Nakon što su u proteklih pet godina od stranih investitora dobili otprilike 55 milijardi dolara za finansiranje ekoloških projekata u Kini, kompanije sa kineskog kopna su ove godine skoro potpuno odustale od ofšor tržišta zelenih obveznica.
Ne računajući obveznice za restrukturiranje i refinansiranje, tri kineske firme - China Merchants Bank, Industrial and Commercial Bank of China i Chong Hing Bank Ltd. - izdale su tri zelene dolarske obveznice u ukupnom iznosu od 1,3 milijarde dolara u prvoj polovini 2023. godine. U istom periodu prošle godine, kineske kompanije prikupile su 17,2 milijarde dolara preko 38 obveznica, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg.
Strani investitori se mršte na kineske dolarske obveznice, zelene i druge, u svetlu tekućih problema u sektoru nekretnina i oporavka posle kovida koji je mekši nego što se očekivalo, rekla je Zerlina Zeng, viši kreditni analitičar za Kinu u CreditSights Inc. "Ne očekujemo da investitori u ofšor obveznice da budu preterano entuzijastični prema kineskim emitentima osim ako ne budemo videli održivi oporavak kineskog sektora nekretnina i ublažavanje tenzija između SAD i Kine."
Opširnije
Gde investirati u drugoj polovini 2023?
Marko Bogdan, šef kanala prodaje u InterCapital Asset Managementu, naglašava da za ulaganje ne postoji magična formula.
11.06.2023
Belex15 bolji od konkurenata u Evropi, region beleži pad prinosa od obveznica
Tržište akcija zabeležilo je solidne rezultate u prvih pet meseci ove godine, izuzev indeksa u BiH koji zaostaju.
12.06.2023
Kompanije u Srbiji sve više izdvajaju za održivo poslovanje
Na osnovu izveštaja o održivom poslovanju nekoliko kompanija koje posluju u Srbiji, može se zaključiti da one iz godine u godinu izdvajaju sve više novca u ESG.
09.06.2023
ESG projekti u regionu: Investitori očekuju prinose od 10 odsto ili više
Potražnja investitora za ulaganjima sa ESG rejtingom mnogo je veća od ponude.
01.06.2023
Izdavanje kineskih zelenih dolarskih obveznica palo je više nego nezelene emisije. Kineske kompanije prodale su 113,8 milijardi dolara obveznica u dolarima 2022. godine, što je za 41 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu; do sada ove godine, emisija je smanjena za još 51 odsto. Povećanje kamatnih stopa u SAD takođe je povećalo troškove zaduživanja, rekla je Puja Shah, šef ESG tržišta dužničkog kapitala u JPMorgan Chase & Co. za Aziju, izuzev Japana.
Ipak, podrška Pekinga zelenim finansijama i dalje je jaka, a niže kamatne stope su podigle domaće tržište zelenih obveznica, rekla je Jingwei Jia, analitičar u Sustainable Fitchu. Kineske firme su izdale 42,5 milijardi dolara zelenih obveznica u zemlji u prvoj polovini ove godine, što je više od 36,2 milijarde dolara prikupljenih u prvoj polovini 2022. Veliki kineski državni entiteti će i dalje moći da pristupe tržištu obveznica u kopnenoj Kini, kao i jeftinim bankarskim kreditima.
Uprkos padu na ofšor tržištu, Kina ostaje najveće tržište zelenih obveznica u 2022. 76,25 milijardi dolara u emisijama, prema podacima Inicijative za klimatske obveznice. Kina radi sa Evropskom unijom na zajedničkoj taksonomiji koja će dodatno standardizovati definicije zelenih finansija kako bi se olakšalo prekogranično izdavanje i ulaganja.