Najznačajnije berzanske vesti prošle nedelje stigle su iz kripto-sveta, gde je cena bitcoina u četvrtak premašila prethodnu rekordnu cenu, kada je porasla sve do 111.862 dolara, a zatim nešto pala.
"U suštini se ovaj novi rekord dogodio prilično neprimetno. U široj javnosti nema velike pompe oko kriptovaluta, iako bitcoin i dalje raste neverovatnim tempom. Ovo je već sedma nedelja zaredom da mu cena raste - što je prilično impresivno", dešavanja komentariše Domen Kregar, analitičar Ilirike.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
109.688,98 USD
+1.990,62 +1,85%
cena na otvaranju
107.698,36
prethodna cena na zatvaranju
107.698,36
ovogodišnja zarada
17,0623%
dnevni raspon
107.386,58 - 109.875,51
raspon u 52 nedelje
53.639,01 - 111.980,31
Opširnije

Evropski fjučersi rastu posle najave novog roka za uvođenje carina
Američki predsednik Donald Trump izjavio je da će pomeriti rok za primenu viših carina na robu iz EU na 9. jul.
26.05.2025

Moody’s povukao okidač - da li kapital polako napušta SAD
Bank of America preporučuje prelazak na tržišta u razvoju.
22.05.2025

CATL debitovao na berzi u Hongkongu, najveća svetska IPO ove godine
Rukovodstvo kineske kompanije kaže da očekuje "minimalni uticaj" potencijalnih američkih carina.
20.05.2025

Zašto kineski milijarder prelazi sa zlata na bakar
Povučeni milijarder Bian Ximing veruje da će nastavak tehnološke revolucije povećati potrebu za crvenim metalom, pa sve više ulaže upravo u bakar.
19.05.2025

CATL planira da plasira 118 miliona akcija i to bi mogao da bude najveći IPO u 2025.
Razgovori su još u toku i konačne odluke nisu donete, dodaju izvori Bloomberga.
15.05.2025
"Glavni pokretač rasta su najavljene opsežne strukturne reforme Trumpove administracije, koje utiču na međunarodne tokove kapitala", smatra Marko Pavlović, portfolio menadžer na platforme Iconomi. "Razlog je jednostavan: bitcoin je jedino sredstvo koje je potpuno neelastično u odnosu na rast potražnje", napisao je Klemen Končan Verstovšek, potpredsednik Bitcoin društva Slovenije. Može li se rast nastaviti?
Dok je bitcoin dostigao rekord, trgovci opcijama na bitcoin očekuju prilično više cene. "Tržišne pozicije se zagrevaju u očekivanju novih rekordnih vrednosti, i kada bitcoin jednom uđe u nepoznati cenovni opseg, nije moguće predvideti koliko visoko može ići", rekao je Greg Magadini, direktor za izvedene finansijske instrumente u kompaniji Amberdata.
Na berzi sa kripto-opcijama Deribit imaju među svim opcijama sa dospeđem 27. juna najviše otvorenih ugovora upravo "call" opcije na bitcoin. Najviše interesovanja je za ugovore sa "strike" cenom od 110 hiljada dolara, odmah za njima slede snažno 'izvan novca' (engl. Out of Money) postavljene opcije sa strike cenom od 300 hiljada dolara. Može li bitcoin preći 300 hiljada dolara?
Globalne berze osim evropskih obojene crveno
Pogledajmo berzanska dešavanja prošle nedelje. Kontinentalni kineski indeks CSI 300 je prošle nedelje ostao nepromenjen, dok je hongkonški Hang Seng dobio 1,92 odsto. Japanski Nikkei izgubio je 1,10 odsto, a južnokorejski Kospi 0,83 odsto.
Nemački indeks DAX porastao je za 1,68 odsto, francuski CAC 40 ostao je nepromenjen, londonski FTSE 100 je na krilima sporazuma između Ujedinjenog Kraljevstva i Evropske unije porastao za približno jedan odsto. Panevropski Eurostoxx 600 i Eurostoxx 50 porasli su za 0,66 odsto, odnosno 0,42 odsto.
Američki indeks S&P 500 je prošle nedelje pao za 1,47 odsto, tehnološki indeks Nasdaq Composite pao je za 1,18 odsto, a industrijski indeks Dow Jones za 1,17 odsto.

'Prodaj Ameriku' se vraća
Prinosi državnih obveznica sa dužim dospećem su se prošle nedelje povećali na psihološki nivo od pet odsto, nakon što je bonitetska agencija Moody's snizila bonitetnu ocenu SAD i povećala zabrinutost oko državnog duga. Agencija Moody's je pre nekoliko dana saopštila da američkoj vladi oduzima najvišu bonitetnu ocenu i ocenu Aaa snizila na Aa1. Kompanija, koja je zaostajala za konkurentima, optužila je uzastopne predsednike i kongrese za sve veći budžetski deficit, za koji je rekla da ne pokazuje mnogo znakova smanjenja.
Michael Schumacher i Angelo Manolatos, stratezi u kompaniji Wells Fargo, rekli su klijentima da očekuju da će se desetogodišnji i tridesetogodišnji prinosi državnih obveznica kao odgovor na sniženje bonitetne ocene agencije Moody's povećati još za pet do 10 baznih poena.
Strateg Michael Wilson: Kupite američke akcije
Glavni investicioni direktor banke Morgan Stanley Michael Wilson smatra da bi investitori trebalo da koriste svaki pad američkih akcija, koje je pokrenulo sniženje bonitetne ocene SAD u petak, jer je trgovinsko primirje sa Kinom smanjilo verovatnoću recesije.
Strateg vidi veću mogućnost za pad akcija, nakon što je bonitetska agencija Moody's snizila bonitetnu ocenu SAD, zbog čega je prinos desetogodišnjih obveznica premašio ključni nivo od 4,5 odsto.
Bloomberg
Dok Wilson smatra da je vreme za kupovinu američkih akcija, Bloomberg je objavio tržišnu analizu u kojoj se pita da li je tehnološki sektor od najbezbednijeg utočišta na berzi postao najveće pitanje. Veći deo prošle decenije je šačica tehnoloških velikana gurala američko tržište akcija do rekordnih vrednosti i postala temelj investicionih portfolija, ove godine se to, naime, srušilo.
Banke sa Wall Streeta nakon propuštenih godina ponovo veruju u tržišta u razvoju
Akcionari sa Wall Streeta, verni tržištima u razvoju, konačno dostižu bolje prinose, nakon što su to kroz godine propustili, jer su američke akcije strmo rasle. Morgan Stanley Investment Management, AQR Capital Management, Bank of America i Franklin Templeton su među onima koji veruju da će se situacija konačno okrenuti u korist akcija tržišta u razvoju.
Michael Hartnett iz Bank of America ih naziva "sledećim bikovskim tržištem". AQR predviđa da će u sledećih pet do deset godina dostići godišnje prinose od skoro šest odsto u lokalnoj valuti, što će premašiti dobit američkih akcija u dolarima od četiri odsto.
Akcionari koji veruju u tržišta u razvoju konačno dostižu bolje prinose.
Opek bi crpeo naftu za koju svetska ekonomija nema apetit

Nakon što je, prema navodima američke televizijske mreže CNN da se Izrael priprema za napad na iranske nuklearne instalacije, cena nafte na početku nedelje skočila, situacija na naftnim tržištima se počela smirivati. Smirivanje na tržištu je takođe posledica najavljene pete runde pregovora između SAD i Irana o nastavku nuklearnog i balističkog raketnog programa islamske republike.
Cena barela nafte tipa brent je pala ispod 64 dolara, barel West Texas Intermediate je bio blizu 61 dolara. Krajem sledećе nedelje održaće se sastanak država članica naftnog kartela OPEC+, gde će, navodno, na stolu biti predlog povećanja na 411 hiljada barela dnevno. To je tri puta više od prvobitno planirane količine, ako bi predlog bio usvojen, i značilo bi već treći uzastopni mesec povećane ponude.
OPEC+ pojačava crpljenje, tržište preplavljeno naftom, potražnja slaba zbog ekonomskih neizvesnosti.
Katar planira udvostručavanje investicija u Americi, najviše novca za AI i data centre
Katarski investicioni fond (engl. Qatar Investment Authority) planira udvostručavanje investicija u Americi, pre svega u veštačku inteligenciju (AI), najavio je u razgovoru za Bloomberg News tokom Katarskog ekonomskog foruma direktor Mohammed Al Sowaidi. Katarski investicioni fond (QIA) je suvereni investicioni fond države Katar, osnovan 2005. godine za diverzifikaciju katarske ekonomije i podsticanje rasta državnog kapitala, navode na njihovoj zvaničnoj veb-stranici.
Investicije će biti usmerene u oblast veštačke inteligencije i data centara. Takvo investiranje će, dodao je Al Sowaidi, pomoći u dostizanju Trumpovog cilja povećanja broja radnih mesta u domaćoj proizvodnji. Time će ubrzati tempo investicija, naglasio je i istakao da američko tržište ostaje prioritet zbog dominantnog položaja u svetskoj trgovini.
Zabrinutost investitora podiže cenu zlata
Cena zlata je na putu najvećeg nedeljnog rasta u više od mesec dana. Zabrinutost investitora oko budžetskog deficita SAD povećale su se, što je povećalo privlačnost zlata. Nakon odluke bonitetske agencije Moody's da SAD oduzme najvišu bonitetnu ocenu, investitori su zabrinuti da će Trumpova poreska reforma - koju je usvojio predstavnički dom i sada čeka razmatranje u Senatu - još više povećati već rastući deficit. Cena zlata se popela prema 3.330 dolara za uncu, što predstavlja nedeljni rast od skoro četiri odsto.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.347,71 USD
-9,8020000000001 -0,29%
cena na otvaranju
3.353,7
prethodna cena na zatvaranju
3.357,51
ovogodišnja zarada
27,60373404458%
dnevni raspon
3.331,63 - 3.356,80
raspon u 52 nedelje
2.286,86 - 3.500,10
"Zlato će verovatno kratkoročno ostati u određenom opsegu", rekao je Justin Lin, analitičar u Global X ETFs. "Međutim, kontinuirane geopolitičke tenzije i sve veća zabrinutost oko fiskalnog stanja SAD i dalje podstiču rast cene."
Kineski investitor koji je na zlatu zaradio 1,5 milijardi dolara, investira u bakar
Osamljeni kineski milijarder Bian Ximing, poznat po svojim vizionarskim poslovima na tržištu sirovina, pre nedelju dana uzeo je neobičnu dugu poziciju za kupovinu 90 hiljada tona fjučersa bakra na šangajskoj berzi. Bloomberg ga je nazvao "najvećim bakarnim bikom" u Kini, jer je njegova brokerska kompanija Zhongcai Futures odgovorna za investiciju od skoro milijardu dolara.
"To je prilično jedinstvena pozicija kada je reč o bakru koju vredi pratiti", rekla je za Bloomberg Li Yiyao, potpredsednica divizije Shanghai North Bund u Cofco Futures o investiciji milijardera i dodala da ona "odražava veoma dugoročno, bikovsko raspoloženje kada su u pitanju metali".
Šta se dešava na tržištu sirovina?
Poslovanje slovenačkih 'blue chipova'
Grupa Luka Koper je u prvom kvartalu ostvarila 90,8 miliona evra čistih prihoda od prodaje i premašila planirana za desetinu (ili 8,11 miliona evra). U poređenju sa istim periodom prošle godine bilo ih je 14 odsto ili 11,4 miliona evra više. Čisti poslovni rezultat grupe je od januara, zaključno sa martom ove godine, iznosio 20 miliona evra i bio je za 54 odsto, odnosno 7,1 milion evra viši od planiranog, za 30 odsto, odnosno 4,6 miliona evra premašio je i rezultat postignut u prvom kvartalu 2024. godine.
Cinkarna Celje je u prva tri meseca ove godine ostvarila 58 miliona evra prihoda, što znači rast od 22 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine. Čista dobit kompanije iznosila je 6,3 miliona evra, što je skoro pet puta više, odnosno 392 odsto više nego u prvom kvartalu prošle godine. Kompanija je ove rezultate, postignute uprkos zahtevnim uslovima i neizvesnostima u globalnoj ekonomiji, ocenila kao natprosečne. Kako su napisali u izveštaju objavljenom na veb-stranici Ljubljanske berze, potražnja na njihovim ključnim tržištima ostaje i dalje suzdržana.
Celokupni obim poslovanja Grupe Triglav se u poređenju sa prvim kvartalom prošle godine pojačao za 18 odsto na 553,7 miliona evra, najviše na račun obračunate bruto premije osiguranja. Poslovni rezultat pre oporezivanja Grupe povećao se za 25 odsto na 54,3 miliona evra, a čisti poslovni rezultat za 26 odsto na 46,1 milion evra, saopštili su iz kompanije.
Šta pratimo ove nedelje
Ponedeljak, 26. maj
-
U Maleziji će početi dvodnevni samit grupe ASEAN.
-
U SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu berze će biti zatvorene zbog praznika.
-
Predsednica ECB Christine Lagarde će održati govor.
-
Britanski kraljevski par će posetiti Kanadu.
-
Republički zavod za statistiku (RZS) objaviće novi izveštaj o platama u zemlji.
Utorak, 27. maj
-
U Kini će biti objavljeni podaci o industrijskim profitima.
-
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o registraciji automobila.
-
U Francuskoj će biti objavljeni podaci o inflaciji.
-
Evropska komisija će objaviti ekonomsku klimu i poverenje potrošača.
-
U SAD će objaviti istraživanje o poverenju potrošača.
-
O poslovanju će izvestiti Xiaomi.
-
U Las Vegasu će početi Bitcoin konferencija 2025. Među govornicima će biti JD Vance.
Sreda, 28. maj
-
Nvidia će izveštavati o poslovanju.
-
U Francuskoj će biti objavljeni podaci o BDP.
-
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o nezaposlenosti.
Četvrtak, 29. maj
-
U SAD će biti objavljeni podaci o zahtevima za nezaposlenost.
Petak, 30. maj
-
U Singapuru će početi samit Shangri-La Dialog. Učestvovaće francuski predsednik Emmanuel Macron.
-
U Japanu će biti objavljeni podaci o nezaposlenosti i industrijskoj proizvodnji.
-
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o maloprodaji i inflaciji.
-
U SAD će biti objavljeni podaci o spoljnotrgovinskom bilansu.
-
RZS će izvestiti o kretanjima u maloprodaji, turizmu i spoljnoj trgovini.