Mnoge svetske IT firme proteklih par godina suočile su se sa izazovima u poslovanju, kako se pandemijski bum industrije gasio, a kamatne stope centralnih banaka rasle, ne bi li se ukrotila uporna inflacija. Prema rečima osnivača i izvršnog direktora Devtecha Milovana Milića, 2023. bila je teška za prikupljanje sredstava, bez obzira na fazu razvoja - da li ste startap ili već etablirani biznis.
Kompanija koju vodi pruža usluge u domenu digitalnih inovacija, a na ovogodišnjoj listi Bloomberg Businessweek Adria koja je rangirala top 30 regionalnih kompanija s najviše prikupljenog kapitala u poslednjih pet godina, Devtech se našao na 20. mestu, sa iznosom od preko 12 miliona evra. Od pomenutih 30 firmi, sedam ih je iz Srbije.
Ovim povodom pitali smo prvog čoveka Devtecha o stanju na tržištu i daljim planovima firme.
Opširnije
Regionalni jednorozi: šest u Sloveniji i Hrvatskoj, ostale zemlje čekaju prvog
Srbija, BiH i Severna Makedonija još uvek čekaju svoju prvu kompaniju vrednu milijardu ili više dolara.
14.05.2024
Nemci povećavaju investicije u Srbiji, ali neće olako da zapošljavaju
Kompanije su zadovoljne razvojem komunikacione strukture i razvojem infrastrukture u celini, ali i produktivnošću i spremnošću zaposlenih za rad.
24.05.2024
Hunch: U regionu ima više kapitala za startapove nego što ima ponuda
Zamah veštačke inteligencije zahvatio je i srpske startapove, a među onima koji su prepoznali potencijal ove tehnologije je i Hunch.
27.05.2024
Quantox o akvizicijama: Sada je lako kupiti problem
Finansiranje je jedan od večitih problema za startapove i skejlapove, a čak i kad investicija stigne, tajming za to može biti problematičan.
15.05.2024
Autodesk kupio startap srpskog stručnjaka za VFX i američkog glumca
Američka softverska korporacija Autodesk objavila je da je preuzela srpsko-američki startap Wonder Dynamics.
24.05.2024
Ko su regionalni lovci na jednoroge?
Ko su regionalni lovci na jednoroge, kolikim kapitalom raspolažu i na šta tokom ulaganja obraćaju pažnju?
26.04.2024
U tom smislu, Milić je naveo da - iako i dalje postoje prepreke i kamatne stope su još visoke - dešava se pozitivan zamah u tehnološkoj industriji širom sveta.
"Počeli smo da viđamo neke nove inicijalne javne ponude u oblasti tehnologije, sve veći obim predloga i ponuda za investiranje se beleži iz kvartala u kvartal i generalno smatramo da su se uslovi na tržištu poboljšali u poređenju sa krajem 2022. i početkom 2023. godine", poručio je.
Kao i bilo koji drugi biznis koji operiše na svetskom nivou, Devtech je pod uticajem svetske makroekonomije, dodaje. Stoga, kako kaže, nastavljaju da pažljivo prate tendencije, dok istovremeno zadržavaju fokus na sprovođenju njihove strategije rasta.
Na pitanje kako su iskoristili dosad prikupljena sredstva, sagovornik Bloomberg Adrije je rekao su ona upravo i uložena u rast kompanije - i organski i neorganski (onaj koji se odnosi na spajanja i akvizicije).
"Sredinom 2022. godine zaključili smo akviziciju Saturizeda - vodeće digitalne kreativne agencije u regionu. Ovo je omogućilo Devtechu da se transformiše u šireg, sveobuhvatnog (engl. end-to-end) provajdera usluga u domenu digitalnih inovacija. Štaviše, nastavili smo sa našim širenjem na tržišta u Severnoj Americi i Evropi, fokusirajući se na rast našeg poslovanja i uvećanje tržišnog udela", kazao je Milić.
Uz to, izvršni direktor je poručio da rade na prikupljanju dodatnog kapitala u ovoj godini. Vide ogromne mogućnosti kada su u pitanju digitalne inovacije i primena veštačke inteligencije na njihovim ciljnim tržištima, te žele da ubrzaju svoj napredak na osnovu tih mogućnosti.
"Štaviše, naša 'build & buy' (izgradnja i kupovina biznisa) strategija rasta je potvrđena u praksi i nastavljamo da razmatramo mogućnosti za strateška spajanja i preuzimanja. Kada je u pitanju profil investitora, fokusirani smo na institucionalne fondove koji imaju iskustva u davanju podrške tehnološkim kompanijama kao što je Devtech, omogućavajući im da ubrzaju svoj razvoj pomoću pruženih sredstava za rast", zaključio je.
Pomenuti sektor veštačke inteligencije možda je i ponajviše odstupao od opšteg trenda usporavanja u IT-ju proteklih godina. Sa probojem ChatGPT-ja i drugih vodećih projekata u oblasti pre svega generativne veštačke inteligencije, došlo je do euforije oko nove tehnologije na svetskim tržištima.
Na to su ukazali i drugi predstavnici domaćih kompanija sa liste Bloomberg Businessweek Adria.
Iz startapa Hunch, koji se bavi automatizacijom kreativnih oglasa, rekli su da trenutno postoji veliki broj zainteresovanih fondova u Evropi i Americi koji žele da investiraju u njihovo poslovanje, ali i razvijanje veštačke inteligencije u njihovoj industriji. Slično tome, ni u Wonder Dynamicsu nisu primetili veliko usporavanje u oblasti generativne veštačke inteligencije. Štaviše, ovu firmu koja nudi rešenja za 3D animaciju i vizuelne efekte nedavno je preuzela američka softverska korporacija Autodesk.