje da podigne stope kako bi stavila inflaciju pod kontrolu.
U isto vreme, korporativne zarade su u velikoj meri pokazale da su kompanije u stanju da ostvare rast.
Geopolitičke tenzije su takođe rasle, a Kina je ponovo upozorila da će njena vojska preduzeti mere ako predsedavajuća Predstavničkog doma Nensy Pelosi dođe u posetu Tajvanu.
Nafta je oslabila nakon što su loši kineski ekonomski podaci doprineli zabrinutosti da bi globalno usporavanje moglo smanjiti potražnju. West Texas Intermediate pao je ispod 94 dolara po barelu.
Dolar je pao, kao i bitcoin, koji je u subotu dostigao najviši nivo od sredine juna, podstaknut optimizmom da se tržište možda podiglo sa najgorih nivoa.
Napisano uz pomoć: Vildana Hajric i Natalia Kniazhevich