Elixir Group, koji posluje o oblasti hemijske industrije i agrobiznisa, pokrenuo je investicioni ciklus Prahovo 2027 vredan 300 miliona evra, kome su težište dekarbonizacija, cirkularnost, energetska efikasnost i prelazak na održive izvore energije.
Realizacijom četiri tehnološki povezane grinfild investicije do 2027. godine njihovo poslovanje će u velikoj meri biti usklađeno sa ciljevima održivog razvoja, kaže u intervjuu za Bloomberg Adriju Vladimir Petković, potpredsednik za strategiju Elixir grupe.
- Da li ćete do 2026. uspeti da smanjite emisije štetnih gasova, budući da se od te godine naplaćuje CBAM (Mehanizam za prekogranično prilagođavanje ugljenika) taksa ukoliko kompanije imaju višak ugljeničnog otiska u svom proizvodu, a izvoze ga u EU?
Opširnije
Održiva gradnja: moda ili nužnost?
Prva emisija Green Vision posvećena je trendovima i ulaganjima u održivu gradnju.
10.05.2024
Delta Holding jedan od ESG šampiona – Sava Centar primer održivog poslovanja
U okviru serijala “Upoznajte ESG Šampione” predstavnici Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) posetili su rekonstruisani Sava Centar.
18.03.2024
CBAM u Srbiji najviše pogađa velike potrošače električne energije
Nekoliko kompanija je imalo situaciju zaustavljanja robe na carini zbog CBAM izveštaja.
14.05.2024
Investitori će vas sve više pitati da li ste zeleni
EU Taxonomy je regulativa koja je ključna u dostizanju ambicioznog cilja da do 2050. godine dostigne klimatsku neutralnost.
31.01.2024
Elixir: Količina sumporne kiseline u iskliznuloj cisterni po propisima
Železničke vagon cisterne koje Elixir Grupa koristi za prevoz sumporne kiseline i drugih tečnih sirovina se redovno servisiraju i održavaju u skladu sa propisima.
01.04.2024
Elixir: Srbiji će trebati deseti deo đubriva koje proizvedemo
U Srbiji će biti plasirano oko 5.000 tona mineralnog đubriva, dok će ukupni kapacitet nove fabrike biti 50.000 tona.
09.11.2023
Elixir Group investicijom od 600 miliona evra ulazi na tržište baterija za elektrovozila
Šestogodišnji investicioni ciklus obezbediće proizvodnju novih proizvoda i kartu za ulazak na tržište električnih vozila.
24.05.2023
U Evropi energetika predstavlja oko 70 odsto svih emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG), a slično je i kod nas. Naši tehnološki procesi nisu ugljenično opterećeni i dominantan udeo u ugljeničnom otisku naših proizvoda dolazi iz upotrebe fosilnih energenata. Zato važan deo velikog investicionog ciklusa koji ćemo realizovati u naredne tri godine predstavljaju projekti koji će smanjiti potrošnju energije po toni proizvoda i oni koji će dekarbonizovati izvore energije koja je neophodna za proizvodnju.
Nova fabrika fosforne kiseline, sa svojim naprednim tehnološkim rešenjima, predstavlja temelj ovog pristupa. Projektovana je tako da značajno smanji potrošnju toplotne i električne energije po toni proizvedene fosforne kiseline, što će direktno uticati na smanjenje ugljeničnog otiska svih naših proizvoda. Osim toga, biće značajno redukovana potrošnje vode i povećan stepen cirkularnosti svih materijala na lokaciji u Prahovu, čime se potvrđuje naša posvećenost racionalnom korišćenju prirodnih resursa.
Centralni deo naše strategije dekarbonizacije preostalih energetskih potreba u Prahovu jeste izgradnja energane koja će vršiti energetsko iskorišćenje otpada. Ovo inovativno postrojenje će kao gorivo koristiti nereciklabilni industrijski otpad i na taj način će značajno smanjiti zavisnost naših proizvodnih procesa od upotrebe fosilnih energenata poput uglja, mazuta i gasa. Primenom ove tehnologije, Elixir grupa će dodatno smanjiti ugljenični otisak po toni proizvedene fosforne kiseline, ali i svih drugih proizvoda, direktno doprinoseći globalnim naporima za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte.
- Koliko radnika ćete zaposliti i kog profila?
Realizacijom investicionog ciklusa Prahovo 2027 otvorićemo 200 do 300 novih radnih mesta, sa posebnim fokusom na inženjere svih struka i ekspertiza koji će imati priliku da prođu obuke za rad sa najsavremenijim tehnologijama od kojih će neke prvi put biti primenjene u ovom delu Evrope, ali i veliki broj operativnih pozicija. Upravo ovo potvrđuje da održive investicije doprinose razvoju ljudi, znanja i novih ekspertiza, generišu potencijal za dobro plaćena radna mesta, rast zarada i životnog standarda, što su jednako važni aspekti kako za kompaniju i zaposlene, tako i za celu zajednicu.
- Pošto od oktobra prošle godine imate obavezu izveštavanja o emisijama prema CBAM regulativi , da li ste izvestili svoje poslovne partnere o direktnim i indirektnim emisijama štetnih gasova koji su ugrađeni u proizvode koje izvozite u EU? Na koji način ste prilagodili poslovanje ovoj obavezi?
Krajem januara podneli smo prvi CBAM izveštaj za četvrti kvartal 2023. godine, a drugi izveštaj u aprilu za izvoz tokom prvog kvartala tekuće godine. Proizvođači su u obavezi da svoje kupce izveste o ugljeničnom otisku po toni proizvoda plasiranog na EU tržište, a potom naši kupci koji su EU uvoznici i u ulozi zvaničnog deklaranta prema CBAM regulativi, formalno popunjavaju CBAM registar na osnovu dostavljenih podataka.
Prethodno smo se ozbiljno posvetili detaljnom tumačenju i razumevanju ove regulative, pravilnom obračunu ugljeničnog otiska po toni svakog proizvoda i blagovremenom dostavljanju podataka kupcima u odgovarajućem formatu.
Naš komunikacioni alat smo prilagodili tako da izgleda identično kao interfejs CBAM registra, tako da i početnik – a to smo praktično svi mi bili u januaru ove godine – može bez problema da ga popuni ispravno. I pored toga, odredili smo kontakt osobu sa kojom je svaki kupac mogao direktno kontaktirati, kako bi zajedno sa njima popunila njihove prve izveštaje i na taj način ih obučila za ispunjavanje ove obaveze u narednim kvartalima.
- Da li ste poslovanje uskladili sa ESG standardima i dokle ste stigli u tom procesu?
Kako je ESG sveobuhvatan i tiče se svih oblasti poslovanja i razvoja, kao i uticaja na okruženje i zajednicu, informacije o svim našim aktivnostima objavljujemo u godišnjem izveštaju o održivom poslovanju. Iako je ovo izveštavanje u Srbiji i dalje na dobrovoljnoj bazi, želimo da idemo u korak sa primerima dobre prakse u svetu, te da poštujući GRI principe (engl. Global Reporting Initiative) struktuirano obaveštavamo javnost i zainteresovane strane ne samo o finansijskim već i o nefinansijskim rezultatima i aspektima našeg poslovanja.
- Koliko je u ukupnom poslovanju važan ESG?
Važnost ESG principa u jednoj kompaniji zavisi kako od svesti menadžmenta kompanije o značaju održivog razvoja, tako i od zahteva koji dolaze od partnera sa tržišta. U našem slučaju oba elementa su ispunjena. Najpre, menadžment i zaposleni u kompaniji žele da se naše poslovanje razvija na dugoročno održiv način, pa to pokreće i nove održive inicijative i unapređenja.
Takođe, kako smo prisutni na globalnom tržištu i sarađujemo sa kupcima sa različitih kontinenata, a najviše iz Evropske unije (EU), moramo ispunjavati i sve neophodne uslove iz ugla održivosti njihovog lanca snabdevanja. Sve zajedno, to je proteklih godina dovelo do povećanja značaja ESG principa, potrebe da se sistem struktuira u skladu sa tim i bude transparentan u načinu njihove integracije u poslovanje kompanija, te je od ranijeg statusa "dobro za imati", s vremenom postalo sastavni i obavezni deo svih poslovnih aktivnosti.
O značaju ESG principa u našem poslovanju svedoči i to što smo strategiju održivog razvoja uskladili sa evropskim ekološkim ciljevima i Zelenom agendom za Zapadni Balkan, čime su utvrđeni prioritetni investicioni programi do 2030. godine, usmereni na resursnu efikasnost, premijum proizvode za održivu poljoprivredu, cirkularnu ekonomiju i ugljenično neutralnu proizvodnju.
- Koji su konkretni primeri primene?
Kako je naša delatnost proizvodnja u oblasti hemijske industrije, visoko mesto pripada aktivnostima i projektima resursne efikasnosti i dekarbonizacije.
Sastavni deo svih strateških projekata je unapređenje efikasnosti proizvodnih procesa, smanjenje potrošnje energije po jedinici proizvoda i supstitucija upotrebe fosilnih goriva. Svoju resursnu efikasnost unapređujemo cirkularnom sinergijom između naših tehnoloških procesa, tako da ono što je izlaz iz jednog procesa predstavlja ulaz u drugi proces. Korišćenje alternativnih sirovina, kojima supstituišemo nabavku tradicionalnih sirovina, primer je cirkularne sinergije sa drugim industrijama koju uspešno razvijamo poslednjih godina.