Potražnja investitora za ulaganjima sa ESG rejtingom (zaštite životne sredine, socijalno i korporativno upravljanje) mnogo je veća od ponude. Banke i investicioni fondovi se tome prilagođavaju, kažu učesnici ReGreen konferencije u organizaciji Bloomberg Adrije.
"Investitori to očekuju, Skandinavci, na primer, uopšte ne ulažu bez ESG rejtinga", rekao je generalni direktor NLB Blaž Brodnjak na pitanje zašto je NLB odlučila da dobije ESG rejting.
Prema Brodnjakovim rečima, u svetu finansija dolazi promena paradigme uvođenjem takozvanih zelenih obveznica. Prema njegovim rečima, projekti koje će finansirati banke biće podvrgnuti striktnoj proceni uticaja na životnu sredinu. NLB je saopštila da već sedam godina nije finansirala projekte iz oblasti eksploatacije uglja, a i druge fosilne tehnologije imaju veoma nizak udeo u svom portfelju.
Opširnije
ESG mora da dođe do poslednjeg zaposlenog u kompaniji
ESG (Environmental, Social, Governance) strategije sve više dobijaju na značaju u poslovnom svetu.
31.05.2023
Domaćim investitorima u poslovni prostor ESG još uvek nije prioritet
Novi zakon o planiranju i izgradnji bi mogao to da promeni, kažu stručnjaci.
18.05.2023
Zeleni krediti i za projekte nekretnina
Banke (i drugi investitori) veoma su zainteresovani za ulaganje u zelene projekte, potražnja je mnogo veća od ponude. U Sloveniji, kaže Brodnjak, kreditori jedva čekaju najavljene energetske projekte - izgradnju novih hidro i vetro elektrana, novog bloka nuklearne elektrane i slično.
Prema njegovim rečima, kriterijum za kvalifikaciju zelene investicije je jasan - to su oni koji smanjuju potrošnju energije. Ako projekat ne može da preživi pozajmice od pet odsto kamatne stope, kaže Brodnjak, ne zaslužuje finansiranje.
Janez Grošelj, Alfi Renewables:
"Vidimo veliki konsenzus za zelenu tranziciju, koja je neophodna. Biće najskuplje ako ostanemo na statusu kvo.“
Kompanija za nekretnine Corwin planira da finansira izgradnju neutralnih objekata izdavanjem obveznica koje će imati karakteristike zelenih obveznica, iako one formalno neće biti kvalifikovane kao takve, pošto propisi u ovoj oblasti još nisu utvrđeni, kaže Robert Mitterpach iz kompanije Corwin, koja razvija nekoliko velikih projekata nekretnina u Ljubljani. Prinos na njihovu obveznicu za nekretnine biće 5,5 odsto.
U Srbiji je pristup kapitalu preko berze otežan
Ako želite da budete uspešni, morate biti ekološki odgovorni jer je ESG postao standard, rekao je Mihajlo Janković iz srpskog MK Groupa u diskusiji na ReGreen konferenciji. "Ranije je fokus bio samo na interesima akcionara, sada je potrebno sagledati korist svih stejkholdera u okruženju", rekao je Janković. MK Group namerava da u naredne tri godine uloži 900 miliona evra u projekte obnovljive energije. Za investicije očekuju prinose od 10 do 12 odsto.
U Srbiji je pristup kapitalu preko berze otežan jer je tržište u stagnaciji, objasnio je Janković, dok finansiranje preko zelenih obveznica ima veliki potencijal, a potražnja za zelenim obveznicama Vlade Srbije je velika među investitorima. Vremena jeftinog kapitala su, prema Jankovićevim rečima, prošla.
Alfi Renewables ulaže velika sredstva u obnovljive izvore u regionu. Direktor fonda Janez Goršelj kaže da je potražnja za zelenom energijom mnogo veća od ponude. "Vidimo veliki konsenzus za zelenu tranziciju, koja je neophodna. Najskuplje će biti ako ostanemo na statusu kvo", kaže Grošelj. Takođe, Alfi Renewables očekuje povrat od preko 10 odsto za svoja ulaganja.