Sezona objavljivanja finansijskih rezultata za prvo tromesečje je u punom jeku, a svoje brojke sa Wall Streetom dele i američki tehnološki giganti iz grupe "veličanstvene sedmorke“. Ovog puta u fokusu su Meta i Microsoft.
Kompanija Meta smirila je investitore izveštajem koji je premašio očekivanja analitičara. Vlasnik platformi Facebook i Instagram u prvom kvartalu je ostvario prihode od 42,3 milijarde dolara, prema podacima Bloomberga. To je više od prognoziranih 41,4 milijarde, a čak 98 odsto prihoda došlo je od oglašavanja.
Nadmašeni su i očekivani rezultati po pitanju profita – umesto predviđenih 5,25 dolara po akciji, ostvaren je profit od 6,43 dolara, što je 37 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Opširnije

Zuckerberg razmatrao odvajanje Instagrama još 2018?
Zuckerberg je priznao da je procenio da bi Meta mogla biti razbijena u narednih pet do deset godina.
18.04.2025

Najbolji dan za milijardere do sada - Musk ubedljivi pobednik rasta akcija
Direktor kompanije Tesla Elon Musk je svoje bogatstvo povećao za 36 milijardi dolara jer su akcije proizvođača električnih vozila skočile za 23 odsto.
10.04.2025

Ovo je odgovor Microsofta na skupe i neekonomične AI modele
Sa oko dve milijarde parametara, treniranih na četiri biliona tekstualnih jedinica, BitNet b1.58 postiže konkurentne rezultate uz značajno manju potrošnju memorije i energije.
pre 5 sati

Memoari Billa Gatesa 'Source Code' su pohvala popustljivom vaspitanju
U sećanjima na svoje detinjstvo osnivač Microsofta pripisuje svoj uspeh kombinaciji slobode i sreće.
17.04.2025
Meta je najavila povećanje troškova u narednom periodu, a dodatni pritisak stiže i zbog Trumpovih carina. Kompanija je saopštila da kao odgovor na trgovinski rat preispituje lanac snabdevanja i predviđa veće infrastrukturne izdatke. "U dobroj smo poziciji da se izborimo s makroekonomskom neizvesnošću“, poručio je investitorima izvršni direktor Mark Zuckerberg.
Kompanija intenzivno ulaže i u razvoj velikih jezičkih modela (LLM) i četbotova, kako bi uhvatila korak s konkurentima kao što su OpenAI i Google.
Evropa donosi izazove
U izveštaju su se osvrnuli i na promene u Evropi. Evropska komisija nedavno je odlučila da model pretplate na Facebook bez oglasa nije u skladu sa Zakonom o digitalnim tržištima (DMA). "Na osnovu povratnih informacija Evropske komisije, očekujemo da ćemo morati da unesemo određene izmene u model, što bi moglo ozbiljno narušiti korisničko iskustvo u Evropi i znatno uticati na naše prihode već u trećem kvartalu 2025“, saopštila je kompanija. Dodali su da će se na odluku EK žaliti, ali da bi promene mogle stupiti na snagu i pre okončanja žalbenog procesa.
Microsoft oduševio ulagače
Pozitivan izveštaj stigao je i od Microsofta, što se odmah odrazilo na rast cene akcija. U trećem fiskalnom kvartalu kompanija je zabeležila 13 odsto rasta prihoda, koji su iznosili 70,1 milijardu dolara, dok je prilagođeni profit bio 3,46 dolara po akciji. Analitičari su predviđali 68,5 milijardi dolara prihoda i 3,21 dolar po akciji.
Najveći doprinos dala je cloud divizija Azure, čiji su prihodi porasli za 33 odsto, nadmašivši očekivani rast od 29 odsto. Kompanija je ovu ekspanziju pripisala veštačkoj inteligenciji i saradnji s OpenAI, što je značajno povećalo rezervacije.
Tokom razgovora s analitičarima, finansijska direktorka Amy Hood najavila je da bi Azure u tekućem kvartalu mogao porasti i do 35 odsto, uključujući uticaj valutnih kretanja – i ta prognoza prevazilazi očekivanja tržišta.
Tekst je dopunjen informacijom o uticaju odluke Evropske komisije u vezi s pretplatama bez oglasa.