ESG (Environmental, Social, Governance) strategije sve više dobijaju na značaju u poslovnom svetu. Ovaj koncept se odnosi na zaštitu okoline, društvenu odgovornost i etičko upravljanje, koji postaju ključni stubovi novog načina poslovanja, a novo istraživanje pokazuje da i lokalne kompanije postaju svesnije toga.
Američka privredna komora (AmCham), u saradnji sa konsultantskom kućom Kearney, sprovela je među svojim članicama istraživanje o primeni ESG principa i standarda u lokalnom kontekstu, koje je pokazalo da 94 odsto anketiranih kompanija članica AmChama prepoznaje da je sprovođenje ESG strategije veoma važno za privlačenje investicija.
"Istraživanje je pokazalo da, što je kompanija veća, to su snažniji napori u pripremi i realizaciji ESG strategija", rekao je Ronald Seeliger, potpredsednik AmChama. "Kroz svoje lance snabdevanja i lokalna partnerstva ove kompanije imaju posebnu odgovornost da rade na daljem osnaživanju malih i srednjih preduzeća da sprovode ESG principe, što će im pomoći da postanu konkurentniji na globalnom tržištu, privuku održive investicije i iskoriste prednosti dodatnih izvora finansiranja."
Opširnije
Domaćim investitorima u poslovni prostor ESG još uvek nije prioritet
Novi zakon o planiranju i izgradnji bi mogao to da promeni, kažu stručnjaci.
18.05.2023
Tri četvrtine srpskih MSP spremno da ulaže u zelene projekte
Skoro tri četvrtine malih i srednjih preduzeća, koja su vitalni deo svake, pa i naše privrede, spremno je da ulaže u zelene projekte.
24.04.2023
Nakon odbijanja ESG plana, menadžerima fondova rečeno da čekaju
Povratne informacije industrije o predloženoj ESG regulativi.
09.04.2023
Saudi Aramco tvrdi da ulaganje u ESG ugrožava energetsku bezbednost
Direktor Saudi Aramcoa upozorio je u nedelju da povećan fokus na klimu potkopava ulaganja u naftu i gas do te mere da ugrožava globalnu energetsku bezbednost.
13.02.2023
Kako je pokazalo istraživanje, anketirane kompanije su svesne značaja održivosti, razvoja zelenog portfolija proizvoda i usluga, kao i ulaganja u zaštitu životne sredine, ali su još uvek u ranoj fazi implementacije ovih principa. Dok tri četvrtine kompanija ima postavljene ciljeve smanjenja emisija CO2, nešto manji broj njih ima razvijene detaljne akcione planove za postizanje takvih ciljeva. Takođe, za razliku od velikih kompanija, većina malih i srednjih preduzeća iz ankete ne prati udeo ekoloških proizvoda i usluga u svom prihodu.
Kada je reč o različitosti, jednakosti i inkluziji, 69 odsto kompanija prati različite parametre različitosti, međutim još uvek ima prostora za poboljšanje u aktivnijoj primeni takvih kriterijuma u procesu regrutovanja.
Perspektiva etičkog upravljanja takođe je važna za kompanije. Preko 90 odsto kompanija navodi da ima etički kodeks o kojem kontinuirano edukuje zaposlene, formalna antikorupcijska pravila usklađena sa međunarodnim ili domaćim standardima, kao i formalno razvijene politike uzbunjivanja.
AmCham i konsultantska kompanija Kearney dodelili su titulu "ESG Šampion" za 2023. godinu kompaniji Ikea Srbija zbog toga što se "istakla organizaciono visoko postavljenom ESG agendom i jasno formulisanom ESG strategijom, koja je operacionalizovana koz konkretan akcioni plan, balansiran kroz sve tri ESG dimenzije".
Zašto je važan ESG
ESG je važan iz nekoliko razloga - kompanije koje usvoje ESG strategije mogu privući više investicija, jer investitori sve više vrednuju održivost kao faktor za donošenje odluka o ulaganju.
Drugo, ESG pristup pomaže kompanijama da smanje svoje negativne uticaje na okolinu, kao što su emisije štetnih gasova ili zagađenje voda. To može doneti dugoročne koristi i za samu kompaniju i za planetu, jer se sve više prepoznaje da ekološki održive prakse mogu smanjiti rizike i troškove, ali i otvoriti nove poslovne mogućnosti.
Društvena odgovornost i inkluzija je sve važnija jer kompanije stiču poverenje svojih interesnih grupa, uključujući potrošače, zaposlene i lokalne zajednice. Na kraju, etičko upravljanje, transparentnost i odgovornost u donošenju odluka pomažu u izgradnji poverenja među investitorima, zaposlenima i drugim interesnim grupama. Kompanije s jakom korporativnom upravom često ostvaruju bolje finansijske rezultate i dugoročnu održivost.
Ukratko, ESG je važan jer omogućava kompanijama da se prilagode promenama u poslovnom okruženju, ispune očekivanja interesnih grupa, smanje rizike, identifikuju nove poslovne prilike i ostvare održivu konkurentsku prednost.
Vodič za uvođenje ESG-ja
A kako to izgleda u praksi i šta je najvažnije za uspeh primene ESG principa, na jednom od panela održanih nakon predstavljanja rezultata govorio je Dušan Stojaković, viši menadžer globalnog održivog razvoja u Hemofarmu, koji je kazao da postoji zamka jer se ESG obično poistoveti sa brigom o životnoj sredini.
"Upravo zato mislim da je održivi razvoj zamenjen terminom ESG kako bi pokazao važnost balansiranja sva tri stuba. Treba da shvatimo da je održiva budućnost moguća samo ako svako od nas da svoj doprinos. Zato je dobro da pratimo globalne agende kao što je Agenda 2030 UN i da probamo da prepoznamo koji su ciljevi održivog razvoja ili SDG-jevi (engl. Sustainable Development Goals) u kojima možemo da damo nešto od sebe i svog poslovanja", rekao je on.
Za one koji planiraju da uvedu principe u svoje poslovanje, naglasio je da agendu treba spustiti do nivoa poslednjeg zaposlenog u proizvodnji. "On treba da bude upoznat sa tim šta je vaša namera jer se tada zaposleni vraćaju kao mali preduzetnici ili mali inovatori."
Takođe treba uključiti lanac snabdevanja. "Ako u lancu snabdevanja napravimo da delimo iste vrednosti, možemo da uradimo nešto zajedno."
Rekao je da je ta kompanija uvidela i konkretne rezultate primene ovih principa. "Mi smo za deset godina potrošili resurse kao da smo radili 8,5 godina. Još jedan benefit je što smo sačuvali šume koje bi danas pokrile 300 fudbalskih terena, možda čak i jedan ceo Vračar."
Kako je zaključio Stojaković, da bi ESG agenda i strategija postojala i da bi bila valjana, bitno je pre svega razumeti je, dati joj svrhu, postaviti ciljeve i KPI-jeve (pokazatelje učinka). "Ja sam za to da uvek izveštavamo o održivom razvoju jer nam to daje mogućnost da pokažemo šta radimo, ali i da samo sebe iskontrolišemo i da na taj način pratimo ciljeve. Stepen ispunjenja je tu da nam pokaže da li smo na pravom putu i naravno da repozicioniramo ono što može da bude još naš dodatni doprinos ESG agendi", izjavio je Stojaković.