Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) odobrila je kredit od 55 miliona evra srpskoj startap kompaniji HTEC Group sa sedištem u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), specijalizovanoj za softversko inženjerstvo i razvoj digitalnih proizvoda. Ta investicija predstavlja do sada najveće finansiranje EBRD-a u IT sektoru u regionu Zapadnog Balkana. Iznos premašuje desetinu svote koju je banka investirala u Srbiji tokom prošle godine, kada je uložila pola milijarde evra.
Kako se podseća u saopštenju EBRD-a, taj potez je usledio nakon nekoliko prethodnih akvizicija, koje je i tada podržala ova bankarska institucija, a koje su omogućile HTEC-u da naraste sa 200, na kompaniju od više od 2.000 zaposlenih. Naime, EBRD i HTEC prvi put su se udružili 2020. kada je banka odobrila kredit (uz kofinansiranje fonda Enterprise Expansion Fund (ENEF)), za podršku HTEC-ovoj akviziciji srpske IT kompanije Execom.
Najnoviji kredit pomoći će kompaniji "u daljem širenju i internacionalizaciji poslovanja putem strateških akvizicija", dodaje se. Kompanija će takođe investirati u jačanje svojih usluga i ekspertize u svim domenima, uključujući i fintek, najavljuje se u saopštenju.
Opširnije
HTEC akvizicijom Mistrala postao najveća tehnološka kompanija u BiH
HTEC Group je akvizirala Mistral Technologies, jednu od vodećih tehnoloških kompanija iz Bosne i Hercegovine.
02.09.2022
HTEC ubedljivo prvi na listi investicija u srpske startapove
HTEC i Tenderly su za sada prikupili ubedljivo najviše sredstava od investitora.
15.07.2022
TOP 30: Ove regionalne kompanije su prikupile najviše kapitala
Bloomberg Adria je prvi put u regionu napravila TOP Adria listu kapitalnih magneta, kako smo nazvali kompanije koje su pokrenuli osnivači iz zemalja regiona.
14.07.2022
HTEC učvršćuje poziciju u Evropi, nude 1.000 radnih mesta u komšiluku
Srpska tehnološka kompanija sa sedištem u San Francisku HTEC Group proširuje poslovanje u jugoistočnoj Evropi.
02.07.2022
"EBRD pomaže lokalnim kompanijama da postanu regionalni šampioni i izuzetno smo zadovoljni što je naša podrška pomogla HTEC-u da proširi svoje poslovanje i postane jedna od vodećih IT kompanija u regionu i globalni igrač u sektoru inženjerskih usluga", izjavio je direktor EBRD-a za telekomunikacije, medije i tehnologiju Dirk Werner.
Na pitanje Bloomberg Adrije o tome može li se ovaj potez posmatrati kao izvesna prekretnica u smislu dodatnog fokusiranja na IT sferu u Srbiji, Werner je kazao da zasad nemaju konačni odgovor, ali da to svakako jeste sektor za koji su sve više zainteresovani.
"HTEC dokazuje da je to sektor u koji vredi finansirati. Moguće je da će druge kompanije u ovome videti primer koji treba slediti i mi ostaje vrlo otvoreni po tom pitanju", rekao je.
Miroslav Virijević, finansijski direktor HTEC Groupa, potvrdio je da im je partnerstvo sa EBRD-om tokom poslednje dve godine pomoglo da implementiraju strategiju širenja u regionu. Kompanija osnovana 2008. sada je prisutna na 29 lokacija u sedam zemalja. Cilj im je, kaže Virijević, da postanu najbolja kompanija za razvoj karijera u oblasti softverskog inženjeringa, kao i drugih oblasti, u ovom regionu.
"Vođeni smo ciljem da rešavamo najkompleksnije inženjerske probleme za naše klijente i da sa lokalnim talentima kreiramo globalno konkurentne poslove u ovom delu sveta", dodao je.
U izjavi za naš portal, Virijević je istakao da rast kompanije žele da ubrzaju kroz nove akvizicije, "pre svega kompanija u regionu i kompanija u Zapadnoj Evropi".
"Prevashodno želimo da ojačamo naš sistem u domenu finansija i fintek kompanija, da iskoristimo ovaj impuls da jače uđemo u taj sektor koji za nas predstavlja strateško opredeljenje", rekao je.
EBRD vodeći institucionalni investitor u Srbiji
Kako poručuju iz EBDR-a, novi kredit u skladu je sa strategijom banke da promoviše rast tehnološkog sektora i digitalizaciju u regionu. U odeljku sajta banke koji se odnosi na našu zemlju, kao prva stavka na listi oblasti koje su u njenom fokusu može se videti upravo jačanje uloge i konkurentnosti privatnog sektora. "Nivo angažovanja privatnog sektora u privredi u Srbiji je skroman čak i po regionalnim standardima", poručuje EBRD i dodaje da će stoga raditi na povećanju konkurentnosti privatnog sektora.
Prema poslednjoj strategiji EBRD-a za Srbiju za period 2018 - 2023. napominje se da privatni sektor kod nas pokriva oko 70 odsto ukupne zaposlenosti. Većim kompanijama, prema njihovoj oceni, manjka odgovarajućeg korporativnog upravljanja, a neretko se bore i sa velikim dugovima, što im sužava pristupe finansiranju i smanjuje investicioni kapacitet. S druge strane, manjim firmama neki od glavnih izazova su nepredvidivost poslovnog okruženja, visoki parafiskalni nameti i takođe ograničeni pristupi finansiranju.
"Nizak nivo profitabilnosti privatnih kompanija ukazuje na potencijalno veliko povećanje efikasnosti", ističe se u dokumentu banke.
EBRD je vodeći institucionalni investitor u Srbiji - banka je do danas uložila više od 7,5 milijardi evra u zemlju. Lane je većina novca bila namenjena privatnom sektoru, uključujući finansiranje investicija malih i srednjih preduzeća u trgovanje i zelene tehnologije, kreditne linije za unapređenje energetske efikasnosti u stambenom sektoru i namenske kreditne linije za žene preduzetnice.
Stav da im je Zapadni Balkan prioritet, EBRD potkrepljuje činjenicom da je dosad uložila više od 15 milijardi evra u region i nastavlja da ulaže više od milijarde svake godine.
(Tekst dopunjen izjavama za naš medij.)