Katar je prikupio 2,5 milijardi dolara kroz prvu emisiju obveznice u dolarima u poslednje četiri godine, a emisija je inače i prva ponuda takozvanih zelenih obveznica u ovoj zemlji.
Ove hartije su emitovane u tranšama od jedne milijarde dolara sa ročnošću od pet godina, i 1,5 milijardi dolara sa rokom dospeća od 10 godina. Kraće obveznice nose prinos za 30 baznih poena veći od parnjaka u SAD (4,74 odsto), iako se očekivao spred od 70 baznih poena.
Hartije emitovane na 10 godina nose prinos od 4,82 odsto, što je za 40 baznih poena više od američkih 10-godišnjih referentnih obveznica.
Opširnije
Singapur izgubio u trci za titulu najboljeg aerodroma od Katara
Trku za krunu najboljeg aerodroma na svetu predvodila su dva trkača poslednjih godina: Hamad International iz Dohe i Singapore Changi.
18.04.2024
Katar obustavlja isporuke gasa kroz Crveno more
Najmanje pet tankera sa tečnim prirodnim gasom, kojima upravlja Katar, zaustavljeno je od petka.
15.01.2024
Shell i Katar potpisali sporazum o snabdevanju Holandije gasom i posle 2050.
Shell je pristao da kupuje tečni prirodni gas (LNG) iz Katara u narednih 27 godina za Holandiju, što je drugi veliki ugovor ove zalivske zemlje sa Evropom o snabdevanju fosilnim gorivom.
18.10.2023
Ko je nepoznati katarski šeik, potencijalni kupac Manchester Uniteda
Treći sin bivšeg katarskog premijera postao je glavni akter vodeće ponude za renomirani fudbalski klub.
20.02.2023
Zelene obveznice bliskoistočnih zemalja su u poslednje vreme sve popularnije, a investitori su pohrlili da kupe hartije koje su izdali Saudijski suvereni imovinski fond, glavna građevinska firma Abu Dabija i vlada Šardže.
Katar još nije objavio rok za dostizanje karbonske neutralnosti, i spada u zemlje koje (po glavi stanovnika) emituje najviše štetnih gasova. Slično drugim zemljama u okruženju, i Katar mnogo energije koristi za rad klima-uređaja i desalinaciju vode.
S druge strane, ova država radi na unapređenju svojih kapaciteta za solarnu energiju. Takođe se zalaže za primenu prirodnog gasa jer je čistije gorivo od nafte ili uglja, iako ova industrija nosi rizike od curenja metana.
Katar je jedna od najbogatijih država na svetu i ima kreditni rejting AA, što je treća najbolja ocena koju daju kreditne agencije.
Poslednja aukcija evroobveznica održana je u aprilu 2020. godine, kada je Katar prikupio 10 milijardi dolara uz tražnju od 45 milijardi evra.
Banke koje učestvuju u poslednjoj aukciji: Credit Agricole AS, HSBC Holdings Plc, JPMorgan Chase & Co. i Qatar National Bank.