"Igra se nikada ne završava kada ceo vaš svet zavisi od dolaska dobre karte", pevala je jednom progresivna rok grupa The Alan Parsons Project. Današnji ekvivalent tome je cena prevrtljivih kriptovaluta. Digitalna imovina nudi vrhunsko kockanje 24/7, dok se lakoverni igrači klade na promenljive novčiće koji obogaćuju berze, uništavaju živote i podržavaju zločine. Postavlja se pitanje da li regulatori treba da ozvaniče ove besmislene procese.
Grupa britanskih zakonodavaca predložila je regulisanje maloprodajne trgovine kriptovalutama kao da je reč o stvarnom kockanju, a ne proširenju finansijskih usluga. Dok paralele sa kockanjem sežu do najranijih dana bitcoina, pa čak i njegovih prethodnika, prošlogodišnji slom tržišta i kolaps berze derivata FTX - kojom su upravljali drski trgovci specijalizovani za opklade sa visokim ulozima - doveli su do toga da se u srži debate o donošenju pravila nađe prekid veze kriptovaluta sa bilo kojim od pokretača vrednosti koji je povezan sa akcijama, obveznicama ili drugim regulisanim hartijama od vrednosti.
To je ideja koja u teoriji podrazumeva mnogo toga. Korišćenje jezika kockanja i poroka lišilo bi kripto-trgovinu njenog sofisticiranog ekonomskog sjaja i poguralo bi banke i penzione fondove da krenu da beže ka izlazu - čak i brže nego nakon nedavnih neuspeha američkih banaka koje su bile povezane sa kripto-firmama. Manje je verovatno da će kripto metastazirati u sistemski rizik za finansijsku stabilnost, sa nizom prepreka da se ugradi u tradicionalne finansije (TradFi). Komisija u Velikoj Britaniji želi da odvrati vladu Rishija Sunaka od stava koji privlačenje investicija stavlja ispred bezbednosti potrošača, poručivši da regulisanje kriptovaluta kao finansijske usluge stvara takozvani halo efekat "koji navodi potrošače da veruju da je ova aktivnost sigurnija nego što jeste".
Opširnije
Regulacija neće sprečiti narednu finansijsku krizu
Što se više restrikcija nameće bankama, to neizbežno vodi do sve većeg finansijskog posredovanja van okvira bankarskog sistema.
03.04.2023
Propali kripto-broker Voyager može da počne da vraća novac korisnicima
Neuspela brokerska kuća za kriptovalute Voyager Digital dobila je sudsko odobrenje da počne da gasi svoje poslovanje.
18.05.2023
Rippleov XRP skočio posle odluke sudije u slučaju protiv regulatora
XRP, izvorni kripto-novčić blokčejn ekosistema Ripple Labs Inc., skočio je najviše u proteklih sedam nedelja.
17.05.2023
Juriš na kripto-platforme vodili veliki investitori, pokazala analiza
Prošlogodišnji juriš na kripto-platforme kao što je zajmodavac Celsius Network predvodili su klijenti sa velikim vlasništvom.
17.05.2023
Kwon se izjasnio da nije kriv za optužbe o lažnim pasošima
Kripto-preduzetnik Do Kwon izjasnio se da nije kriv na sudu u Crnoj Gori.
11.05.2023
Na nivou zaštite potrošača, opet u teoriji, regulacija slična onoj koja je primenjena za kockanje može biti blagodat. Sportski timovi ne bi mogli da jure kripto-sponzorstva kao alternativu promociji kladionica. Kripto-firme bi, osim utaje poreza i pranja novca, imale nove odgovornosti u vezi sa problematičnim i maloletnim kockarima. Oglašivači će možda morati da obelodane procene da je čak 81 odsto korisnika koji su pohrlili na bitcoin između 2015. i 2022. izgubilo novac. Kao što je jedan kripto-zavisnik koji se oporavlja rekao za Guardian prošle godine: "Trgovanje je kockanje, u to nema sumnje".
U praksi, novo etiketiranje kriptovaluta može zameniti jedan skup problema za drugi. Implikacija se ogleda u tome da bi se kripto-industrija od 1,2 biliona dolara našla na čvršćoj regulatornoj uzici, ali stvarnost sprovođenja priča drugačiju priču. Britanska Komisija za kockanje, na primer, ima oko 300 zaposlenih ili oko jedne desetine osoblja regulatornog tela nadležnog za ponašanje na finansijskim tržištima (engl. Financial Conduct Authority - FCA) - koje je i samo imalo posla u kripto-sektoru, od suočavanja sa berzama kao što je Binance do rada na kriptomatima. Istorija regulacije kockanja u Velikoj Britaniji je takođe prepuna regulatornih napora i neuspeha u zaštiti potrošača, mada sada pravi ozbiljan pokušaj da okrene novi list na tom polju.
Bez pojačanja regulatornih resursa da bi se suočili sa svetom u kome je već toliko mnogo aktivnosti na mreži (od e-sportova, preko transakcija u igrama, do trgovine akcijama) postalo slično kockanju, pitanje etiketiranja aktivnosti bi ubrzo moglo postati sporno. Uzmite u obzir jedan od najnovijih ne-kripto regulatornih propusta u Velikoj Britaniji, Football Index - fudbalsku "berzu" koja je propala 2021. i oštetila stotine hiljada korisnika.
Proizvod je licencirala Komisija za kockanje, ali iza kulisa se godinama raspravljalo o tome da li FCA treba da bude uključen. Izveštaj koji je naručila Vlada otkrio je da pristup FCA izgleda zavisi od toga da li ima dovoljno resursa, a ne od nadležnosti. Ako nadzornici kockanja i finansija više ne mogu (ili neće) da razlikuju ovo dvoje, kakva je nada za određivanje gde bi kriptovalute trebalo da budu u regulatornom okruženju?
Možda je potreban hibridni pristup, pojačavanje i kombinovanje regulatora. Bilo je nekih provizornih koraka: u Francuskoj, na primer, nacionalni regulator za kockanje je identifikovao neke kripto-aktivnosti koja spadaju u njegovu nadležnost u slučaju kompanije Sorare, koja se bavi trgovinom NFT-jevima, te izdao smernice za kompaniju uprkos tome što Evropska unija uvodi vodeći paket kripto-pravila pod nazivom MiCA. A u Velikoj Britaniji, Komisija za kockanje i FCA potpisali su memorandum o razumevanju u cilju bolje saradnje i razmene informacija.
Smanjenje kripto-industrije nakon toliko skandala i prevara je cilj vredan truda - ali izbor pravog regulatornog režima ne bi trebalo da bude kockanje.