Kompanija Elixir Group planira da u narednih šest godina uloži čak 600 miliona evra u razvoj poslovanja koje će delimično ići i u pravcu obezbeđivanja sirovina za baterije električnih automobila, globalno rastuće industrije.
Kompanija, koja je sa dva industrijska kompleksa u Srbiji trenutno vodeći proizvođač fosforne kiseline u regionu i najveći proizvođač kompleksnih mineralnih đubriva na Balkanu, ima jasan plan da kroz povećanje obima proizvodnje i proširenje kapaciteta počne proizvodnju materijala neophodnih za baterije električnih automobila.
Zasad nemaju nikakve dogovore o eventualnim kupcima, ali navode da bi bili prva kompanija u Srbiji koja bi evropskom i svetskom tržištu ponudila tu vrstu sirovina i vide svoje i mesto Srbije u novom konceptu koji se razvija.
Opširnije
Srpske plate još nisu dorasle električnim vozilima
Prosečna godišnja srpska neto zarada, koja je prošle godine iznosila oko 7.600 evra, nedovoljna je za kupovinu električnih vozila.
17.05.2023
Čak 87 odsto novih vozila u Norveškoj su električna
Dizelskih i benzinskih automobila bilo je samo 2,7 odsto.
09.04.2023
Musk: Zelena tranzicija košta manje od fosilnih goriva
Troškovi nastavka proizvodnje nafte, uglja i prirodnog gasa po stopama 2022. iznosili bi oko 14 biliona dolara u naredne dve decenije.
06.04.2023
Nissan: Hibridi do 30 odsto jeftiniji sa novim pogonskim sklopom
Nissanovi novi pogonski sklopovi počeće da se proizvode već 2024. godine.
09.03.2023
Električni auto u Srbiji neće imati oni sa platom od 1.000 evra
Uskoro bi trebalo da dođe do promena koncepta mobilnosti.
14.03.2023
Litijum potreban i SAD i EU, a Srbiji energetska bezbednost
Kosovo, NIS i litijum su kriptonit za srpsku ekonomiju i energetsku bezbednost
06.03.2023
Fosforna kiselina je sastavni deo mnogih proizvoda koje koristimo u našim domaćinstivima, od paste za zube, kozmetičkih preparata, napitaka, hrane. Koristi se u mesnoj i konditorskoj industriji, ali sve veću primenu i značaj ima i u proizvodnji baterija za električne automobile.
"Proizvodnja materijala na bazi fosfora koji učestvuju u proizvodnji baterija za električne automobile je već osvojena, Evropa pravi svoj koncept, udružuju se proizvođači koji raspolažu resursima, sirovinama, inputima, tehnologijama i mi vidimo apsolutno mesto naše indusutrije i mesto Srbije u toj industriji", kazala je za Bloomberg Adriju generalna direktorka Elixir Group Zorica Popović.
Konkretno, cilj im je da jedan od novih proizvoda bude gvožđe fosfat, neophodan sastojak za LFP baterije za električne automobile.
Baterije su jedan od ključnih delova električnih vozila i najveći trošak na koji otpada oko 40 odsto cene pojedinačnog modela, zbog čega je napredak u sferi baterija važan preduslov za napredak cele industrije.
Trenutno, električna vozila koja dolaze i iz Kine i sa Zapada koriste litijumske baterije. Dok je na zapadu značajno češći NMC model (litijum, nikl, mangan, kobalt), u Kini je češća takozvana LFP tehnologija (litijum, gvožđe, fosfor). Zahvaljujući kineskom napretku u LFP tehnologiji, oko trećine litijumskih baterija na svetu pripada ovoj vrsti, što je omogućilo da se lokalno tržište električnih vozila brzo razvija uz konkurentne cene vozila.
Elixir Group ostvaruje godišnji konsolidovani prihod od pola milijarde evra, što im daje bazu da bar polovinu planirane šestogodišnje investicije iznesu iz sopstvenih prihoda, pa ih rast kamata i nepovoljniji uslovi kreditiranja ne brinu toliko.
Investicioni ciklus je već započet, a pored ulaganja u kapacitete proizvodnje, podrazumevaće inevsticije u alternativne i obnovljive izvore energije, reciklažnu industriju, ali i razvoj infrastrukture i logistike i ostalih usliuga koje su neophodne poslovnim divizijama u njihovom razvoju.
Uloženih 280 miliona evra u prethodnih 11 godina omogućilo im je da proizvode million tona proizvoda godišnje, od čega 70 odsto izvoze u 85 zemalja.
Valja istaći da će skoro polovina planirane investicije biti usmerena u dekarbonizaciju izvora energije kroz energetsko iskorišćavanje otpada i obnovljive izvore energije, kako bi do 2028. godine bili 100 odsto samoodrživi kada je u pitanju potrošnja električne energije. To će se, između ostalog, postići izgradnjom solarne elektrane u postrojenju u Prahovu.