Fjučersi na američke berzanske indekse porasli su, dok je dolar prekinuo trodnevni pad, podstaknuti optimizmom da bi planirani trgovinski pregovori između Kine i SAD mogli da ublaže napetosti između dve najveće svetske ekonomije.
Ugovori na fjučerse za S&P 500 i Nasdaq 100 porasli su za 0,5 odsto nakon vesti da će se američki i kineski zvaničnici ove nedelje sastati u Švajcarskoj. Azijske akcije su ojačale nakon što je Kina snizila ključnu kamatnu stopu kako bi podstakla privredu. Prinosi na američke državne obveznice su pali, a zlato je izgubilo 1,3 odsto. Evropske akcije blago su oslabile, pod pritiskom pada deonica farmaceutskih kompanija nakon što je Novo Nordisk A/S snizio prognozu prihoda.
Indijska rupija oslabila je za 0,1 odsto, dok su akcije u Mumbaju bile uglavnom nepromenjene jer su se investitori fokusirali na trgovinske razgovore, ignorišući vojne udare između Indije i Pakistana. U utorak su Indija i Velika Britanija postigle istorijski trgovinski sporazum. Referentni indeks pakistanske berze potonuo je za čak šest odsto.
Opširnije

Pregled berze - Wall Street sa najdužim pobedničkim nizom u 20 godina
Između ostalog, dolarski indeks je neznatno pao. Nakon carinskog šoka aprilskog 'dana oslobođenja', vrednost dolara prema evru je znatno opala, ali se stabilizovala oko kursa od 1,13 dolara za evro.
05.05.2025

Slavni milijarder odlučio da ode u penziju – pet stvari za danas
Warren Buffett odlučio da se povuče sa funkcije direktora u kompaniji Berkshire Hathaway.
05.05.2025

Medveđe tržište dolazi jer će rast S&P 500 uskoro stati
Prema rečima iskusnog tehničkog stratega Toma DeMarka, do ovoga bi moglo da dođe u narednim mesecima.
03.05.2025

Kako se kreće indeks S&P 500 - da li je dotakao dno ili može pasti još niže
Investiciona banka Goldman Sachs je krajem novembra prošle godine predvidela da će ova godina biti treća uzastopna godina rasta za S&P 500.
30.04.2025
Sastanak između SAD i Kine biće prvi potvrđeni trgovinski razgovori otkako je predsednik Donald Trump prošlog meseca najavio širok spektar carina, uključujući oštre namete na kineski uvoz. Iako je ublažavanje trgovinskih tenzija tržištima donelo kratkotrajno olakšanje pred odluku Federalnih rezervi u sredu, dalji rast zavisiće od toga da li će razgovori doneti konkretne rezultate.
Trgovci očekuju da će kreatori monetarne politike Feda ostati uzdržani dok procenjuju kako trgovinski rat utiče na privredni rast i inflaciju.
"Više sam nego voljan da se zasad držim svoje strategije prodaje u uslovima rasta", rekao je Michael Brown, viši istraživač u Pepperstone Group Ltd. Tržište je, kaže on, "očigledno zavarano prividnim smirivanjem situacije oko carina prošle nedelje, dok ignoriše trajno povišene ekonomske i političke rizike i zaboravlja da još ne postoji nikakva 'Fed garancija' koja bi uskočila u pomoć".
Trump je uveo carine i do 145 odsto na veliki broj kineskih proizvoda, a Peking je odgovorio kontracarinama od 125 odsto na američku robu. Ovi potezi naterali su mnoge kompanije da povuku svoje finansijske prognoze i izazvali zabrinutost zbog rasta cena industrijske opreme, ali i svakodnevnih proizvoda poput odeće i igračaka.
Američki sekretar za finansije Scott Bessent rekao je u intervjuu za Fox News da trenutni nivoi carina nisu održivi. Tema razgovora u subotu i nedelju biće deeskalacija, a ne veliki trgovinski sporazum, naveo je on: "Ali prvo moramo da smirimo situaciju ako želimo da idemo dalje".
U utorak je Trump izjavio da će sam određivati nivoe carina i trgovinske ustupke za partnere koji žele da izbegnu više dažbine, što ukazuje na udaljavanje od ideje o pregovorima sa ustupcima s obe strane.
"Sve ovo ukazuje na to da spoljašnji pritisak počinje da jenjava", rekao je Aidan Yao, viši investicioni strateg za Aziju u Amundi Investment Institute, za Bloomberg TV. "Nadamo se da će pregovori proteći dobro i doneti konkretno smanjenje carina."
U drugim vestima o trgovinskim merama, Evropska unija planira da dodatnim carinama optereti oko 100 milijardi evra američke robe, ukoliko pregovori ne donesu zadovoljavajući ishod za Uniju, navode izvori upoznati s planovima.
Predložene mere biće podeljene članicama EU već u sredu, a konsultacije će trajati mesec dana pre nego što se konačna lista utvrdi, rekli su izvori koji su želeli da ostanu anonimni jer se radi o poverljivim informacijama.
Akcije u Hongkongu porasle su za 0,8 odsto, nakon što su ranije beležile skok i do 2,3 odsto, pošto je Kina dodatno snizila kamatne stope. Peking pojačava napore da pomogne privredi koja je zahvaćena novim trgovinskim sukobom sa SAD.
Narodna banka Kine smanjila je sedmodnevnu reverznu repo stopu na jedan celih četiri odsto sa jedan celih pet odsto, izjavio je guverner Pan Gongsheng. Centralna banka takođe planira da snizi stopu obavezne rezerve za još pola procentnog poena, dodao je Pan, bez preciziranja datuma kada će ta mera stupiti na snagu.
"Stvarni efekat ovih mera je prilično ograničen, ali ipak pomažu tržištima na marginama i obezbeđuju likvidnost", rekao je Sat Duhra, portfelj menadžer u Janus Henderson Investors. "Ipak, mnogo je važnije kako će proteći trgovinski pregovori."
Glavni pomaci na tržištima:
Akcije
- Stoxx Europe 600 oslabio je 0,3 odsto u 8.07 po londonskom vremenu
- Fjučersi na S&P 500 porasli su 0,5 odsto
- Nasdaq 100 fjučersi porasli su 0,6 odsto
- Fjučersi na Dow Jones Industrial Average porasli su 0,5 odsto
- MSCI Asia Pacific Index porastao je 0,2 odsto
- MSCI Emerging Markets Index porastao je 0,2 odsto
Valute
- Bloomberg Dollar Spot Index ojačao je 0,2 odsto
- Evro je bio gotovo nepromenjen na 1,1365 dolara
- Japanski jen oslabio je 0,4 odsto na 143,01 jen za dolar
- Ofšor juan pao je 0,2 odsto na 7,2257 juana za dolar
- Britanska funta oslabila je 0,1 odsto na 1,3352 dolara
Kriptovalute
- Bitcoin je porastao dva odsto na 96.618,42 dolara
- Ether je porastao 3,2 odsto na 1.832,29 dolara
Obveznice
- Prinos na američke desetogodišnje obveznice porastao je za tri bazna poena na 4,32 odsto
- Nemački desetogodišnji prinos bio je gotovo nepromenjen na 2,54 odsto
- Britanski desetogodišnji prinos bio je gotovo nepromenjen na 4,51 odsto
Robe
- Brent nafta porasla je 1,2 odsto na 62,90 dolara po barelu
- Spot cena zlata pala je 1,2 odsto na 3.390,30 dolara po unci
(Ovu vest je izradio Bloomberg Automation.)