Velike svetske kompanije koje posluju u Srbiji gotovo po pravilu imaju razvijenije ESG strategije od lokalnih kompanija, ili manjih firmi. Upravo je na ovim kompanijama uloga lidera u uvođenju ovakvih praksi na srpskom tržištu, zaključak je prvog panela na konferenciji „Sustainable Business“, koju je organizovala Bloomberg Adria.
Kako je rekla Vera Nikolić Dimić, izvršni direktor Američke privredne komore u Srbiji oko 50 odsto članica AmChama ima svoje ESG strategije, ali ovo jeste daleko iznad proseka Srbije jer komora kao članice ima preko 190 velikih kompanija, često sa sedištima u SAD ili Evropi.
„One više prate trend ESG-ja kao takav. Procenat je manji kada se radi o malim ili srednjim preduzećima. Velike kompanije su dobar vodič na koje se male kompanije mogu ugledati jer su prakse iz EU dosta napredne i to sve treba prevesti i primeniti kod nas“, rekla je Nikolić Dimić na konferenciji.
Opširnije
Nove aukcije za OIE biće održane krajem godine, najavila ministarka
Srbija je pre dve godine na mreži imala samo 20 megavata iz solara, a do kraja godine procenjuje se da će imati 150 megavata.
05.06.2024
Kako se biznis u Srbiji prilagođava održivom poslovanju
Konferencija Bloomberg Adrije "Sustainable Business" okupila je vodeće predstavnike biznisa i lidere iz finansijskog sektora.
05.06.2024
Solari i vetar - kakvi su im potencijali u Adria regionu
Zemlje Adria regiona imaju značajan geolokacijski potencijal za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
05.06.2024
Prelazak na OIE značiće i da se ukupna energija manje troši
Ljudi ne žele ugalj, naftu ili gas. Radije žele proizvode i usluge koje pruža energija - grejanje doma, javni prevoz ili čelične limove.
05.06.2024
Kako poreskim podsticajima olakšati ESG poslovanje u Srbiji
Poslovanje po ESG principima postaće standard u bliskoj budućnosti.
05.06.2024
Šta je ESG investiranje i zašto je na udaru kritika
ESG predstavlja pristup finansiranju i ulaganju koje se odnosi na upravljanje rizicima uzrokovanim faktorima životne sredine, društvenim pitanjima i pitanjima korporativnog upravljanja
05.06.2024
Velike kompanije su u poziciji da utiču na celokupnu privredu jer njihovi lanci snabdevanja uključuju brojna manja preduzeća.
Tisa Čaušević, menadžerka za javne i regulatorne poslove u kompaniji Coca-Cola HBC Srbija i Crna Gora, rekla je da se procena ovog lanca i njegovog uticaja na održivost vrši na dve godine.
„Svi naši strateški dobavljači, ali i taktički bitni, moraju da budu uključeni u procenu održivosti u pitanju ESG kriterijuma“, dodala je Čaušević.
Nemanja Nenić, direktor kvaliteta, integriteta proizvoda i održivog poslovanja kompanije Delhaize Srbija, dodao je da je pored dobavljača, neophodno uključiti i eksperte iz oblasti nauke.
„Mi imamo lokalno razvijeni princip saradnje domaće privrede i domaće nauke. Privatna proizvodnja rezultira visokim karbonskim otiskom, i zato imamo blisku saradnju sa ekspertima sa poljoprivrednog i veterinarskog fakulteta u smanjivanju karbonskog otiska“, rekao je Ninić.
Generacija Z menja pravila
Iako je u Srbiji trenutno teško govoriti o spremnosti velikog broja potrošača da dodatno plate održive proizvode, ta situacija se menja, a glavnu promenu donosi generacija Z koja je ušla u radnu snagu i sada prema kriterijumima održivosti bira i proizvode i poslodavce.
„Kada gledamo globalni nivo, generacija Z mnogo gleda na održivost. Ono što je realnost na našem tržištu jeste da ne postoji velika spremnost potrošača da plate dodatno za održivija rešenja. Ono što postoji na tržištu Austrije ili Švajcarske nije nužno došlo i kod nas. Tu je odgovornost za donošenje novih rešenja baš na velikim kompanijama poput Coca-Cole“, rekla je Čaušević.
Nenić se slaže da održivost postaje sve važnija tema kako vreme prolazi i kako dolaze mlađe generacije. Definitivno će održivost biti jedan od opredeljujućih faktora i za naše tržište i za naše potrošače u budućnosti, dodaje.
„Ne treba nam kristalna kugla, treba samo da pogledamo trendove na razvijenijim tržištima i znaćemo šta nas čeka u budućnosti“, rekao je Nenić.
Izazovi u primeni
Primena ESG standarda u ovim okolnostima je nužna, ali ne bez svojih izazova, naročito za manje firme.
Izazov je da se odredi šta je prioritet, a ne postoji kodifikovan sistem ESG standarda, pa je sve razbacano na više mesta i regulativa, rekla je Nikolić Dimić.
„Treba biti umetnik pa naći pravu oblast u skladu sa time čime se kompanija bavi“, dodala je.
S druge strane, investitori prepoznaju važnost i sve više traže proizvod koji je zelen. Banke već neko vreme imaju drugi povoljnije uslove za finansiranje zelenih objekata, navodi ona.
„Neophodna je saradnja sa svima. Ključne emisije dolaze od tri stvari: sirovina, ambalaže i rashladne opreme. U svim ovim aspektima sarađujemo sa dobavljačima, regulatorima, državom, lokalnom samoupravom, i ostalim zainteresovanim stranama“, dodala je Čaušević.
„Saradnja je ključ, a ova tema će svakako samo dobijati na značaju u budućnosti“, zaključio je Nenić.