Korporativne ESG obveznice nisu preterano česta pojava u Adria regionu, a od pet zemalja u regionu su ih dosad izdavale samo slovenačke, hrvatske i bosanskohercegovačke kompanije. S druge strane, Srbija, Slovenija i Severna Makedonija su izdale državne ESG obveznice, dok se takve emisije u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini još čekaju.
Međutim, kada se pogledaju drugi pokazatelji, na primer, udeo izdanja u BDP-u, naš region ne zaostaje previše za svojim parnjacima, a u budućnosti nas svakako očekuje više emisija korporativnog, ali i državnog ESG duga, smatraju analitičari Bloomberg Adrije.
ESG, engleska skraćenica za "Environmental, Social and Governance", najčešće se definiše kao skup standarda koji usmeravaju korporativne politike kako bi bile u skladu sa konceptima održivog razvoja u oblastima životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja.
Opširnije
Kompanije u Srbiji pale prvi ESG test
Dekarbonizacija privrede i uvođenje zelenih tehnologija - to su globalne smernice kompanijama u primeni ESG standarda.
26.12.2023
ESG gubi podršku ključne generacije investitora
Podrška ESG-ju naglo je pala među mlađim investitorima koji su inače najjači zagovornici ekoloških i društvenih pitanja.
16.12.2023
ESG obveznice, kojima države ili kompanije prikupljaju novac za unapređenje svojih praksi u pogledu ovih standarda, nisu naročito rasprostranjene u regionu, ali se stvari definitivno pomeraju, dodaju analitičari u svom novom izveštaju, koji u celosti možete da pogledate OVDE.
Dok zemlje iz srednje i istočne Evrope (CEE region) imaju više emisija korporativnog ESG duga (a i same emisije su veće), razlike su dosta manje ako stvari posmatramo u odnosu na veličinu samih privreda.
"Iako ove države imaju mnogo veća tržišta kapitala, vrednost ponude ESG obveznica u Adria regionu je slična kao i tamo i iznosi oko 0,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (u proseku, ako isključimo Srbiju i Severnu Makedoniju, koje nisu imale emisije)", rekli su analitičari.
ESG izveštavanje je već postalo obavezno u Evropskoj uniji, a i u ostatku regiona će biti sve traženije, što se vidi i u podacima o tražnji za ESG obveznicama i ostalim aukcijama, kažu analitičari. Međutim, činjenica je da se većina kompanija zbog težnje ka jednostavnosti i poznatim procedurama, kao i zbog plitkog tržišta kapitala, i dalje okreće kreditima banaka.
"Postavljanje ostvarivih ciljeva i angažovanje konsultanata su neophodni koraci" za kompanije, dodali su analitičari.
Zeleni dogovor
Održivi projekti i poduhvati kompanija ključni su za ostvarenje plana Evropske unije poznatog i kao "zeleni dogovor" (engl. Green deal). EU ocenjuje usklađenost prihoda, kapitalnih troškova i operativnih troškova sa pravilima o održivosti. Ako taj pokazatelj uzmemo kao reper, kompanija Končar-Elektroindustrija prednjači, jer je 29 odsto njenih prihoda od prodaje u skladu sa "EU taxonomy" pravilima Evropske unije.
"Ovo najpre dolazi kao rezultat proizvodnje opreme za prenos struje i ostalih tehnologija sa niskim ugljeničnim otiskom", kažu analitičari.
U Adria regionu Bloomberg ESG ocene rezervisane samo za par listiranih kompanija sa najvećom likvidnošću (u Hrvatskoj i Sloveniji).
"Kompanije u okviru SBITOP i CRO10 indeksa su pokazale dobre rezultate na polju ESG bodovanja, i u poređenju sa parnjacima se najčešće nalaze u gornjem delu raspona, među liderima (Končar, Valamar i Telekom Slovenije). Dok Luka Koper pada nešto ispod vodeće pozicije, ona je i dalje iznad srednje vrednosti grupe", zaključuju analitičari.