Na Wall Streetu je u četvrtak preovladalo raspoloženje sklono riziku – akcije su porasle, a obveznice pale, nakon što je Donald Trump najavio trgovinski sporazum sa Velikom Britanijom i naglasio da bi, ako razgovori sa Kinom budu uspešni, carine mogle biti smanjene. Akcije su dodatno dobile na vrednosti nakon što je predsednik izjavio da investitori sada treba da kupuju deonice.
Za tržište koje se nada smanjenju tenzija između SAD i njenih glavnih trgovinskih partnera, to je bilo dovoljno da pogura S&P 500 naviše – indeks je nakratko premašio maksimum zabeležen 2. aprila pre nego što je rast oslabio. I dok su gotovo svi glavni sektori zabeležili dobitke, prednjačile su industrije osetljive na ekonomske promene. Bitcoin je premašio 100.000 dolara. Kako je interesovanje za sigurnu imovinu opalo, pala je cena zlata i valuta koje se smatraju utočištem. Prinosi na američke državne obveznice su naglo porasli jer su trgovci smanjili očekivanja u vezi sa smanjenjem kamatnih stopa.
Trump je svoj trgovinski okvir sa Velikom Britanijom predstavio kao istorijsko dostignuće i prvi korak u njegovom revolucionarnom naporu da preoblikuje globalnu ekonomiju. Dok se SAD pripremaju za početak pregovora sa Kinom, glavnom metom Trumpove carinske ofanzive, predsednik je izjavio da veruje da bi pregovori mogli da donesu konkretan napredak.
Opširnije

Evropske akcije se bolje drže od američkih u 2025.
Čini se da berze u Evropi bolje podnose haos koji na svetskim tržištima izaziva Trumpova politika.
06.05.2025

Pregled berzi - optimistična tržišta zahvaljujući Kini i SAD
Evropske akcije blago su oslabile, pod pritiskom pada deonica farmaceutskih kompanija nakon što je Novo Nordisk A/S snizio prognozu prihoda.
07.05.2025

Buftettova formula pokazuje da je vreme za kupovinu akcija
Tržišni pokazatelj koji Buffet naziva „najboljim signalom za procenu vrednosti“ ponovo daje zeleno svetlo.
05.05.2025

Iznenađenje s Wall Streeta - Meta i Microsoft premašili prognoze
"U dobroj smo poziciji da se izborimo s makroekonomskom neizvesnosti“, poručio je investitorima izvršni direktor Mark Zuckerberg.
01.05.2025

Wall Street čeka izveštaje - fjučersi blago u padu
Evropski indeks Stoxx 600 ojačao je za 0,7 odsto, podstaknut vestima o spajanjima i akvizicijama, nakon što je Mediobanca ponudila 6,3 milijarde evra za preuzimanje sektora upravljanja imovinom italijanskog osiguravača Assicurazioni Generali.
28.04.2025
"Kako budemo dobijali detalje ovog trgovinskog sporazuma i saznavali koliki će napredak SAD i Kina ostvariti ka najvažnijem trgovinskom sporazumu ovog vikenda, investitorima bi tako trebalo da bude jasnije koliki će uticaj trgovinska pitanja imati na američku i globalnu ekonomiju u budućnosti", rekao je Matt Maley iz Miller Tabak + Co.
Trump je takođe izjavio da bi ohrabrujuće vesti u vezi sa trgovinom, u kombinaciji sa naporima republikanaca da usvoje zakon kojim bi se produžili i proširili njegovi ključni poreski rezovi, trebalo da budu razlog za optimizam među investitorima.
"Ova zemlja će doći do trenutka kada ćete želeti da izađete i kupite akcije", rekao je.
S&P 500 je porastao za 0,6 odsto. Nasdaq 100 je ojačao jedan procenat. Dow Jones Industrial Average dodao je 0,6 odsto, dok je Russell 2000 skočio za 1,8 odsto.
Bloomberg
Prinos na desetogodišnje američke obveznice porastao je za 11 baznih poena, na 4,38 odsto. Slaba prodaja obveznica od 30 godina u vrednosti od 25 milijardi dolara dodatno je opteretila tržište. Bloomberg Dollar Spot Index porastao je za 0,6 procenata.
"Carine ponovo upravljaju brodom", rekao je Louis Navellier, glavni investicioni direktor u Navellier & Associates. "Vidimo raspoloženje sklono riziku. Strah od propuštanja povoljnih dogovora ograničio je broj prodavaca."
Trgovina zaista ostaje glavna tema, kaže Chris Larkin iz E*Trade, Morgan Stanley, dodajući da će tržišta verovatno pratiti signale iz predstojećih pregovora.
Ministar finansija Scott Bessent i američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer trebalo bi narednih dana da se sastanu sa kineskim vicepremijerom He Lifengom u Švajcarskoj zbog razgovora o trgovini. Trump je izjavio da bi, ako pregovori budu uspešni, mogao da razmotri smanjenje carine od 145 odsto koju je uveo na mnoge kineske proizvode.
Ledolomac ili proboj?
Iako bi pravi preokret predstavljalo postizanje napretka u dogovoru sa Kinom, tu stvari postaju neizvesne, prema rečima Fawada Razaqzade iz City Indexa i Forex.com.
"Vikend-sastanak između SAD i Kine više deluje kao diplomatski ledolomac nego kao trenutak preokreta", primetio je Razaqzada. "Mogli bismo da uđemo u dugu i iscrpljujuću sezonu pregovora, što bi moglo da ograniči potencijalni rast rizične imovine."
Iako se možda postepeno pomeramo ka deeskalaciji globalnog trgovinskog rata, i dalje postoji mnogo neizvesnosti, naročito imajući u vidu opsežnu listu zemalja koje još uvek moraju da postignu individualne sporazume, napomenuo je Martin Frandsen iz Principal Asset Managementa.
"Tržišta će verovatno morati da dobiju dodatne dokaze da najveća neizvesnost slabi pre nego što vidimo oporavak u poverenju potrošača i preduzetnika", rekao je on.
Bespoke Investment Group/Bloomberg
Trumpov brzo razvijajući trgovinski rat izazvao je vrtoglave oscilacije na Wall Streetu. Pre mesec dana, S&P 500 je pao do ivice medveđeg tržišta, a zatim je porastao gotovo 14 odsto zbog nade da će trgovinski pregovori biti konstruktivni.
"Iako trgovina sa Velikom Britanijom bledi u poređenju sa trgovinom sa našim susedima na severu i jugu, a naročito u poređenju sa Kinom, to je važan test i model za ono što bi moglo biti postignuto", rekao je Chris Zaccarelli iz Northlight Asset Managementa. "Ako administracija može da nastavi sa dodatnim sporazumima, to bi značajno pomoglo u izlečenju tržišta akcija koje je ove godine bilo teško pogođeno."
Prema podacima Bespoke Investment Groupa, srednji učinak referentne vrednosti američkog kapitala nakon jednomesečnih oporavka od preko 10 odsto, kao i onih do kojih je došlo nakon pada iste veličine u prethodnom mesecu, bio je bolji od proseka za sve periode od 1953. godine.