Kretanje cena većine sirovina u protekloj godini je karakterisala izrazita volatilnost i uglavnom snažan rast, a u ovoj godini bi fluktuacije ipak trebalo da budu manje, ocenjuju analitičari Bloomberg Adrije.
Kao rezultat takve prošlogodišnje volatilnosti, za proizvođače je odluka kada da kupe sirovine postala vrlo složena i rizična.
"Razlozi za takvu volatilnost cena u 2022. leže uglavnom u suprotstavljenim silama osnovnih pokretača cena. S jedne strane je svetska potražnja u razdoblju nakon pandemije rasla, ali svetski lanci snabdevanja se nisu oporavili do nivoa kakvi su bili pre pandemije. Geopolitički izazovi i problemi samo su dodatno usložili situaciju. Takođe, činilac je bila i promena cene novca s obzirom na to da su centralne banke odustale od labave monetarne politike kakva je vladala u prethodnoj deceniji", navodi se u analizi Bloomberg Adrije.
Opširnije
Analiza BBA: Sunce regionu može doneti niže cene struje
Rastuće cene električne energije i pritisci na pojedine zemlje regiona da smanje zagađenje vazduha biće glavni pokretači razvoja OIE u regionu.
18.01.2023
Analiza BBA: Tržište rada - da li je čaša poluprazna ili polupuna
Tržište rada jača i jedan je od ključnih faktora za osnaživanje privrede zabeležen u 2022. godini.
16.01.2023
Analiza BBA: Freemium model omiljen u gejmingu, Nordeus dobar primer
Igrice za mobilne telefone dominantna su sila svetske industrije igara.
09.01.2023
S. Makedonija inflacijski prvak regiona, Srbija blizu rekorda iz 2008.
Godišnja stopa inflacije u oktobru se ubrzala u celom Adria regionu i u proseku je iznosila oko 15 odsto.
30.11.2022
Maloprodaju u Adria regionu usporavaju inflacija i skupa energija
Iako trgovina na malo u Adria regionu i dalje beleži rast, inflatorni pritisci na raspoložive dohotke uzeli su danak.
07.11.2022
Energija
Što se cena energije tiče, nafta brent je prošlu godinu završila za otprilike deset odsto skuplja na godišnjem nivou. Rast cena električne energije dostigao je vrhunac u drugoj polovini leta, a poslednjih nedelja, kao i u slučaju drugih energenata, cena pada, ali još uvek uz izrazitu volatilnost. Slično se događalo i sa prirodnim gasom, kod kog je pad cena bio potpomognut i dosad relativno blagom zimom.
Metali
Kod cena metala, ruda gvožđa je u protekloj godini predvodila rast, koji je iznosio oko 25 odsto u odnosu na 2021. Od sredine novembra cena raste zbog optimizma oko Kine i njene potpore građevinskom sektoru.
Bakar je u prošloj godini imao prosečnu cenu od 8.815 američkih dolara za tonu, odnosno varirao je između sedam i 10.730 dolara.
Poljoprivredni proizvodi
U poljoprivrednom sektoru najuzbudljiviju godinu je imala pšenica, čija se cena zbog ruske invazije na Ukrajinu u martu prošle godine udvostručila, a onda donekle stabilizovala od jula nakon reaktivacije crnomorskih luka za izvoz.
"U ovoj godini očekujemo cene energije uglavnom oko sadašnjih nivoa, što je u proseku niže nego tokom prošle godine uzimajući u obzir neuobičajeno visoke nivoe tokom 2022. i očekivano usporavanje svetske privrede u ovoj godini. Energetski sektor bi cene poljoprivrednih proizvoda trebalo da povuče naniže i da pomogne pri snižavanju inflacije. Još uvek ima prostora za nestabilnost jer su globalni lanci snabdevanja i dalje u fazi preoblikovanja, ali ne kako je to bilo u 2022. godini", ističe se u analizi Bloomberg Adrije.
Kod cena metala, signali su mešoviti, pa bi, recimo, cene bakra i zlata mogle da idu u različitim smerovima.
Zbog otvaranja Kine cena rude gvožđa bi trebalo da se kreće između 700 i 900 kineskih juana za tonu. Bakar bi trebalo da se kreće između osam i deset hiljada američkih dolara za tonu uz potencijal za rast cene.
Cena sirove nafte mogla bi da se kreće između 80 i 90 američkih dolara za barel.
"U ovoj godini će na cenu nafte uticati globalna ekonomska dinamika za koju se očekuje usporavanje i onda smanjenje potražnje za naftom. S druge strane otvaranje Kine jača potražnju", ocenjuju analitičari Bloomberg Adrije.
Za cenu pšenice očekuju raspon od 600 do 800 dolara za bušel usled ograničene ponude, zavisnosti od Rusije i Ukrajine te vremenskih uslova. Cena pšenice je u prošloj godini u proseku bila 30 odsto veća na godišnjem nivou, a sada postoji pritisak za njeno smirivanje.