Dobra makroekonomska slika u poslednjih nekoliko godina dovela je do jačanja građevinskog sektora i povećanja zarada, dok je pandemijsko zaključavanje podstaklo ljubav građana prema uređenju stambenog prostora u kome su bili prinuđeni da provode dane. Svi ovi faktori rezultirali su dvocifrenim rastom prodaje proizvoda za uređenje doma, odnosno segmenta "uradi sam". To je posebno došlo do izražaja u Adria regionu, gde je potrošnja rasla čak i brže nego na nivou Evropske unije (EU), pri čemu je jedna hrvatska kompanija - Pevex - dominirala tržištem, pokazala je analiza našeg analitičkog tima.
Celu analizu možete preuzeti OVDE.
Analitičari Bloomberg Adrije ističu da je segment uređenja doma fragmentiran i uključuje proizvode koji se smatraju neophodnim (uglavnom se odnose na popravke u kući) i diskrecionu robu (npr. baštensku opremu). Dakle, dinamika tražnje, odnosno cena donekle je mešovita i često specifična za određeni proizvod.
Opširnije
Analiza BBA: Srbija pri dnu regiona po korporativnim ESG obveznicama
Kada se pogledaju drugi pokazatelji, na primer, udeo izdanja u BDP-u, naš region ne zaostaje previše za svojim parnjacima.
22.01.2024
Analiza BBA: Inflacija pogodila i bezalkoholna pića, teret pao na potrošače
Opšti rast cena u regionu nije zaobišao ni sektor pića.
15.01.2024
Analiza BBA: Hemijska industrija Adria regiona raste, ali sporije
Regionalne kompanije iz branše postigle su ponderisani prosečni rast prodaje od 20,6 odsto u 2022.
08.01.2024
Analiza BBA: Makroekonomsko okruženje nastaviće da gura cena zlata i srebra
Tržište roba pokazuje mešovitu sliku tokom 2023. godine.
13.11.2023
Plate u regionu rastu zbog inflacije i jače pregovaračke moći radnika
Strukturne promene na tržištu rada i veća pregovaračka moć radnika doprineli su najbržem rastu prosečnih bruto plata u Adria regionu u poslednjih 10 godina.
04.09.2023
Različita tržišta
Sektor karakterišu različiti maloprodajni formati. S jedne strane, dominantan je uticaj prodavnica kućnog nameštaja koje pokrivaju značajan deo tržišta, kao što je slučaj u Hrvatskoj i Sloveniji, sa dominantnim tržišnim liderima.
S druge strane, tržište obuhvata specijalizovane prodavnice (kao što su prodavnice keramičkih pločica, rasvetne ili sanitarije), prodavnice građevinskog materijala i prateće opreme, kao i prodavnice drvne građe. To je slučaj u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini, gde je tržište fragmentirano i pretežno lokalno orijentisano.
Na tržištima sa slabom konsolidacijom (npr. Srbija), odnosno slabim ili nepostojećim prisustvom velikih multinacionalnih igrača (poput Bauhausa), predmeti za kućnu dekoraciju se uglavnom prodaju preko lanaca drugih kompanija, često nisu specijalizovane isključivo za prodaju takvih proizvoda.
Finansijski pokazatelji
"Ukupna prodaja sektora dostigla je 1,2 milijarde evra u 2022. godini, sa najznačajnijim prosečnim ponderisanim rastom prodaje u odnosu na prethodnu godinu od 13,5 odsto u 2022. i 10,1 odsto u 2021. godini. Najveća profitabilnost zabeležena je 2021. godine, 14,7 odsto ponderisane prosečna EBITDA marža i 10,6 odsto ponderisane prosečne EBIT marže, a jedan od razloga za to se može pripisati rastu faktora obima cena", ističu naši analitičari i napominju da kompanije u branši imaju veoma malo zaduženja, sa prosečnim ponderisanim odnosom neto duga prema EBITDA od 1,0x i 0,7x.
Rast tržišta poslužio je kompanijama kao poluga za širenje maloprodajne mreže i razvoj alternativnih načina kupovine putem onlajn i "click-and-collect" platformi. Zbog toga se maloprodajna mreža proširila, tako da skoro sve kompanije u sektoru otvaraju u proseku jednu novu maloprodajnu radnju godišnje.
Naravno, rast tražnje u 2021. godini iskorišćen je za podizanje maloprodajne cene, pa je sinergijski efekat većeg obima prodaje i viših cena doveo do povećanja prosečne ponderisane bruto marže za 1,4 procentna poena, dostigavši nivo od 25,6 odsto.
Međutim, problemi u lancima snabdevanja i povećanje ulaznih troškova smanjili su marže u 2022. godini, iako su povećane cene iz prethodne godine ostale nepromenjene. Konkretno, obim prodaje je nastavio da raste sa povećanjem cena, ali je profitabilnost opala, vraćajući prosečnu prilagođenu bruto maržu na nivoe iz 2020. godine.
"Ponderisane prilagođene EBITDA i EBIT marže prate trend promene bruto marže, odnosno kako su konkurenti prilagodili svoje politike cena kao odgovor na promene COGS-a. Pored materijalnih troškova, najznačajniji trošak su troškovi zaposlenih, koji diktira razvoj prodajne mreže i obim prodaje pojedinog partnera", stoji u analizi.
Buduće poslovanje
Uslovi finansiranja ostaće nepovoljni za potrošnju na stavke u vezi sa građevinarstvom, smatra naš analitički tim.
"Čak i ako projektujemo niže stope euribora do kraja 2024. godine, one će u periodu do 2022. godine biti iznad višegodišnjeg proseka. Građevinska industrija će preći na niskogradnju, gde proizvodi 'uradi sam' nemaju tržište, pa očekujemo smanjenje tražnje", objašnjavaju naši analitičari.
Prema njihovim očekivanjima, ovu i narednu godinu obeležiće tendencija smanjenja prodaje za trgovce u branši.
"Pritisak da se održi trenutna bruto marža potencijalno može proizaći iz nižih cena proizvoda, kao rezultat smanjene potražnje i održavanja prometa zaliha na sličnom nivou. Stoga očekujemo da će profitne marže biti niže, kao i ROIC", zaključuje analitički tim Bloomberg Adrije.