Indeksi volatilnosti sugerišu na to da trgovci očekuju manje kratkoročne promene ethera u poređenju sa bitcoinom, što je preokret od uobičajenog obrasca za dva najvrednija kripto-novčića.
T3 Ether Volatility Index, mera očekivanih 30-dnevnih kolebanja novčića, zaostaje za sličnim pokazateljem za bitcoin, i to najviše od barem 2021. Obično je etherov indeks iznad onog za bitcoin.
U međuvremenu, raspon 180-dnevne ostvarene ili istorijske volatilnosti ethera u odnosu na bitcoin je najuži od 2020. i jedva pozitivan, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Opširnije
Kripto-tržište je kocka. Regulacija ne bi smela to da bude
Digitalna imovina nudi vrhunsko kockanje 24/7, piše kolumnista Bloomberga Lionel Laurent.
19.05.2023
Propali kripto-broker Voyager može da počne da vraća novac korisnicima
Neuspela brokerska kuća za kriptovalute Voyager Digital dobila je sudsko odobrenje da počne da gasi svoje poslovanje.
18.05.2023
Rippleov XRP skočio posle odluke sudije u slučaju protiv regulatora
XRP, izvorni kripto-novčić blokčejn ekosistema Ripple Labs Inc., skočio je najviše u proteklih sedam nedelja.
17.05.2023
Juriš na kripto-platforme vodili veliki investitori, pokazala analiza
Prošlogodišnji juriš na kripto-platforme kao što je zajmodavac Celsius Network predvodili su klijenti sa velikim vlasništvom.
17.05.2023
Zašto je kripto-gejming više kripto nego gejming
Kripto-euforija dovela je do niza projekata koji su jednostavno želeli da uskoče na taj voz i iskoriste priliku da zarade.
14.05.2023
"Manja volatilnost obično pomaže institucionalnim investitorima da alociraju više kapitala u kriptovalute, jer postaje jeftinije kupiti zaštitu i upravljati izloženošću", rekla je Caroline Mauron, suosnivač platforme za kripto-derivate OrBit Markets. "Kompresija raspona volatilnosti može dovesti do veće izloženosti etheru od strane dugoročnih investitora."
Kripto-novčići, uključujući bitcoin i ether, delimično su se oporavili od propasti 2022, kada je došlo do krahova poput onog koji se desio berzi FTX. Ali oživljavanje je u poslednje vreme zastalo usred smanjene likvidnosti, što može ukazivati na gašenje strasti investitora delimično, dok se Sjedinjene Američke Države (SAD) obračunavaju sa industrijom digitalne imovine.
Indeksi očekivane volatilnosti bitcoina i ethera su zasnovani na cenama opcija. Oba parametra su skliznula sa nedavnih vrhova u martu, ali je ether pao brže. Širi parametar unakrsnih promena imovine na svetskim tržištima je takođe opao.
Zalaganje ethera
Ethereumov blokčejn je u aprilu sproveo nadogradnju koja omogućava investitorima da povuku ethere založene kako bi se pomogao rad mreže u zamenu za nagradu, što je proces koji se zove zalaganje ili takozvani stejking (engl. staking). Kripto-sektor gleda na nagrade praktično kao na prinos.
"Sa sve većim prinosom, koji je sada na visokom jednocifrenom nivou, očekivali biste da će ovo potencijalno suzbiti volatilnost", rekao je Richard Galvin, suosnivač u firmi koja se bavi upravljanjem fondovima Digital Asset Capital Management.
Zahvaljujući softverskoj inovaciji, blokčejn mreža Bitcoin je dovela do eksplozije nezamenljivih tokena (digitalnih kolekcionarskih predmeta) i mim-koina.
Čak i s tim, konvergencija u profilima volatilnosti bitcoina i ethera je upitna za Noelle Acheson, autorku biltena "Kripto je sada makro" (engl. Crypto Is Macro Now).
"Ether je novija imovina sa nižom tržišnom kapitalizacijom i više tehnološkog i regulatornog rizika", napisala je ona, dodajući da američka Komisija za hartije od vrednosti i dalje odbija da kaže da li smatra da je on hartija od vrednosti koja je onda predmet nadležnosti te agencije.
Bitcoin je porastao na 27.000 dolara u 7.28 ujutru u Londonu i ojačao je za 63 odsto dosad ove godine. Ether, koji je porastao za 51 odsto u 2023, takođe je ostvario male dobitke.