Na osnovu izveštaja o održivom poslovanju nekoliko kompanija koje posluju u Srbiji, može se zaključiti da one iz godine u godinu izdvajaju sve više novca kako bi smanjile potrošnju vode i struje, za obrazovanje i obučavanje mladih, u ekološke projekte, ali i u zdravstvo, kulturu i sport. Ovaj novi način poslovanja, poznat i kao ESG (Environmental, Social, Governance) sve više dobija na značaju i u srpskom poslovnom svetu.
Naime, nedavno je i istraživanje o primeni ESG principa i standarda u lokalnom kontekstu Američke privredne komore (AmCham), a koje je rađeno u saradnji sa konsultantskom kućom Kearney, pokazalo da 94 odsto anketiranih kompanija članica AmChama prepoznaje da je sprovođenje ESG strategije veoma važno za privlačenje investicija. "Istraživanje je pokazalo da, što je kompanija veća, to su snažniji napori u pripremi i realizaciji ESG strategija", rekao je Ronald Seeliger, potpredsednik AmChama.
"Ako želite da budete uspešni, morate biti ekološki odgovorni jer je ESG postao standard", rekao je nedavno Mihajlo Janković iz MK Groupe u diskusiji na ReGreen konferenciji koju je organizovala Bloomberg Adria. "Ranije je fokus bio samo na interesima akcionara, sada je potrebno sagledati korist svih stejkholdera u okruženju", rekao je Janković. MK Group namerava da u naredne tri godine uloži 900 miliona evra u projekte obnovljive energije. Za investicije očekuju prinose od 10 do 12 odsto.
NIS
Naftna industrija Srbije (NIS) ostvarila je rekordne poslovne rezultate u 2022. godini, zahvaljujući visokoj ceni sirove nafte, rastu tražnje, ali i nižim troškovima usled snabdevanja jeftinijom ruskom naftom. Prihod kompanije u 2022. godini skočio je za 74 procenata na 513,7 milijardi dinara.
U društveno odgovorne projekte i podršku profesionalnom sportu u 2022. godini kompanija je investirala 360 miliona dinara, a u fokusu je bila kampanja "Da se nove nade rode", kojom se kompanija pridružila važnom nacionalnom cilju – unapređenjima u oblasti reproduktivnog zdravlja i povećanju nataliteta. Kampanja je sprovedena na nacionalnom nivou jer je podržano 40 zdravstvenih ustanova u više od 30 opština i gradova širom Srbije.
NIS je nastavio da pruža šansu mladima – organizovane su nove sezone programa studentske prakse pod nazivom "NIS Calling", kao i programa "NIS Energy", koji pruža priliku master studentima i diplomcima odabranih fakulteta da unaprede svoja znanja i zaposle se u NIS-u.
U 2022. godini, u saradnji sa eksternim provajderima, organizovano je 3.407 obuka na kojima je učestvovao 9.961 polaznik, čime je NIS nastavio sa stalnim obukama svojih zaposlenih.
NIS je dao doprinos i zaštiti životne sredine i u 2022. godini u ekološke projekte investirao gotovo 315 miliona dinara. Od 2009. godine kompanija NIS je u ekološke projekte i projekte koji značajno doprinose unapređenju zaštite životne sredine u Srbiji uložila više od 900 miliona evra.
Coca Cola i Bambi
Kompanija Coca-Cola HBC Srbija od 2007. do 2022. godine smanjila je potrošnju vode po litru proizvedenog pića za 54 odsto, u istom periodu smanjena je količina generisanog otpada za 73 odsto, a potrošnja energije po litru proizvedenog pića u poslednjih 15 godina smanjena je čak 59 odsto, navedeno je u novom izveštaju. Ova kompanija donirala je 200.000 litara proizvoda.
Kompanija Bambi od 2012. do 2022. godine smanjila je za 48 odsto potrošnju vode po toni proizvoda, u odnosu na 2021. godinu smanjena je količina komunalnog otpada za 26 odsto. Donirala je proizvode u težini od 16 tona.
Sva pakovanja proizvoda ove dve kompanije su reciklabilna, što znači da ih je moguće reciklirati. Kompanija Coca-Cola HBC Srbija u prošloj godini primenila je dve nove inovacije na pakovanjima, KeelClip kartonski poklopac za grupisane limenke, kao i pričvršćene čepove, kako bi smanjila potrošnju plastike i omogućila sakupljanje i reciklažu celog pakovanja.
Coca Cola i Bambi su tokom prošle godine uložile 340.000 evra za razvoj lokalnih zajednica.
Mastercard globalno
I kompanija Mastercard predstavila je izveštaj o održivom poslovanju na globalnom nivou. Ova kompanija uložila je 420 miliona dolara u afroameričke zajednice u SAD u protekle tri godine, dok je 3,6 miliona devojaka širom sveta prošlo kroz Girls4Tech program edukacije u STEM oblasti.
U protekle tri godine obezbeđeno je 240 miliona dolara podrške za mala preduzeća i njihove zaposlenike pogođene pandemijom, dok je od 2015. godine više od 780 miliona ljudi finansijski uključeno u digitalnu ekonomiju, a u protekle tri godine u digitalnu ekonomiju je uključeno i 35 miliona malih preduzeća.
Koalicija Priceless Planet sada uključuje više od 130 korporativnih partnera globalno, a 2022. godine dodato je 15 novih lokacija za pošumljavanje širom sveta.