Fjučersi na američke berzanske indekse skočili su, a dolar ojačao nakon što su SAD i Kina postigle "značajan napredak" u dvodnevnim razgovorima u Ženevi tokom vikenda, usmerenim na smanjenje trgovinskih tenzija.
Indeks azijskih akcija ojačao je za 0,7 odsto, dok je Hang Seng indeks porastao osmi dan zaredom, što je njegov najbolji niz u poslednjih godinu dana. Fjučersi na S&P 500 porasli su za 1,5 odsto, a Nasdaq 100 skočio je za 2 odsto. Evropski indeksi ojačali su za jedan odsto. Dolar je ojačao u odnosu na valute koje se smatraju utočištem, poput švajcarskog franka i jena, kao i u odnosu na većinu evropskih valuta. Međutim, oslabio je prema juanu i valutama osetljivim na kinesku ekonomiju, usled očekivanja da će Kina kao najveći svetski izvoznik profitirati ako se trgovinske tenzije smanje.
Zlato je palo za 1,6 odsto, dok su američke državne obveznice bile pod pritiskom zbog smanjenih očekivanja o sniženju kamatnih stopa. Akcije u Indiji porasle su za 2,8 odsto, dok su akcije u Pakistanu skočile više od 8,5 odsto, nakon što su dve zemlje postigle trenutni prekid vatre posle četiri dana najtežih sukoba u poslednjih 50 godina.
Opširnije

Novi ETF-ovi suprotstavljaju zlato bitcoinu i obrnuto
Dok investitori traže utočište, cena zlata je obarala rekorde nekoliko puta ove godine.
pre 3 sata

Indija protiv Pakistana - zašto indijska berza ne pokazuje znake panike i šta investitori treba da znaju
Uprkos eskalaciji tenzija sa Pakistanom, ključni indeksi indijske berze poput Nifty 50 ostaju stabilni.
09.05.2025

Akcije rastu pred razgovore sa Kinom, američki lider poručuje - kupujte
Akcije su porasle, a obveznice pale, nakon što je Donald Trump najavio trgovinski sporazum sa Velikom Britanijom i naglasio da bi, ako razgovori sa Kinom budu uspešni, carine mogle biti smanjene.
09.05.2025

Evropske akcije se bolje drže od američkih u 2025.
Čini se da berze u Evropi bolje podnose haos koji na svetskim tržištima izaziva Trumpova politika.
06.05.2025
"Apetit za rizikom se vraća na tržišta", rekao je za Bloomberg TV Raj Singh, portfolio menadžer u kompaniji Principal Asset Management. Iako očekuje da će pozitivan sentiment potrajati, upozorava da je "cela trgovinska situacija prilično promenljiva i da je neizvesnost veoma visoka".
Investitori iščekuju više detalja sa razgovora između SAD i Kine, koje će u ponedeljak u devet časova po ženevskom vremenu medijima predstaviti američki sekretar za finansije Scott Bessent. To će biti ključno da bi se utvrdilo da li tržišta mogu da zadrže dobitke, nakon što se indeks S&P 500 gotovo vratio na nivo pre nego što je predsednik Donald Trump početkom aprila najavio recipročne carine. Nakon razgovora, trgovinski predstavnik Jamieson Greer izjavio je novinarima da "razlike nisu bile tako velike kao što se mislilo". Kineski zvaničnici preneli su sličnu poruku tokom zasebnog brifinga u nedelju, navodeći da su razgovori doprineli "zdravom i održivom razvoju" odnosa između Kine i SAD.
Bloomberg
Međusobne carine su do sada podigle američke dažbine na kineski uvoz na 145 odsto, dok je Kina uvela carine od 125 odsto na američku robu.
Trump je pauzirao uvođenje najviših carina za većinu zemalja osim Kine, što je podstaklo rast S&P 500. Trgovinski sporazum sa Velikom Britanijom prošle nedelje takođe je povećao nadu da su dogovori mogući, iako su konkretni rezultati za sada razočaravajući.
Indija i Japan takođe pregovaraju sa SAD o smanjenju carina. Premijer Shigeru Ishiba rekao je da Japan neće prihvatiti nijedan početni sporazum koji ne obuhvata i dogovor o automobilima.
"U stvarnosti, mislim da će mnogi od ovih trgovinskih sporazuma zahtevati mnogo više vremena da se zaključe", rekao je za Bloomberg TV Sean Darby, direktor u Mizuho Securities Asia. "Mnogo je više nijansi u tim dogovorima." Američka strana je pred vikend postavila cilj da kao prvi korak smanji carine ispod 60 odsto, u nadi da će Kina pristati na isto. Trump je u petak na društvenim mrežama napisao da mu se "80 odsto čini kao prava mera!"
Trgovinski pritisci već pogađaju američke kompanije – od United Parcel Service Inc. do Ford Motor Co. i Mattel Inc., koje su povukle svoje finansijske prognoze. Prosečna kompanija iz S&P 500 indeksa ostvarila je 6,1 odsto prihoda od prodaje u Kini ili kineskim kupcima tokom 2024. godine, prema analizi Bloomberg Intelligencea.
U međuvremenu, Trump je rekao da planira da naredi sniženje cena lekova na recept u SAD, propisujući da Amerikanci ne smeju plaćati više od građana zemalja koje imaju najniže cene. Najavio je da će izvršnu uredbu potpisati u ponedeljak u devet časova po lokalnom vremenu u Vašingtonu.
Na ovu vest pale su akcije azijskih farmaceutskih kompanija.
Rizična imovina mogla bi dodatno da profitira i od nagoveštaja mogućeg susreta lidera Rusije i Ukrajine ove nedelje.
"Deeskalacija trgovinskih, ekonomskih i geopolitičkih tenzija mogla bi da poboljša tržišni apetit za rizikom", rekao je Valentin Marinov, šef G-10 valutne strategije u Credit Agricoleu. "Najnoviji razvoj događaja mogao bi biti vetar u leđa rizičnoj imovini i valutama koje prate rizik, dok bi bio udarac za valute koje važe za sigurne luke, kao što su jen, švajcarski franak pa čak i evro."
Glavni tržišni pomaci:
Akcije
- Fjučersi na S&P 500 porasli su 1,5 odsto (u 6:51 ujutru po londonskom vremenu)
- Fjučersi na Nasdaq 100 porasli su 2,1 odsto
- MSCI Asia Pacific indeks porastao je 0,8 odsto
- Japanski Topix porastao je 0,4 odsto
- Australijski S&P/ASX 200 ojačao je 0,1 odsto
- Honkonški Hang Seng porastao je 1,3 odsto
- Šangajski kompozit porastao je 0,5 odsto
- Euro Stoxx 50 fjučersi porasli su 0,9 odsto
Valute
- Bloomberg Dollar Spot Index ojačao je 0,2 odsto
- Evro je pao 0,3 odsto na 1,1217 dolara
- Japanski jen oslabio je 0,5 odsto na 146,11 jena za dolar
- Ofšor juan porastao je 0,3 odsto na 7,2220 juana za dolar
- Britanska funta pala je 0,2 odsto na 1,3277 dolara
Kriptovalute
- Bitcoin pao je 0,3 odsto na 103.961,47 dolara
- Ether pao je 0,5 odsto na 2.498,79 dolara
Obveznice
- Prinos na američke desetogodišnje obveznice porastao je za četiri bazna poena, na 4,42 odsto
Roba
- Spot cena zlata pala je 1,6 odsto na 3.272,45 dolara po unci
- Cene nafte WTI porasle su 1,2 odsto na 61,75 dolara po barelu
(Tekst je izrađen uz pomoć Bloomberg Automation sistema.)