Narodna banka Srbije je usled rastućih inflatornih pritisaka menjala svoja predviđanja maksimalnog tempa rasta cena. Međutim, iz centralne banke su u više navrata ponavljali da se za baznu inflaciju predviđa maksimalna vrednost od oko osam odsto.
Izveštaj o kretanju inflacije u avgustu takva predviđanja dovodi u pitanje. Naime, stopa bazne inflacije je u avgustu dostigla 7,9 odsto, a iznos bi u septembru mogao biti i viši ako potrošačke cene nastave da rastu.
Opširnije
NBS će podići kamatnu stopu za još jedan procentni poen
NBS će zbog inflacije morati da podigne referentnu kamatnu stopu za pola ili ceo procentni poen, predviđa Zdravković.
12.09.2022
Inflacija u Srbiji na rekordnih 13,2 odsto
Na ponovno povećanje potrošačkih cena u Srbiji najviše je uticalo poskupljenje energenata koje traje od početka rata u Ukrajini, ali i suša koja vuče cene hrane naviše.
12.09.2022
Hrana u Srbiji za godinu skuplja više od 20 odsto
Potrošačke cene porasle su za 13,2 odsto u avgustu, a hrana je u poslednjih godinu dana poskupela za više od 20 odsto.
12.09.2022
"Međugodišnja inflacija u Srbiji u avgustu je iznosila 13,2 odsto, od čega je oko 70 odsto doprinosa i dalje posledica rasta cena hrane i energenata. Međugodišnja bazna inflacija, na koju mere monetarne politike mogu da utiču u većoj meri, i dalje je znatno niža od ukupne i u avgustu je iznosila 7,9 odsto", navodi se u saopštenju NBS.
U poređenju sa julom ove godine, cene u okviru bazne inflacije su povećane za 0,7 odsto, dodaje se u izveštaju. Stopa inflacije je u odnosu na prethodni mesec porasla za 1,2 odsto.
Iz NBS optimistični
Kako se navodi u izveštaju NBS, bazna inflacija i dalje ne predstavlja razlog za brigu, pogotovo ako se uporedi sa ukupnom inflacijom na koju odluke centralne banke utiču u manjoj meri.
"Ipak, bazna inflacija u Srbiji nastavlja da se kreće na znatno nižem nivou i u odnosu na ukupnu inflaciju, kao i u odnosu na baznu inflaciju u pojedinim zemljama centralne i jugoistočne Evrope", navodi se u izveštaju.
Razlog za to su "očuvana relativna stabilnost deviznog kursa", kao i "usidrena srednjoročna inflaciona očekivanja finansijskog sektora koja se kreću u granicama cilja", dodaju iz NBS.
Što se tiče predviđanja, iz centralne banke i dalje očekuju da će rast cena svoj maksimum dostići u tekućem tromesečju, a da će u tromesečju koje nam predstoji, usled zaoštrene monetarne politike i smanjene tražnje, početi da se kreće silaznom putanjom.
Promenjene reči, poruka slična
U svom prethodnom predviđanju, pre promene projekcije, iz NBS su naveli da će se rast cena usporiti ako dođe do smirivanja geopolitičkih tenzija izazvanih sukobom u Ukrajini. Tada su kao uslov naveli i to da poljoprivredna sezona bude uspešnija od prošlogodišnje.
U izveštaju o kretanju inflacije u avgustu ne spominje se suša ili poljoprivredna sezona, ali se napominje da scenario u kom inflacija silaznom putanjom kreće nakon vrhunca u trećem kvartalu obuhvata ublažavanje efekata geopolitičke krize.
"U smeru smirivanja cenovnih pritisaka delovaće očekivano slabljenje efekata globalnih faktora koji su vodili rast cena energenata i hrane u prethodnom periodu", navodi NBS.
U avgustovskom izveštaju o inflaciji centralna banka je navela da su inflatorni pritisci asimetrični naviše zbog, između ostalog, poljoprivredne sezone koja je bila obeležena sušom.
Pored ishoda ovogodišnje poljoprivredne sezone i dužine trajanja ograničenja cena osnovnih životnih namirnica, iz NBS su kao rizike inflacije naveli "kretanje prehrambene inflacije", cenu energenata i ostalih primarnih proizvoda "koje prati visok nivo neizvesnosti".
"To su ujedno i ključni rizici projekcije inflacije u kratkom roku, ali i u celom horizontu projekcije, koji se i dalje ocenjuju kao asimetrični naviše", naveli su u avgustovskom izveštaju o inflaciji zvaničnici centralne banke.