Na listi koju je upravo objavila Bloomberg Businessweek Adria, a koja je rangirala vodećih 30 startapova i skejlapova u regionu koji su u prethodnih pet godina privukli najviše investicija, njih sedam je iz Srbije. Svih 30 zajedno zabeležili su približno 2,1 milijardu evra investicija, a samo srpski predstavnici prikupili su 239,2 miliona.
Treba napomenuti da je lista sastavljena na osnovu aktivnosti u domenu rizičnog i privatnog kapitala, izostavljajući kreditno finansiranje. Recimo, u slučaju vodeće među srpskim kompanijama - HTEC Groupa, nije uračunato 55 miliona evra dobijenih od Evropske banke za obnovu i razvoj pre dve godine, što je inače bilo najveće finansiranje te banke u domaćem IT sektoru.
Ako se pogleda regionalna lista, jasna je tendencija da najveći igrači privlače i najviše novca. Tako na prve tri kompanije otpada više od pola ukupnog iznosa investicija: hrvatski Rimac Group prikupio je 770,3 miliona evra, Infobip 300, dok je pomenuti HTEC ostvario 124,2 miliona ulaganja. U zbiru skoro 1,2 milijardi evra. Drugim rečima, preostalih manje od milijardu evra "podelilo" je 27 firmi. I u Srbiji je slična stvar. Sa ukupnim ulaganjima od oko 240 miliona evra i preko 120 miliona koje je prikupio HTEC sam, računica je jasna.
Opširnije
TOP 30: Kompanije s najviše ostvarenog kapitala u regionu
Sastavili smo listu 30 najvećih magneta u Adria regionu.
25.04.2024
Ko su regionalni lovci na jednoroge?
Ko su regionalni lovci na jednoroge, kolikim kapitalom raspolažu i na šta tokom ulaganja obraćaju pažnju?
26.04.2024
Gde srpski startapovi greše u zaštiti intelektualne svojine
Startapovi su po pravilu firme čije se poslovanje bazira na inovativnim rešenjima, pa se pitanje intelektualne svojine nameće kao jedno od ključnih.
22.04.2024
Zašto investitori kažu 'ne' i kada kažu 'da'?
Godina 2023. godina je bila najgora godina za VC investicije od 2019. u Sjedinjenim Američkim Državama.
23.03.2024
Kada startapovi počnu da ignorišu investitore
Nedostatak informacija može da zaustavi transakcije na sekundarnim tržištima.
25.03.2024
Evo ko su u proteklom periodu bili najveći magneti za ulagače u Srbiji.
HTEC Group
Vodeća među srpskim predstavnicima je brzorastuća kompanija za razvoj IT-ja i savetovanje u toj oblasti HTEC. Sedište im je u Silicijumskoj dolini, a osnovani su u Srbiji 2008. godine.
U februaru ove godine pisali smo da HTEC nastavlja s preuzimanjem regionalnih IT kompanija (posle Mistral Technologiesa, WaySevena, Momentum Design Laba, Konstrukta, Execoma...), od kojih je poslednja bila Syrmia iz Beograda. Time se HTEC-ovoj ekipi pridružilo 250 inženjera, s iskustvima na različitim područjima i fokusom na ugrađenu programsku opremu, mašinsko učenje i razvoj naprednih tehnologija u automobilskoj industriji.
Akvizicija je došla otprilike pola godine nakon što je HTEC otpustio oko 200 zaposlenih, usred prelivanja efekata krize u svetskoj IT industriji. Kako su u februaru rekli za Bloomberg Adriju, ove godine ulagaće u rast u strateškim oblastima, a izlazak na berzu nije u planu za 2024.
Tenderly
Tenderly je jedan od glavnih predstavnika blokčejn scene Srbije, a kako se navodi na njihovom sajtu, startap obezbeđuje sveobuhvatnu (takozvanu "end-to-end") programersku platformu za timove i kompanije koje žele da izgrade inovativne blokčejn proizvode. Osnovan je 2018. i ima kancelarije u Beogradu i San Francisku.
Firma je orijentisana na širok spektar programera, bilo da oni tek počinju da operišu sa pametnim ugovorima ili grade složenu platformu za decentralizovane finansije.
Najveću finansijsku injekciju primili su 2022, kada su prikupili investiciju od 40 miliona evra. Inače, te godine je, prema izveštaju Dealrooma, inicijative Google for Startups, Atomica i Creda, Srbija ukupno zabeležila 44 miliona evra u oblasti finansiranja startapova kroz fondove rizičnog kapitala.
Quantox Technology
Kompanija Quantox Technology posluje od 2006, osnovana je u Čačku i bavi se IT uslugama i konsaltingom. Njeni predstavnici ističu da su ponosni što su, kako kažu, "pioniri IT decentralizacije u Srbiji", sa sedam otvorenih kompanija u zemlji. Na njihovom sajtu navodi se da je u kompaniji zaposleno oko 500 profesionalaca i da iza sebe imaju više od 200 uspešnih projekata. Dodaje se da ukupno imaju 13 kancelarija u sedam država. Firma se, između ostalog, bavi softverskim rešenjima, klaud tehnologijom, IT podrškom i upravljanjem usluga iz tog sektora, kao i veštačkom inteligencijom.
Kako je Bloomberg Adria već pisala, Quantox je pretprošle godine obezbedio investiciju vrednu 20 miliona evra od kompanije za privatni kapital Sandberg Capital iz Slovačke. Investicija je došla posle tri akvizicije realizovane u 12 meseci - preuzeli su domaći Bstorm i Crowded Room Studio, te makedonsku kompaniju Devsy.
Slično HTEC-u, šira kriza u IT-ju nije zaobišla ni Quantox, a njihov osnivač Vuk Popović bio je među retkim predstavnicima pogođene industrije koji je bez ustezanja govorio o izazovima s kojima su se suočili, pa čak i javno pokušavao da pronađe posao za otpuštene kolege.
Seven Bridges
Seven Bridges je nastao 2009. kao kompanija koja pruža platformu za analizu biomedicinskih podataka. Time omogućavaju istraživačima da izvuku značajne uvide iz genomskih i fenotipskih podataka, pomažući razvoj takozvane precizne medicine. "Naša platforma, analitički alati i stručnost u uslugama pokreću otkrivanje i razvoj lekova u vodećim svetskim akademskim, biotehnološkim, državnim, bolničkim i farmaceutskim entitetima", poručivali su iz jednog od najuspešnijih srpskih startapova.
Kompanija se početkom prošle godine ujednilia sa još dve firme i tako kreirala novo privredno društvo, Velseru, sa sedištem u Bostonu. Kako je tada saopšteno, na ovaj način je zaokružena vizija koju je Igor Bogićević, suosnivač Seven Bridgesa, postavio na samom početku - da njihov proizvod dođe do klinika i pacijenata širom sveta i tako pomogne transformaciju medicine ka pesonalizovanim i naprednijim tretmanima.
Bogićević je posle Seven Bridgesa pokrenuo Orgnostic - startap čija platforma kompanijama nudi pregledniju sliku o svojim zaposlenima, kroz povezivanje i normalizaciju HR (engl. human resources - ljudski resursi) podataka. Australijski Culture Amp prošlog meseca je akvizirao Orgnostic.
Devtech
Kompanija Devtech pruža usluge u domenu digitalnih inovacija koje pomažu firmama da se transformišu i skaliraju. Na njihovom sajtu se navodi da Devtech razvija digitalna i klaud rešenja sledeće generacije, broji više od 250 zaposlenih, prisutan je u pet, a operiše u 25 zemalja.
Kako je Bloomberg Adria izvestila, firma je sredinom 2022. prikupila 12,25 miliona evra za dalje širenje poslovanja, kroz partnerstvo sa Claret Capital Partnersom, investicionim fondom iz Londona koji finansira razvoj brzorastućih tehnoloških kompanija.
Prethodno su objavili vest o akviziciji digitalne kreativne agencije Saturized, čime je kompanija proširila svoje usluge digitalnih inovacija. Saturized je sarađivao sa nekim od najpoznatijih svetskih brendova, uključujući Google, HBO, Coca-Colu, Toshibu i 20th Century Fox.
Wonder Dynamics
Srpsko-američka kompanija Wonder Dynamics utire put u takozvanoj digitalnoj zabavi (engl. digital entertaiment). Razvijaju alat baziran na veštačkoj inteligenciji za stvaranje vizuelnih efekata i elemenata računarske grafike u filmskoj industriji. Cilj im je da omoguće nezavisnim filmskim stvaraocima sa manjim budžetima da naprave vrhunske vizuale kakvi se viđaju u blokbasterima.
Među suosnivačima ove kompanije je, uz Nikolu Todorovića, srpskog stručnjaka za vizualne efekte, i glumac Tye Sheridan, najpoznatiji po ulozi u filmu "Ready Player One". U savetodavnom odboru kompanije su takođe, između ostalih, i poznata imena svetske kinematogradije - Steven Spielberg i Joe Russo.
Firma je osnovana 2017, ima sedište u Los Anđelesu i kancelariju u Novom Sadu, a u proteklih pet godina prikupili su oko 10 miliona evra investicije.
Hunch
Startap Hunch takođe je startovao 2017, a osnovali su ga Siniša Raković i Igor Simović, zajedno sa malom grupom pionira kreativne tehnologije u Los Anđelesu i Beogradu. Sedište im je u Njujorku, imaju kancelariju i u srpskoj prestonici, a ranije su najavili da im je cilj otvaranje kancelarije i u Holandiji i razvijanje poslovanja u toj zemlji.
Hunch je, kako se navodi na njihovom sajtu, postao svetski lider u kreativnim rešenjima zasnovanim na podacima u uskoj oblasti marketinga, fokusiranoj na trgovinu putem društvenih mreža. Nude platformu za automatizaciju kreativnih oglasa koja kombinuje personalizaciju potrošača, sastavljanje oglasa u velikom obimu i plasiranje na društvenim mrežama.
Kompanija je, kako kažu, pomogla u lansiranju preko milijardu automatizovanih kreativnih oglasa za stotine brendova, uključujući Bavaria Automotive, Qatar Airways i Wavemaker.