Narodna banka Srbije (NBS) izdala je prve dve dozvole za pružanje usluga povezanih s virtuelnim valutama (kriptovalutama). Licence su dobile prva domaća kripto-menjačnica ECD (registrovana kao privredno društvo MCM 965 D.O.O. Beograd) i platforma Crypto12 (registrovana kao VESCON DOO Beograd).
Centralna banka donela je rešenja o davanju dozvola 16. decembra, više od godinu i po od početka primene Zakona o digitalnoj imovini (30. jun 2021).
Kako se navodi na sajtu regulatora, obe beogradske firme su u kategoriji društava koja nude usluge prijema, prenosa i izvršenja naloga koji se odnose na kupovinu i prodaju kriptovaluta za račun trećih lica. Usluge kupovine i prodaje virtuelnih valuta vrše se za gotov novac i/ili sredstva na računu i/ili elektronski novac. Uz to, one mogu raditi na čuvanju i administriranju virtuelnih valuta za račun korisnika virtuelnih valuta i obavljati s tim povezane usluge.
Opširnije
Srbija bi mogla da postane hab za digitalnu imovinu
Predlagači izmena regulative fokus stavljaju na razjašnjenje nedovoljno definisanih odredbi koje se tiču digitalnih tokena.
25.07.2022
400 dana kasnije – jedan beli papir i nijedna dozvola za kripto-usluge
Posle više od godinu dana primene Zakona o digitalnoj imovini, Srbija je dobila jedan beli papir za digitalne tokene, ali nijednu dozvolu za kripto-usluge.
31.07.2022
Blokčejn bi mogao da rekonstruiše srpski javni sektor i donese zaradu
Sve je više eksperimentisanja u svetu u vezi sa upotrebom nove tehnologije u javnom sektoru.
28.07.2022
Tokenizacija sve privlačnija regionu, neki nagrađuju i državljanstvom
Digitalni tokeni i kriptovalute mogli bi da popune prazan prostor koji investitorima u regionu ostavlja slabo razvijeno tržište kapitala.
03.06.2022
Tokeni kao akcije i obveznice - da li se rađa novo tržište kapitala?
Tokenizacija poslovanja, kao inovativni način dolaska do investicija, u Srbiji privlači sve više pažnje.
03.06.2022
Takođe, kompanije imaju mogućnost da pružaju usluge zamene virtuelnih valuta za virtuelne valute ili drugu digitalnu imovinu ako dobiju dozvolu Komisije za hartije od vrednosti za pružanje usluga povezanih s drugom vrstom digitalne imovine. Komisija nije odmah odgovorila na upit Bloomberg Adrije o tome da li je izdala takve dozvole ovim društvima.
Jedina razlika objavljena na sajtu NBS je to što se za VESCON dodatno navodi da može i upravljati portfolijom virtuelnih valuta.
NBS inače kontinuirano upozorava javnost na rizike ulaganja u kriptovalute, budući da potencijalne gubitke ulagača niko od javnih institucija neće pokriti.
"Zakonom o digitalnoj imovini izričito je propisano da Republika Srbija, Narodna banka Srbije, Komisija za hartije od vrednosti i drugi nadležni organi i organi javne vlasti ne garantuju za vrednost digitalne imovine i ne snose odgovornost za bilo koju eventualnu štetu i gubitke koje korisnici i drugi imaoci digitalne imovine i/ili pružaoci usluga povezanih s digitalnom imovinom i/ili treća lica pretrpe u vezi sa obavljanjem transakcija s digitalnom imovinom", upozorili su nedavno u odgovoru za naš portal.
Prema njihovim rečima, pružaoci usluga povezanih s digitalnom imovinom dužni su da pre uspostavljanja poslovnog odnosa s korisnikom ili vršenja transakcije, istog obaveste o rizicima obavljanja transakcija s digitalnom imovinom, uključujući rizik od delimičnog ili potpunog gubitka novčanih sredstava, odnosno druge imovine. Takođe su dužni da ga obaveste o tome da se na transakcije s digitalnom imovinom ne primenjuju propisi kojima se uređuje osiguranje depozita ili zaštita investitora, kao ni propisi kojima se uređuje zaštita korisnika finansijskih usluga.
Podsetimo, Zakon o digitalnoj imovini prepoznaje dve vrste ovakve imovine: virtuelne valute i digitalne tokene. Zasad jedini izdati digitalni tokeni u našoj zemlji su oni fintek kompanije Finspot, o čemu je Bloomberg Adria već pisala.
Predstavnici ECD-a i Crypto12, kao ni NBS, nisu bili odmah dostupni za komentar.