Turbulencije na svetskom tržištu kafe sada usmeravaju proizvođače da više ulažu u sorte koje su otpornije na klimatske promene, istražuju principe regenerativne poljoprivrede i primenjuju inovativne metode uzgoja. Međutim, tim novim sortama potrebno je 10 do 15 godina da dostignu pun prinos, a pritisci na snabdevanje rastu.
Neizvesnost po pitanju stabilnog snabdevanja i formiranja cene otežava planiranje, pa se mnoge kompanije odlučuju da se direktno uključe u nabavku, zapažaju analitičari Bloomberg Adrije.
"Ukoliko tradicionalni proizvođači ne uspeju da se prilagode sve izraženijim klimatskim promenama, premeštanje proizvodnje moglo bi da ugrozi kvalitet zrna", navodi se u njihovom novom izveštaju o kretanjima na tržištima sirovina, koji u celosti možete preuzeti OVDE.
Opširnije

Trumpove carine Brazilu mogu uzdrmati globalna tržišta - od kafe i govedine do nafte i čelika
Najava predsednika SAD Donalda Trumpa o uvođenju carine od 50 odsto na uvoz iz Brazila mogla bi ozbiljno da poremeti globalne tokove trgovine. Pogođeni su gotovo svi ključni sektori.
12.07.2025
Atlanticu rastu prihodi, ali profitabilnost budi brigu
Prvi kvartal ove godine donosi podeljeno zadovoljstvo menadžmentu Atlantic Grupe.
24.04.2025

Kafa je već bila paprena, a potom su došle carine - ceh će platiti potrošači
Cena kafe u 2025. godini beleži rekordne visine, a efekti trgovinskih carina koje je uveo Donald Trump dodatno pogoršavaju tržišnu situaciju.
18.04.2025

Cene u kovitlacu pritisaka
Izveštaji o tržištu kafe poslednjih meseci po pravilu stavljaju akcenat na naglu promenu cena i povećane neizvesnosti u svetskim lancima snabdevanja ovom sirovinom. Cene su, naime, krajem 2024. dostigle najviši nivo u poslednjih 50 godina, skočivši za 70 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Skok je uglavnom posledica suše praćene obilnim kišama koje su drastično smanjile rod. Na takvu situaciju utiče niz faktora, uključujući prvenstveno klimatske promene, geopolitičke tenzije i tržišne nestabilnosti.
Proizvođači prijavljuju pad prinosa zbog suše, mraza, neujednačenih padavina i biljnih bolesti. Sem nepovoljnih vremenskih prilika u Brazilu, treba reći da su na rekordne skokove cena arabike i robuste tokom 2024. i početkom 2025. godine umnogome uticali i ograničen izvoz iz Vijetnama, kao i smanjena proizvodnja u Indoneziji. Pri tome, Brazil i Vijetnam zajedno proizvode 60 odsto svetske ponude kafe.
Istovremeno, Kina je znatno doprinela jačanju globalne potrošnje i posledičnom povećanju cena.
Bloomberg
Inače, u pomenutom Brazilu, poljoprivrednici se okreću krčenju šuma na većim nadmorskim visinama kako bi zasadili kafu, dodaju analitičari, ali to potencijalno otvara nove probleme. Dva su glavna aspekta: ugrožavanje životne sredine i rizikovanje da se time dodatno doprinese padu proizvodnje, budući da uslovi na većim visinama mogu biti nepouzdani, a i prelazak na nova područja u načelu zahteva vreme da bi se došlo do stabilnog prinosa.
I dok se šira javnost proteklih godina navikla na redovne vesti o skoku cene kafe, posmatrači tržišta u poslednjih mesec dana svedočili su naglom padu vrednosti: cena robuste je pala za 11, a arabike za 14 odsto u odnosu na prosek iz juna.
"Tržište je ušlo u laganu silaznu tendenciju, obeleženu blagim kolebanjima. Njega inače karakteriše niska cenovna elastičnost i ponude i potražnje, što pojačava volatilnost cena, koja je postala ključni faktor nestabilnosti zabeležene nakon februara", pojašnjava se u izveštaju.
Podsetimo, cena robuste od početka godine pala je za 27, a arabike za 12 odsto.
Da je stanje na tržištu izazovno, za Bloomberg Adriju potvrđuju iz Atlantic Grupe. "Poređenja radi, govorimo o gotovo 100 odsto višim cenama od cena sirove kafe pre dve godine. S početkom berbe kafe u Brazilu pre otprilike mesec dana, a nakon što je na obe berze sirova kafa dostigla istorijski najviši nivo, cena sirove kafe doživela je manju korekciju, ali još nije sigurno da li će u narednoj godini biti dovoljno sirove kafe da zadovolji svetsku potražnju."
Iz Francka navode da "tržište kafe ostaje vrlo volatilno i podložno brojnim spoljnim uticajima, uključujući vremenske prilike, klimatske promene, troškove transporta i geopolitičke izazove".
Najava američkih carina najavljuje i poskupljenja
Dodatni pritisci na snabdevanje i cene dolaze i od rastućih troškova transporta i logistike (usled kriza poput one u Crvenom moru), predloženih carina Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i rasta cena rada i đubriva. "Niske zarade dovode do nedostatka radne snage, a mali proizvođači sve teže opstaju jer uzgoj kafe postaje neisplativ bez finansijske podrške i obuke."
Takođe, latinoamerički izvoznici nastoje da smanje zavisnost od tržišta SAD i sve više se okreću Evropi i Aziji, gde potražnja za robustom (naročito za instant i espreso varijantama) beleži rast. S druge strane, američki prerađivači - očekujući uvođenje carina - pravili su zalihe i preispitivali lance snabdevanja, što je privremeno ublažilo cene na svetskom nivou, ali većina kompanija ipak prenosi veće troškove na potrošače.
Bloomberg
Podsetimo, američka administracija zapretila je Brazilu carinama od 50 odsto na uvoz, a SAD su drugi najveći trgovinski partner Brazila, posle Kine. Prema statistici američkog ministarstva poljoprivrede, SAD su 2024. godine uvezle kafu iz Brazila u vrednosti od skoro dve milijarde dolara. Bloomberg navodi i podatke brazilske grupe izvoznika kafe Cecafé, prema kojima ove pošiljke drže udeo od oko 30 odsto u ukupnoj potrošnje kafe u SAD.
"Ako carine stupe na snagu, očekuje se novi skok cena na svetskom tržištu, što će povećati ulazne troškove koji će se na kraju odraziti i na krajnje potrošače", kaže se u izveštaju analitičkog tima.
Kakve su prognoze
Prema njihovim rečima, nedavni pad cena smatra se privremenim i uglavnom je posledica stvaranja zaliha kod američkih proizvođača, koji se pripremaju za moguće carine od avgusta. Cene kafe će verovatno nastaviti da rastu tokom 2025. godine ukoliko ključni proizvodni regioni ne reše izazove u uzgoju, koji zatežu svetsku ponudu.
"Cenovne oscilacije su uobičajena pojava na tržištu kafe, a istorijski podaci pokazuju da ovakvi obrasci proizilaze iz ponavljajućih disbalansa između ponude i potražnje. U narednom periodu očekuje se da će ponuda ostati pod pritiskom zbog prethodno navedenih faktora, što će verovatno nastaviti da podiže cene, čineći ponudu glavnim pokretačem formiranja cena", procenjuju analitičari.
Cena arabike će, prema prognozama, dostići maksimum od 400 do 450 dolara za funtu tokom ove godine, dok će robusta, zbog sadnje u Brazilu, imati prosečnu cenu u prvom kvartalu od oko 5.300 dolara po metričkoj toni.
(Dopunjeno izjavama iz Atlantica i Francka u 11. i 12. pasusu.)
- U pisanju pomogao Mihael Šmirmaul.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...