Održivo poslovanje, ili poznatije kao ESG (engl. environmental - životna sredina, social - društvena zajednica i governance - upravljanje), uskoro će postati licenca za rad svim kompanijama. One kompanije koje ne budu bile u ESG vozu moraće da plaćaju velike takse zbog emitovanja ugljen-dioksida, čime će postati nekonkurentne na tržištu.
I ne samo to, više od 50 odsto potrošača, naročito mlađe generacije, biraju proizvode koji su napravljen na održiv način. To znači da bi ESG poslovanje kompanijama trebalo da postane svakodnevica, ali i put do većeg profita, zaključak je panela "Maksimizacija i svrhe i profita: Primeri najboljih praksi" u okviru konferencije "Sustainable Business" u organizaciji Bloomberg Adrije.
Direktor predstavništva Atlantic Grupe Zoran Daljević rekao je na panelu da ova kompanija na ESG poslovanje gleda kao na svakodnevno poslovanje. Kako bi smanjila emisiju ugljen-dioksida, Atlantic Grupa je izgradila dve solarne elektrane u Hrvatskoj i jednu u Sloveniji. Daljević je istakao da je solarna elektrana u Sloveniji kapaciteta jedan gigavat i da zadovoljava 31 odsto njihove trenutne potrošnje.
Opširnije
Velike kompanije prve uvode ESG standarde, ali moraju da ih slede i dobavljači
Velike kompanije su u poziciji da utiču na celokupnu privredu jer njihovi lanci snabdevanja uključuju brojna manja preduzeća.
05.06.2024
Nove aukcije za OIE biće održane krajem godine, najavila ministarka
Srbija je pre dve godine na mreži imala samo 20 megavata iz solara, a do kraja godine procenjuje se da će imati 150 megavata.
05.06.2024
Kako se biznis u Srbiji prilagođava održivom poslovanju
Konferencija Bloomberg Adrije "Sustainable Business" okupila je vodeće predstavnike biznisa i lidere iz finansijskog sektora.
05.06.2024
Solari i vetar - kakvi su im potencijali u Adria regionu
Zemlje Adria regiona imaju značajan geolokacijski potencijal za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
05.06.2024
Prelazak na OIE značiće i da se ukupna energija manje troši
Ljudi ne žele ugalj, naftu ili gas. Radije žele proizvode i usluge koje pruža energija - grejanje doma, javni prevoz ili čelične limove.
05.06.2024
Elixir ulaže 300 miliona evra u dekarbonizaciju
Deo velikog investicionog ciklusa koji će realizovati u naredne tri godine predstavljaju projekti koji će smanjiti potrošnju energije po toni proizvoda i oni koji će dekarbonizovati izvore energije koja je neophodna za proizvodnju.
05.06.2024
Kako poreskim podsticajima olakšati ESG poslovanje u Srbiji
Poslovanje po ESG principima postaće standard u bliskoj budućnosti.
05.06.2024
Šta je ESG investiranje i zašto je na udaru kritika
ESG predstavlja pristup finansiranju i ulaganju koje se odnosi na upravljanje rizicima uzrokovanim faktorima životne sredine, društvenim pitanjima i pitanjima korporativnog upravljanja
05.06.2024
Pored toga, Daljević je istakao i da se Grand kafa pakuje u ambalažu koja je reciklirajuća. "Po tome smo lider u regionu. Pakujemo kafu u ambalaži koja može da se reciklira, a da se ne menja ni ukus ni svežina kafe."
Daljević je naveo i da Atlantic Grupa u svom portfoliju ima Single Origin kafu iz Perua koja nosi oznaku Rainforest Alliance, sertifikata koji garantuje da je kafa uzgajana na farmama u skladu visokim standardima održivosti uz posebnu brigu o biodiverzitetu, očuvanju prirodnih resursa i boljim životnim uslovima radnika.
Zahvaljujući blokčejn tehnologiji, Atlantic Grupa je uspela da napravi i sistem praćenja puta kafe od plantaže do krajnjeg korisnika. "To ranije generacije nije interesovalo, ali interesuje nove generacije."
Istakao je i da je Atlantic grupa za proizvodnju smokija počela da koristi organsko suncokretovo ulje umesto palminog ulja. Daljević je najavio i da će nova fabrika smokija počivati na ESG standardima, odnosno da će imati solarne panele i preradu otpadne vode.
"ESG je dobrodošao i neminovno je da moramo da živimo u skladu sa njegovim standardima. ESG je tu, više neće biti hoću-neću", rekao je Daljević odgovarajući na pitanje šta bi posavetovao ostalim kompanijama koje još nisu prihvatile ESG standarde.
Istakao je da Atlantic Grupa vodi računa i o ESG standardima dobavljača. Naveo je da svi njihovi dobavljači moraju da poštuju etičke kodeks Atlantica. Dodao je da ne uzimaju sirovine od dobavljača koji iskorišćavaju decu kao radnu snagu, kriče šume, ne poštuju zakone, uzimaju mito. Takođe, naveo je i da ne uzimaju sirovine biljaka i životinja iz zaštićenih područja.
ESG u Nestleu
Druga učesnica panela Marjana Davidović, generalna direktorka Nestle Srbija, Crna Gora, Severna Makedonija, istakla je da kompanije koje imaju dobru reputaciju zapravo jesu deo ESG-ja.
"ESG prakse su nešto što će biti osnova poslovanja svake kompanije, ako ne danas, već koliko sutra. Radnici sve više žele da budu deo kompanija koje ne uništavaju sve oko sebe, pa imali smo i slučajeve da društvo zaustavlja neke projekte koji nisu dobri za životnu sredinu. Potrošači, takođe, ne žele da kupuju proizvod ukoliko on uništava neku sredinu u svom procesu proizvodnje i eksploatacije. ESG će biti standard poslovanja i licenca za rad", ukazala je Davidović.
U prilog tome da će ESG standardi postati licenca za rad kompanijama, Davidović je navela i to da kompanije koje ne budu poslovale na održiv način neće moći svoje proizvode da izvoze u EU, a neće moći ni da ih prodaju stranim kompanijama u Srbiji.
Ona je istakla da 70 odsto emisija ugljen-dioksida u njihovim proizvodima dolazi od poljoprivrede. "Transport, rasveta, prerada u našim fabrikama čini samo 30 odsto emitovanih CO2. Zbog toga je jedna od stvari na koje se mi fokusiramo regenerativna poljoprivreda, a to je skupa praksa obrade zemljišta."]
Davidović je rekla da će kroz taj proces Nestle edukovati dobavljače, kupovati im opremu, đubrivo, visoku tehnologiju, a sve u cilju da se hrana proizvodi na održiv način. "To je jako važno i za njih i za nas."
Dodala je da je kompanija u tu svrhu dosad uložila oko 800.000 švajcarskih franaka, a da ove godine planira još milion švajcarskih franaka da investira u proces regenerativne poljoprivrede.
ESG važan zbog brenda, kadrova i finansiranja
Učesnica panela bila je i Jelena Manić Petronikolos, rukovoditeljka sektora za ciljeve održivog razvoja u Programu Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji. Ona je istakla da termin ESG praktično znači da kompanije vode domaćinsko poslovanje i dodala da je to nešto što vlasnik svakog preduzeća treba da praktikuje.
Zaključila je da je ESG bitan zbog tri stvari. Brenda, odnosno reputacije, jer, kako je navela, više od 50 odsto potrošača danas kupuje proizvode koji su u skladu sa održivim razvojem. Druga jeste da kompanije koje posluju po ESG standardima privlače kvalitetne radnike. I treće jeste da te kompanije lakše dolaze do pristupa kreditima.