Finansiranje je jedan od večitih problema za startap i skejlap kompanije u Srbiji, a proteklih par godina bile su naročito izazovne, sa visokim kamatnim stopama svetskih centralnih banaka i hlađenjem IT industrije posle pandemijskog buma.
Bloomberg Businessweek Adria u poslednjem broju donela je čitaocima, između ostalog, listu koja je rangirala vodećih 30 startapova i skejlapova u regionu koji su u prethodnih pet godina privukli najviše investicija, a njih sedam je iz Srbije. Na 14. mestu je domaća IT firma Quantox Technology, koja je pretprošle godine obezbedila investiciju od 20 miliona evra od slovačke kompanije za privatni kapital Sandberg Capital.
Prema rečima osnivača Quantoxa Vuka Popovića, investiciju su, nažalost, prikupili u "vreme opšte krize".
Opširnije
TOP 7 srpskih startapova koji su privukli najviše investicija
Na listi BBWA koja je rangirala top 30 startapova i skejlapova u regionu koji su u pet godina privukli najviše investicija, njih sedam je iz Srbije.
30.04.2024
Gde srpski startapovi greše u zaštiti intelektualne svojine
Startapovi su po pravilu firme čije se poslovanje bazira na inovativnim rešenjima, pa se pitanje intelektualne svojine nameće kao jedno od ključnih.
22.04.2024
Kako startap iz Severne Makedonije menja avio-industriju?
Prema dostupnim studijama, u više od 85 odsto svih avionskih nesreća i incidenata "loša svest o situaciji" imenovana je kao značajan uzročni faktor.
21.04.2024
Elon Musk na korak da obezbedi 18 milijardi dolara za xAI
Startap za veštačku inteligenciju Elona Muska X.AI Corp. na korak je da zatvori krug finansiranja od oko 18 milijardi dolara već ove nedelje.
09.05.2024
"Stoga smo od šest miliona, koje sam ja dobio kao osnivač, izdvojili novac da platimo advokate u procesu preuzimanja, savetnike, porez i drugo. Od tih šest miliona smo oko 4,5 vratili u firmu da bismo uopšte preživeli, budući da nismo na vreme otpustili preko 170 ljudi - dosta njih smo držali i po sedam, osam, devet meseci na 'benchu' (termin koji se odnosi na zaposlene koji su ostali bez ijednog projekta na kojem bi radili, prim. aut.)", rekao je Popović.
Od preostalih 14 miliona, koji su predviđeni za akvizicije, iskoristili su još 1,8 miliona da bi stabilizovali poslovanje. "Sada čekamo da se i situacija na tržištu polako stabilizuje i krene nabolje, pa ćemo lakše naći priliku za akviziciju. Jer u ovom momentu lako je kupiti problem", napominje sagovornik Bloomberg Adrije.
Na pitanje da li u bliskoj budućnosti planiraju ponovno prikupljanje sredstava, Popović odgovara da su uvek sve karte otvorene i da imaju barem jedan sastanak sedmično u vezi s tim. "Nismo 'na tržištu', što bi se reklo, ali aktivno gledamo i razgovaramo."
Kada je u pitanju profil investicije za koju su potencijalno zainteresovani, osnivač Quantoxa navodi da bi to bio takozvani "smart money" - investicija koja im može otvoriti neka nova velika vrata, pomoći u prodaji, dovesti klijente...
Pitali smo ga i da li je trenutno primetno hlađenje privrede i manje interesovanje investitora za ulaganja.
"Ovih dana se privreda i investitori polako bude, ali prethodnih godinu i po je tržište bilo zamrznuto", ocenio je Popović.
Podsetimo, Quantox posluje od 2006, osnovan je u Čačku i bavi se IT uslugama i konsaltingom. Predstavnici kompanije ističu da su ponosni što su, kako kažu, "pioniri IT decentralizacije u Srbiji", sa sedam otvorenih kompanija u zemlji.
Na njihovom sajtu navodi se da je u kompaniji zaposleno oko 500 profesionalaca i da iza sebe imaju više od 200 uspešnih projekata. Dodaje se da ukupno imaju 13 kancelarija u sedam država. Firma se, između ostalog, bavi softverskim rešenjima, klaud tehnologijom, IT podrškom i upravljanjem usluga iz tog sektora, kao i veštačkom inteligencijom.
Investicija od 20 miliona evra došla je krajem 2022, i to posle tri akvizicije realizovane u prethodnih 12 meseci - preuzeli su domaći Bstorm i Crowded Room Studio, te makedonsku kompaniju Devsy.
Međutim, svetska kriza u IT sektoru koja je obeležila prethodnih par godina nije zaobišla ni domaće tržište, pa ni Quantox. Za razliku od nekih drugih firmi iz branše (među kojima su bili i svetski giganti poput Mete i Microsofta), u Quantoxu su odlučili da ne krenu odmah putem oštrih rezova i masovnih otkaza, već da daju sve od sebe da te ljude uposle - bilo u okviru same kompanije, bilo van nje.
Inače, prema podacima iz pomenute liste Bloomberg Businessweek Adria, svih 30 regionalnih startapova i skejlapova zabeležili su približno 2,1 milijardu evra investicija, a samo srpski predstavnici prikupili su 239,2 miliona.
Primetna je tendencija da najveći igrači privlače i najviše novca. Na prve tri kompanije otpada više od pola ukupnog iznosa investicija: hrvatski Rimac Group prikupio je 770,3 miliona evra, Infobip 300, dok je srpski HTEC ostvario 124,2 miliona ulaganja. U zbiru skoro 1,2 milijardi evra. Drugim rečima, preostalih manje od milijardu evra "podelilo" je 27 firmi. I u Srbiji je slična stvar - sa ukupnim ulaganjima od oko 240 miliona evra i preko 120 miliona koje je prikupio HTEC sam, računica je jasna.