Energeti i hrana su postali "novo zlato" na svetskom tržištu, a izgledi su da će industrija mineralnih đubriva postati "novo crno zlato" kada se pogleda poljoprivreda. Problem je što je udeo gasa u proizvodnji mineralnih đubriva, prema rečima ekonomista agrara, oko 70 odsto.
Svuda u svetu i u Srbiji, cene hrane idu vrtoglavo nagore, a vlade mnogih zemalja u Evropi se odlučuju na ograničavanje cena, pritiskaju velike lance u cilju postizanja dogovora da svojim potrošačima ponude "paket podrške za troškove života", kao što je to nedavno učinio J Sainsbury Plc. u Velikoj Britaniji. Vlada Srbije drži pod kontrolom cene osnovnih artikala, ali i pored toga, na rast indeksa potrošačkih cena u avgustu najviše je uticao rast cena hrane, koje su u poslednjih 12 meseci skočile za 20,4 odsto.
Neminovno će slediti uvećanje cena i ukidanje kontrole u jednom trenutku. Da li potpuno ili delimično, to će se videti, a nezgodno bi bilo da se tako nešto desi u zimskom periodu.
Opširnije
Kako se Španija i Britanija bore protiv rasta cena hrane
Španija se nada ograničenju cena hrane, radnici u Britaniji štrajkuju
19.09.2022
Bazna inflacija se opasno približila predviđenom maksimumu
Bazna inflacija u avgustu dostigla je 7,9 odsto.
13.09.2022
Hrana u Srbiji za godinu skuplja više od 20 odsto
Potrošačke cene porasle su za 13,2 odsto u avgustu, a hrana je u poslednjih godinu dana poskupela za više od 20 odsto.
12.09.2022
A da poljoprivredne proizvođače ne čeka nimalo laka sledeća sezona, jasno je kada se pogleda poslednji izveštaj Republičkog statističkog zavoda. Cene reprodukcionog materijala, sredstava rada i usluga u poljoprivredi u drugom kvartalu 2022. godine veće su 34,3 odsto nego pre godinu dana. Seme je skuplje za 31,9 odsto, sredstva za zaštitu bilja 26,2 odsto, a hrana za životinje 22 odsto.
U kategoriji inputa za farmere ubedljivo najviše je poskupelo mineralno đubrivo - 177 odsto.
Od pre tri nedelje na Produktnoj berzi u Novom Sadu, primetno je povećano interesovanje i ponuda mineralnih đubriva. U prvoj nedelji ovog meseca, na paritetu franko utovareno, đubrivo je prometovano u cenovnom rasponu od 93,89 do 94,48 din/kg bez PDV-a.
Već sledeće nedelje, đubrivo NPK 15:15:15, ruski, 25/1, fco-kupac, prometovano je po ceni od 92,98 din/kg bez PDV-a, odnosno 102,28 din/kg sa PDV-om.
Nude se rusko i hrvatsko đubrivo
Prema rečima Anje Jakšić sa Produktne berze, u januaru ove godine, UREA se trgovala po ceni od 107,00 din/kg bez PDV-a (117,70 sa PDV-om). Ukoliko uporedimo sa poslednjom zaključenom cenom u prošli petak na Produktnoj berzi, koja iznosi 98,27 din/kg bez PDV-a (108,10 din/kg sa PDV-om), uviđamo da je došlo do pada cene za oko 8,2 odsto.
"Cena UREE je imala uzlazni trend prošle 2021. godine, kada je skočila za 195,7 odsto. Ovakav rast cene je zabeležen usled skoka cene nafte i gasa u svetu, te su se dešavanja na svetskom tržištu preslikala i na domaće. Nakon toga su đubriva bila na stabilnom visokom nivou. Poput UREE, cena đubriva NPK je tokom 2021. godine porasla 96,6 odsto", objašnjava Jakšić za Bloomberg Adriju. "Visok cenovni nivo nastavljen je i tokom ove godine, iako je trenutna cena niža za 3,9 odsto, u odnosu na početak godine."
Prema njenim rečima, od početka septembra, na Produktnoj berzi, u trgovanju su najviše zastupljena UREA i NPK, dok je poreklo robe koje se najviše nudi rusko i hrvatsko.
"S obzirom na ponudu na tržištu, možemo reći da đubriva u ovom trenutku ima u dovoljnim količinama", navodi Jakšić. Može se reći da srpsko tržište prati u stopu međunarodne tendencije, jedina razlika je što u ponudi na ovdašnjoj berzi ima i ruskih đubriva.
U aprilu ove godine, HIP Azotara je počela probni rad i pripremu proizvodnje amonijaka i đubriva, skoro tri i po godine posle stečaja i godinu dana od privatizacije. Prošle godine u maju za 650 miliona dinara to postrojenje kupila je novosadska firma Promist.
Evropa i Severna Amerika
U Evropi su poslednjih nedelja proizvođači mineralnog đubriva smanjili ili potpuno obustavili proizvodnju u Engleskoj, Norveškoj i Francuskoj, navodeći kao razlog nedostatak gasa. Procene su da će u narednoj godini agrar smanjiti proizvodnju čak i više od 30 odsto.
Cene đubriva u Severnoj Americi rastu jer zatvaranje fabrika u Evropi smanjuje zalihe.
Indeks nedeljnih cena severnoameričkih đubriva Bloombergove analitičke organizacije Green Markets porastao je 2. septembra za preko 11 odsto, najviše od marta, pošto je energetska kriza u Evropi primorala neke fabrike da zatvore ili smanje proizvodnju. Prirodni gas je ulaz broj jedan za većinu azotnih đubriva. Cene uobičajenog azotnog đubriva amonijaka u američkom kukuruznom pojasu su porasle za skoro 24 odsto.
"Cene azota su porasle kao odgovor na talas zatvaranja amonijaka u Evropi prošle nedelje", rekao je Alexis Maxwell, analitičar Green Markets ranije ovog meseca. "Više od dve trećine evropske proizvodnje amonijaka ostaje van mreže zbog skupih inputa, odnosno prirodnog gasa."
Troškovi uzgoja hrane u SAD su na putu da skoče za 18 odsto, najviše u istoriji, a cene đubriva doživljavaju jedan od najvećih skokova, prema podacima USDA. Procvat američkih poljoprivrednih troškova dolazi pošto se svet sve više okreće SAD za snabdevanje, dok rat u Ukrajini trese tržišta prometa roba i remeti ključne isporuke žitarica iz Crnog mora, jednog od svetskih žitnica. Svetske cene hrane dotakle su rekorde poslednjih meseci kako inflacija talasa kroz ekonomije i nivoi gladi su u porastu.
"Poljoprivrednici će morati da preispitaju budžete i ulaganja za useve jer će cena azotnih đubriva verovatno ostati viša duže jer skupi prirodni gas smanjuje proizvodnju amonijaka", rekao je Maxwell.
Najveći uvoznik đubriva smanjuje količine
Prema Bloombergovom izveštaju ranije ovog meseca, očekuje se da će potražnja za đubrivom u Brazilu pasti prvi put u osam godina, povećavajući vremenski rizik za kukuruz i najveću žetvu soje na svetu. Brazil je globalno najveći uvoznik mineralnih đubriva.
Brazilski farmeri će verovatno potrošiti 7,2 odsto manje đubriva 2022. zbog većih troškova, prema proceni StoneKsa. Proizvođači će iskoristiti hranljive materije koje su ostale u zemljištu iz prethodnih sezona, posebno fosfor i kalijum.
Smanjenje upotrebe đubriva u sezoni sadnje koja počinje sledeće nedelje predstavlja još jednu zabrinutost za uzgajivače i kupce koji već pomno prate obrasce padavina usred treće uzastopne La Nine, koja obično povećava suvoću u južnom Brazilu. U 2021-22, ovaj fenomen je doveo do pada proizvodnje soje za 10 odsto.
Dobavljači đubriva oklevaju da smanje cene s obzirom na to da su kupili velike zalihe proizvoda jer su cene porasle kako bi se izbegle nestašice nakon što je ruska invazija na Ukrajinu izazvala globalna uska grla u trgovini i transportu.
- uz saradnju Elizabeth Elkin, Tatiana Freitas, Tarso Veloso