Razvoj generativne veštačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI) okupirao je pažnju svetskih tržišta, sa ChatGPT-jem kompanije OpenAI koji je pokrenuo aktuelnu trku u pogledu usvajanja AI-ja u svim industrijama i sektorima usluga. Ovaj zamah takođe je zahvatio srpsku startap scenu, pa je tako ovogodišnje istraživanje pokazalo da svaki treća startap kompanija u Srbiji razvija proizvod u oblasti primene AI-ja. Potencijal nove tehnologije prepoznao je i Hunch, startap koji su 2017. osnovali Siniša Raković i Igor Simović, zajedno sa malom grupom pionira kreativne tehnologije u Los Anđelesu i Beogradu.
Hunch je, kako se navodi na njihovom sajtu, postao svetski lider u kreativnim rešenjima zasnovanim na podacima u uskoj oblasti marketinga, fokusiranoj na trgovinu putem društvenih mreža. Nude platformu za automatizaciju kreativnih oglasa koja kombinuje personalizaciju potrošača, sastavljanje oglasa u velikom obimu i plasiranje na društvenim mrežama. Kompanija je, kako kažu, pomogla u lansiranju preko milijardu automatizovanih kreativnih oglasa za stotine brendova, među kojima su Bavaria Automotive, Qatar Airways i Wavemaker.
Sedište im je u Njujorku, imaju kancelariju i u srpskoj prestonici, a ranije su najavili da im je cilj otvaranje kancelarije u Holandiji i razvijanje poslovanja u toj zemlji.
Opširnije
Regionalni jednorozi: šest u Sloveniji i Hrvatskoj, ostale zemlje čekaju prvog
Srbija, BiH i Severna Makedonija još uvek čekaju svoju prvu kompaniju vrednu milijardu ili više dolara.
14.05.2024
Ko su regionalni lovci na jednoroge?
Ko su regionalni lovci na jednoroge, kolikim kapitalom raspolažu i na šta tokom ulaganja obraćaju pažnju?
26.04.2024
TOP 30: Kompanije s najviše ostvarenog kapitala u regionu
Sastavili smo listu 30 najvećih magneta u Adria regionu.
25.04.2024
Gde srpski startapovi greše u zaštiti intelektualne svojine
Startapovi su po pravilu firme čije se poslovanje bazira na inovativnim rešenjima, pa se pitanje intelektualne svojine nameće kao jedno od ključnih.
22.04.2024
Na listi Bloomberg Businessweek Adria koja je rangirala 30 najvećih magneta u Adria regionu, a koji su u proteklih pet godina privukli najviše ulaganja iz fondova rizičnog i privatnog kapitala, Hunch je zauzeo 26. mesto, sa prikupljenih 8,5 miliona evra.
Pitali smo ih kako su iskoristili prikupljena sredstva.
"Investiciju koju smo dobili smo uložili u dva pravca - razvijanje proizvoda sa fokusom na AI i otvaranje tržišta u Ujedinjenom Kraljevstvu, DACH (Nemačka (D), Austrija (A) i Švajcarska (CH), prim. aut.) i Beneluks regijama", rekao je Raković, izvršni direktor Huncha.
Prema njegovim rečima, u ovom trenutku postoji veliki broj zainteresovanih fondova u Evropi i Americi koji žele da investiraju u Hunch i razvijanje AI-ja u njihovoj industriji. "Naš cilj je da izaberemo najbolja partnerstva, koja su u skladu sa našim biznisom."
Iako se dosta govori o usporavanju investicija u startapove u periodu visokih kamatnih stopa, Raković kaže da u našem regionu postoji više rezervisanog kapitala za "seed" fazu nego što ima ponuda.
S naše tačke gledišta, tu neće biti problema. S druge strane, postoji i 'growth' kapital, međutim, na našim prostorima nema dovoljno biznisa koji se nalaze u kasnijim fazama rasta", ističe sagovornik Bloomberg Adrije.
Podsetimo, prema podacima iz liste Bloomberg Businessweek Adria, svih 30 regionalnih startapova i skejlapova zabeležili su približno 2,1 milijardu evra investicija, a srpski predstavnici - njih sedam - prikupili su 239,2 miliona. Od toga, polovinu je privukao vodeći HTEC Group (124,2 miliona), brzorastuća kompanija za razvoj IT-ja i savetovanje. Inače, HTEC je zauzeo treće mesto na ukupnoj regionalnoj listi, a ispred njega našli su se hrvatski startapovi - Infobip sa 300 miliona evra i Rimac Group sa preko 770 miliona evra investicija.